נתניהו ובנט ירגישו בבית: גם ערוץ 20 רוצה חברת חדשות

העלות המינימלית להקמת חברת חדשות היא כ-60 מיליון שקל בשנה; הרגולטור יפקח שהשידורים יהיו עצמאיים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ערוץ 20, שמשדר תחת רישיון ערוץ למורשת יהודית, הגיש בקשה להקמת חברת חדשות בבעלות הערוץ שתספק תכנים לערוץ. ההערכות הן כי העלות המינימלית להקמת חברת חדשות היא כ-60 מיליון שקל בשנה.

אראל סג"ל
אראל סג"ל, מתוך ערוץ 20

הערוץ החל את שידוריו ב-2014 ושם דגש על שידורי אקטואליה וסדר יום תוך ייצוג של עמדות מהצד הימני של המפה הפוליטית. מגישים בולטים בערוץ הם בין השאר אטילה שומפלבי מ-ynet, קלמן ליבסקינד מ"מעריב", אראל סג"ל מ"מקור ראשון" ואחרים.

כדי לספק תכנים חדשותיים, זקוק הערוץ לאישור של מועצת הכבלים והלוויין להקמת חברת חדשות. כיום פועלות בישראל שתי חברות חדשות מסחריות - של ערוץ 2 וערוץ 10 (זאת בנוסף לערוץ 1 הציבורי). ב-2009 קיבל ערוץ 9 אישור מועצת הכבלים להפעיל חדשות באופן עצמאי ולהפסיק לרכוש חדשות מערוץ 2.

קלמן ליבסקינד, מתוך ערוץ 20

לפי הרישיון של ערוץ המורשת, כדי לשדר חדשות זקוק ערוץ 20 לרישיון מיוחד. בסמכות המועצה לדרוש מהערוץ "פריסה נאותה של כתבים, שדרים ואמצעי סיקור" וכן לקבוע כי "התקציב שיקצה בעל הרישיון להפקת החדשות, תקנון החברה והתקשרויות רלוונטיות שערך בעל הרישיון, מבטיחים את עצמאות בעל הרישיון ועובדיו בהפקת ועריכת החדשות, את מהימנות שידוריו ואת רמת ההפקה הנאותה שלהם". המועצה היא גם זו שאחראית להבטיח את עצמאות גוף החדשות.

כיום לערוץ 9 יש רישיון דומה, אך אין לו רגולציה שקובעת סף השקעה מינימלי או הקמת מועצה ציבורית. במועצה מפקחים על חדשות ערוץ 9 כחלק מהסדרת השידורים הכוללת ומוודאים כי יש איזון בשידורים.

אברי גלעד, מתוך ערוץ 20

בשלב זה ערוץ המורשת עדיין לא הגיש בקשה רשמית להפעלת חדשות. "אם וכאשר הערוץ יגיש בקשה כזו נדון בה לפי כללי הרישיון", נמסר מהמועצה. בדיון כזה עשויה המועצה לדרוש כי הערוץ יגבש תקנון אתיקה ואולי אף יעמיד נציגי ציבור שיפקחו על השידורים ויוודאו כי הוא עצמאי.

לפי הערכות, ההשקעה בחברת חדשות שמספקת מהדורות וכתבים הפרוסים בשטח עשויה להגיע לפחות ל-60 מיליון שקל. ערוץ המורשת תיכנן בתחילה להשקיע כ-15 מיליון שקל בשנה בשידורים. הערוץ מתבסס על הכנסות מפרסום, ובשלב זה הוא רחוק מלכסות את העלויות. לכן קשה למצוא מודל כלכלי להפעלת חברת חדשות במתכונת כזו.

מוטי שקלאר, יו"ר ערוץ 20צילום: אמיל סלמן

ההערכות הן כי הערוץ ינסה ליזום שיתוף פעולה תוכני עם גוף חדשות קיים שיספק לו תכנים שוטפים למהדורת החדשות. בעבר שיתף פעולה הערוץ באופן רחב עם אתר ynet של קבוצת "ידיעות אחרונות", אך שיתוף פעולה זה צומצם. אם אכן יבחר הערוץ לשתף פעולה עם קבוצת "ידיעות", עשויה הרגולציה לקבוע כללי פיקוח כדי לוודא שהמערכת העיתונאית של הערוץ עצמאית.

המשקיע בערוץ הוא איש העסקים יצחק מירילשווילי, בנו של המיליארדר הגיאורגי-יהודי מיכאיל (מיכו) מירילשוילי, שמקורב לחב"ד. מיראשיווילי מחזיק ב-80% מהערוץ, ואילו 20% נוספים מוחזקים על ידי אבי בר, לשעבר מנכ"ל ערוץ הספורט ובעלים של ערוץ זום לילדים וערוץ הספורט Trace, ומיזמי מדיה נוספים בהם אתר קיק. יו"ר הערוץ הוא מוטי שקלאר.

בערוץ מתכוונים להקים חברת חדשות בעלת נטייה פוליטית לצד הימני, בדומה לרשת פוקס ניוז בארה"ב. בערוץ משדרים לא מעט תוכניות בעלות גוון פוליטי מובהק. במועצת הכבלים והלוויין נערכת בדיקה לגבי עמידתו של הערוץ בכללים לגבי החובה לשדר שידורי מורשת ישראל.

"בהתאם למכרז, הערוץ רשאי להגיש בקשה להפקת חדשות בצורה עצמאית, וכך פעלנו", נמסר מהערוץ. "אנו מתחייבים לשקף את מגוון הקולות והדעות של בחברה הישראלית, עם הפריפריה במרכז ולא בשוליים. בימים אלה, בהם התקשורת עושה חשבון נפש, נראה כי אין תזמון מתאים יותר להקמת חברת חדשות נוספת, אשר תתרום להגדלת הפלורליזם בתקשורת הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker