עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לקראת עונת הנסיעות של פסח, דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון, מעלה אתר אינטרנט, המפרסם את מחירי המוצרים בחנות. נכון לרגע זה מדובר במחיר של כ-5,000 מוצרים ובחודש הקרוב יתעדכנו מחירים נוספים. האתר לא יכלול את מחירי המותג שאנל, וזאת משום שחברת שאנל העולמית לא מאשרת זאת. בנוסף, תשיק שירות צ'ט לייב באתר. בנוסף, החברה מתחייבת להיות אטרקטיבית יותר מבחינת המחירים.

המהלך של ג'יימס ריצ'רדסון מגיע לצד הורדת המסים, התחרות המקומית ויבוא מקביל, שהביאו לכך ששנת 2014 היתה השנה היחידה בשנים האחרונות בהן לא חל גידול בהכנסות החברה (למעט שנת 2012 אז המכירות ירדו בכ-5% לאור מבצע עמוד ענן, ע"ד). בשנת 2013 צמחו מכירות החברה בלמעלה מ-6% ואילו שנת 2014 הסתיימה בקפאון. עיתוי השקת האתר הינו סמוך לחג הפסח, כאשר לפי הצפי כ-340 אלף נוסעים צפויים לעבור בשדה התעופה בן גוריון בשבועיים הראשונים של אפריל.

"בעבר תקפו אותנו הרבה על זה שהמחירים שלנו טובים רק אם קונים במבצע של שלוש פלוס אחד או חמש פלוס שתיים  לצורך העניין ורק אז המחיר אטרקטיבי. עכשיו המחיר האטרקטיבי הוא ליחידה, כאשר במבצעי כמות המחיר יהיה יותר אטרקטיבי. במוצרים שיש בשוק המקומי אנחנו מתחייבים לפער של 15%-25% מול הרשתות המובילות הישראליות". אומר מנכ"ל ג'יימס ריצ'רדסון ישראל, אורי גלבוע.

לדבריו, "אין שאלה למה צרכן ישראלי קונה אצלנו סיגריות ואלכוהול, עליהם יש מסים, אך כדי למשוך צרכנים המסתובבים בעולם לקנות מוצרים אחרים אנחנו צריכים לתת להם סיבה טובה. למשל חנות בתוך חנות של m&m שתיפתח החל ממאי,  סדרות שלא נמכרות בישראל של אלכוהול כמו ג'וני ווקר אקספלורר וסדרת ג'וני ווקר בשיתוף עם דיוויד בקהם. 25% מהאלכוהול והשוקולדים הם מוצרים שלא קיימים בארץ".

דיוטי פריצילום: דודו בכר

גלבוע מספר כי הדיוטי פרי בישראל המוביל בעולם מבחינת מכירות למ"ר ומכירות ללקוח. זאת עקב המיסוי הגבוה בארץ והעובדה שיש רק שדה תעופה בינלאומי אחד בישראל. הנתונים מספרים על 10 אלפים קונים בממוצע ליום, עם סל ממוצע של מעל 180 דולר לקונה ישראלי ושל כ-120 דולר לתייר. "זה מפעל של מזומנים וקופות פועלות", אומר גלבוע. לדבריו, בחברה לא מרגישים את המצב הכלכלי: "או שהמצב הכלכלי בארץ לא כל כך נורא כמו שאומרים או שיש מספיק אנשים שלא מוותרים על חוויית הקניות בדרך לחו"ל".

בימים אלה חנות הדיוטי פרי עוברת שיפוץ מאסיבי, כאשר כ-65% מהחנות כבר שופצה. כחלק מהשיפוץ יהיו 56 קופות במקום 46 קופות.

דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון, חברה אוסטרלית שנמצאת 26 שנים בישראל, זכתה לאחרונה במכרז רשות שדות התעופה וקיבלה זיכיון לעשר שנים נוספות עד 2024. עבור הזיכיון משלמת ג'יימס ריצ'רדסון לרשות שדות התעופה 170 מיליון דולר בשנה, סכום הנתון לשינויים בהתאם לנתוני מספר הנוסעים.

במכרז התמודדו גם מפעילת הדיוטי פרי בגרמניה, היינמן, ומפעילת הדיוטי פרי ניואנס. המכרז הקודם שנסגר ב-2004 נסגר על סכום נמוך הרבה יותר של 88 מיליון דולר. מחזור המכירות של ג'יימס ריצ'רדסון בישראל הוא 470 מיליון דולר לשנת 2014 - בדומה לשנת 2013.

בחברה טוענים כי הרווחיות לא נשחקה ב-2014 עקב שיפור הסכמים עם הספקים. כמות הנוסעים היוצא חם מנתב"ג לא ירדה בשנת 2014 - 7 מיליון נוסעים יוצאים עם צפי ל-7.4 מיליון נוסעים בשנת 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker