עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הקניונים והמרכזים המסחריים היו אתמול עמוסים מאוד בקונים שנהנו מיום חופש ואווירת החג. אך למרות תחושת הצפיפות וההמולה הרבה, המכירות הסתכמו בירידה של 5.5% לעומת יום הבחירות הקודם שחל בינואר 2013, כך עולה מנתוני חברת ריס, הבודקים את הפדיון למ"ר בכ-2,000 חנויות במרכזים המסחריים.

ייתכן כי הירידה במכירות לעומת הבחירות הקודמות נבע ממזג האוויר הנוח יחסית, שהוציא משפחות רבות לחיק הטבע, בשילוב עם האטה קלה בצריכה.

הירידה במכירות לעומת הבחירות הקודמות הייתה בעיקר במרכזי הקניות הפתוחים, שחוו ירידה של 14% בפדיון למ"ר, בעוד שהקניונים המובילים הראו גידול של כ-1% במכירות.

הקניונים ניצלו עד תום את האפשרות לגרום לצרכנים לקנות ועלו בקמפיינים אגרסיביים למבצעי הנחה ביום הבחירות. הם הציעו ללקוחותיהם פעילות ביום החופש, כמו סדנאות ומופעים בחינם לילדים, מתוך המחשבה שאת הכסף המבקרים כבר ישאירו בחנויות האופנה ובבתי הקפה - וכך אכן היה.

בכל אופן, הפדיון למ"ר במרכזים המסחריים היה גבוה בכ-165% לעומת ממוצע המכירות במחצית הראשונה של חודש מארס. מחברת ריס נמסר כי ראויים לציון בגידול למכירות למ"ר הם קניון שער הצפון בקריית אתא של שיכון ובינוי ואיקאה ישראל עם גידול של 347%, סטאר אשדוד וביג פאשן בית שמש עם גידול של 280%. קניון איילון, שחנך לאחרונה קומה חדשה, רשם את שיא המכירות למ"ר עם 252 שקלים למ"ר ביום.

סניף איקאה בראשל"צצילום: דודו בכר

מנתוני ברינקס ישראל עולה כי נרשמה עלייה של כ-30% במשיכות המזומנים ביום הבחירות לעומת יום הבחירות הקודם בינואר 2013. ממוצע משיכות למכשיר ATM בודד עמד על 169 אלף שקלים בבחירות 2015 לעומת 130.5 אלף שקלים בבחירות 2013.

ישראלים שעסקו אתמול בקניות ובישיבה בבתי הקפה אמרו ל-TheMarker כי הדבר לא מעיד על מצב כלכלי חיובי.

סימה מראשון לציון אמרה בחצי חיוך: "קונים היום כי מי יודע מה יהיה פה מחר. חייבים להמשיך לחיות, לבלות ולאכול גם אם יש פחות כסף. אנחנו מנסים להצטצמצם כמה שאפשר אבל אי אפשר לשמור את הארנק סגור כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker