משרה מפנקת: איפה תיהנו מ-38 אלף שקל בשנה על כריכים מ"סבתא סנדוויץ'"? - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרה מפנקת: איפה תיהנו מ-38 אלף שקל בשנה על כריכים מ"סבתא סנדוויץ'"?

ב-2014 שילמה הרשות השנייה 1.6 מיליון שקל לייעוץ משפטי חיצוני ו–180 אלף שקל למשרד יחסי ציבור - נוסף על מערך הדוברות והמחלקה המשפטית שעומדים לרשותה ■ הרשות: "ההוצאות אינן חורגות מהנהוג בגופים ציבוריים ממשלתיים. ביצענו התייעלות"

12תגובות

להיות רגולטור של הטלוויזיה בישראל זו כנראה משרה מפנקת. אפשר ליהנות מ-38 אלף שקל בשנה ב"סבתא סנדוויץ'", 143 אלף שקל במסעדת יהודה ושרלי, 72 אלף שקל לרכישת כיבוד - ועוד. אלה רק חלק מהבזבוזים ברשות השנייה, המפקחת על ערוצי הטלוויזיה והרדיו המסחריים, ב-2014.

כחצי מיליון שקל הוציאו ברשות על מזון, שתייה וכיבוד לישיבות. סכום זה אינו כולל יותר מ-1,000 שקל עבור פולי קפה, פעילות לפורים ביותר מ-10,000 שקל ומתנות שנרכשו ברשת ללין ב-3,200 שקל.

מנתוני ההתקשרות של הרשות עם ספקים חיצוניים עולות שאלות קשות לגבי התנהלות האנשים שאמורים לפקח על גופי התקשורת. תקציב הרשות השנייה אמנם קוצץ והגיע ב-2014 ל-37 מיליון שקל, אך הוא כולל בתוכו הוצאות שנראות מופרזות לגוף רגולטורי:

מדוע יש צורך בשכירת חדרי ישיבות ומבנים בעשרות אלפי שקלים בתל אביב ובירושלים, בזמן שלרשות יש משרדים בירושלים? למה שילמה הרשות 1.6 מיליון שקל על ייעוץ משפטי, בזמן שיש לה מחלקה משפטית עם יועצת משפטית בכירה? והאם יש הצדקה לשלם מאות אלפי שקלים לחברות ייעוץ וסקרים, בעוד שהרשות לא מצליחה להוביל אף שינוי רגולטורי משמעותי?

הרשות שכרה את שירותי משרד יחסי הציבור בן חורין אלכסנדרוביץ ב-180 אלף שקל בשנה, על אף שיש לה דוברת וגם עוזרת לדוברת. כמו כן, הוציאה הרשות יותר מ-100 אלף שקל על טיסות והשתתפות בכנס אגודת העיתונאים באילת - כנס שבו משתתפים בעיקר יחצ"נים, עסקנים וטאלנטים שמקבלים חופשה חינם. סכום דומה שילמה הרשות עבור קטעי עיתונות, בעוד חלק מגופי השידור לא יכולים לממן שירות כזה לעצמם.

למרות הקיצוץ בתקציב בשנה האחרונה ופרישת בכירים, מאז 2012 לא אושר תקציב הרשות על ידי האוצר. הרשות גם לא מפרסמת את החלטותיה בשקיפות, ורק לפני כמה חודשים פירסמה את דו"ח הפעילות השנתי של 2012. על דו"חות 2013–2014 אין כנראה מה לדבר. בעבר חשף TheMarker את הדו"ח הכספי המלא של הרשות - אך היא מעולם לא הפיצה אותו באופן רשמי.

הרשות, שמעסיקה כיום 45 עובדים, ממומנת על ידי גופי השידור עצמם, בעיקר על ידי ערוצי הטלוויזיה שמשלמים כ-30 מיליון שקל בשנה גם עבור מערך הפצת השידורים. הרשות אמורה להפחית את סכומי הגבייה ואף להשיב לזכייניות מיליוני שקלים, אך אישור התקנות עדיין מעוכב בעיקר בשל העובדה שאין כיום שר אוצר במשרה מלאה.

בחודשים האחרונים נערכת במשרד מבקר המדינה בדיקה מקיפה על הנעשה ברשות השנייה. חלק מהנושאים שעליהם מתעכבים במשרד המבקר קשורים לתוכנית הפרישה המקיפה של 25 עובדים, מהם וותיקים ובכירים, שאותה הוביל בשנה האחרונה המנכ"ל הקודם, שי באב"ד. כמו כן, נבדקת התנהלות הרשות בנושא הפיקוח, בעיקר על תחום הרדיו. ההוצאות המוגזמות ברשות מכעיסות בעיקר את הגופים שעליהם היא מפקחת, במיוחד לאור מצבם הכלכלי. במהלך 2014 סבלו גופי השידור הגדולים מהפסדים של עשרות מיליוני שקלים, בעיקר בשל מבצע צוק איתן - אך חגיגת ההוצאות ברשות נמשכה.

גם מפקחת, גם מפיקה ומשדרת

אחד העיוותים החמורים ביותר בהוצאות של הרשות השנייה הוא ההוצאה על הפקות. הרשות, המפקחת על הגורמים המשדרים, היא בעצמה גוף משדר - ומוציאה מיליוני שקלים בשנה על הפקות טלוויזיה ופסטיבל שבו מוקרנים הסרטים שלה. בין 2007 ל-2014 הוציאה הרשות יותר מ-40 מיליון שקל על הפקות, נוסף על תשלום לעובדים שהועסקו ברשות והיו אחראים על תחום זה. החוק מאפשר לרשות להפיק בעצמה חלק מהשידורים - וגם לחייב את בעלי הזיכיון לשדר אותם. הצידוק שניתן לכך הוא שישנם נושאים שלדעת הרשות יש בהם עניין מיוחד לציבור - כמו סרטי תעודה - והפקות אלה משוחררות מכל שיקול מסחרי.

ליצירת תוכן שכזה יש חשיבות רבה, אך בגופי השידור המסחריים תמהים על התעקשותה של הרשות השנייה להפיק בעצמה את התכנים. מדוע, שואלים בצדק בגופי השידור, צריך הרגולטור גם להיות מעורב בתוכן ולממן בעצמו הפקות על חשבוננו? היכן קיים מצב דומה שבו רגולטור גם מבצע את המשימה של הגופים שעליהם הוא מפקח? האם המפקח על הבנקים יפתח בנק אינטרנטי? האם רשות ההגבלים תעסוק ביבוא 
גבינה צהובה?

התקציב גבוה - הרייטינג נמוך

מנתוני הרשות השנייה, שהועברו לתנועה לחופש המידע, עולה כי גם ב-2014, חרף המשבר בענף, המשיכה הרשות ביצירת הפקות. 1.8 מיליון שקל זרמו לגופי הפקה בישראל - ישירות מהרגולטור. הרשות התקשרה ישירות עם חברות הפקה כמו קסטינה תקשורת (170 אלף שקל) או מטר תוכן (212 אלף שקל) לצורך הפקת סרטים. בנוסף שילמה הרשות את שכרם של היועצים שבחרו את הסרטים (כ–200 אלף שקל) ותמלוגים (כ–150 אלף שקל). השנה מימנה הרשות כנס שבו הוצגו פורמטים של שעשועונים ותוכניות בידור לטלוויזיה המסחרית. עלות ההוצאות, הכיבוד וההסעות - 20 אלף שקל.

האם הסרטים שהפיקה הרשות אכן מצדיקים את המחיר? לא בטוח. אם בוחנים אותם על פי הפרמטר המקובל בטלוויזיה המסחרית - הרייטינג - נראה כי סרטי "רצועה מהחיים" של הרשות רשמו שיעורי צפייה נמוכים. גופי השידור יודעים כי פוטנציאל הרייטינג של סרטים אלה נמוך, ולכן "דוחפים" אותם לשעות הלילה. בגופי השידור מעירים גם כי לא פעם הסרטים של הרשות הם ברמה מקצועית נמוכה.

"עומדים בכל אמות המידה הציבוריות"

המשך ההוצאות על הפקות בפרט וההתנהלות הבזבזנית בכלל מחייבים עשיית סדר בגוף הרגולטורי. על הפרק עומדת הצעת חוק לאיחוד הרשות עם מועצת הכבלים והלוויין, וזאת כצעד נוסף לקראת הקמת רשות תקשורת עצמאית ומקצועית. זו תהיה המשימה של שר התקשורת הבא.

מהרשות השנייה נמסר: "הפקות הרשות מופקות מכוח חוק הרשות השנייה בנושאים בעלי חשיבות ציבורית, ואשר גוף שידור מסחרי המונע משיקולי רייטינג לא ייתן להם מענה - זיכרון השואה, מלחמות ישראל, נשים, מיעוטים ופריפריה. הטענות בדבר איכות הסרטים אינן נכונות, וסרטי הרשות אף זכו בפרסים בארץ ובחו"ל וזוכים לרייטינג גבוה על אף שעות השידור המאוחרות.עם זאת, על מנת לצמצם בהוצאות ככל שניתן, החליטה הרשות כי ב–2015 הפקות הסרטים ייעשו בשיתוף פעולה עם הזכייניות, וכך יופקו סרטים בעלי חשיבות ציבורית גבוהה מחד גיסא - ובמימון נמוך יותר מצד הרשות, מאידך גיסא.

"תקציב הרשות השנייה עומד בכל אמות המידה הציבוריות, והוצאותיה אינן חורגות מהנהוג בגופים ציבוריים ממשלתיים. ב-2014 השלימה הרשות השנייה מהלך התייעלות וולונטרי ראשון מסוגו בגוף זה, שמסגרתו נערכה פרישה מרצון שהובילה לצמצום תקציב הרשות בכ-25%".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#