כחלון ללפיד: "אתה מפזר נתונים - אבל אתה יודע כמה מפתחות ניתנו?"

(עדכון) כחלון: "אם הייתי שר האוצר היה כאן מלחמה בקרטלים - משהו שלפיד לא עשה" ■ דרעי: "אם הרב עובדיה יוסף היה איתנו - ישי לא היה מעז" ■ ליברמן: "חייבים לחסל את שלטון החמאס בעזה וצריך עונש מוות למחבלים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"חייבים לחסל את שלטון החמאס בעזה וצריך עונש מוות למחבלים", כך פתח אביגדור ליברמן את העימות הערב. "למי שייכת המדינה?" שאל לפיד בהצהרת הפתיחה שלו וחזר על הישגים של יש עתיד בממשלה הקודמת. הצלחנו לשבור את מונופל המלט של נשר", טען נפתלי בנט בהצהרת פתיחה שלו והוסיף כי "את האקזיט שלי עשיתי ואני לא חייב שום דבר לאף אחד".

יו"ר מפלגת יחד, אלי ישי, השתמש בעזר ויזואלי המזכיר את ציור הפצצה של נתניהו שהציג באו"ם כדי לתאר את מצב העוני שלדבריו קרוב לפיצוץ. "אף אחד לא הכריז כאן שהוא לא יישב עם נתניהו. רק מרצ מתחייבת לכך", אמרה יו"ר המפלגה, זהבה גלאון.

"אני מאשים את כל ממשלות ישראל בבעיית הדיור. אבל כשיאיר לפיד ישב בקבינט הדיור הזוגות הצעירים התרחקו ב-170 אלף שקל מדירה", אמר יו"ר כולנו, משה כחלון בעימות ישיר עם יאיר לפיד. עוד אמר כחלון כי "אם הייתי שר האוצר היה כאן מלחמה בקרטלים - משהו שלפיד לא עשה" והבהיר כי "אם לא היו נותנים לי לעשות זאת - הייתי מתפטר".

צילום: חדשות ערוץ 2

עוד טען כחלון כי לפיד "מפזר נתונים, אבל כמה זוגות קיבלו מפתחות?" לדבריו, "אם לא הייתי מצליח הייתי קם ומתפטר ולא מחכה שיפטרו אותי. נמחקו 2 שכבות גיל של צעירים שהורחקו מדירה".

לפיד: "אני שמח שהוזכר פה דו"ח מבקר המדינה כי נשמע כאילו המבקר קרא את מצע של 'יש עתיד'. כל מה שאנו אומרים נמצא בדו"ח, כמו הקמת קבינט הדיור, לבנות 112 אלף יחידות דיור זו תוצאה ישירה של העבודה שלנו. הסכמי גג עם 12 אלף יחידות דיור במודיעין, בבאר יעקב, צריפין קריית גת ועוד.  המשך העבודה היה מייצר ירידה במחירי הדיור".

כחלון: "הכוונה שלי היא ענקית ואמיתית. כשהוא (לפיד) מדבר על 7,500 יחידות דיור בקריית גת. אתה יודע כמה מפתחות לדירות נמסרו אשתקד?  אתם בונים על הנייר ומשווקים שיווקי סרק. בשנה שעברה נמסרו 7,300 מפתחות ליחידות. לפי הדברים שלך בתוך דקה פתרת את משבר הדיור. אין דירות במדינת ישראל - תודו בזה. אתם גרמתם נזק לזוגות צעירים. אמרתי שתשרוף את שוק הנדל"ן וזה מה שקרה".

לפיד: "ניסע לקריית גת ויש דחפורים. אני הייתי בשטח. הלכתי וראיתי ויש מנופים ובונים אלפי יחידות דיור. צריך לנסוע בשטח, ולבנות ולבנות. זה נמצא שם. לצאת מהמשרד ולנסוע בשטח".

בתשובה לשאלה מדוע לא התמודד כחלון ברשימ משותפת עם לפיד, אמר כחלון: "יש פערים בתפיסות העולם. אם הייתי שר אוצר היו דירות היתה תחרות בבנקים, דברים שהוא לא עשה. אם לא הייתי מצליח הייתי קם ומתפטר, לא הייתי מחכה שיפטרו אותי. ידעתי להתפטר". בפנותו אל לפיד אמר "לא נתנו לך - קום ותתפטר".

לפיד: "הרעיון לא לתקוף אחד את השני אלא את מה שמעסיק השכבות החלשות עוני ואי אפשר לקנות דירה".

נפתלי בנט ויאיר לפיד בתמונת סלפי לפני העימותצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נפתלי בנט

כחלון: "צריך להכיר בבעיה. ברגע שאתם אומרים בנו ובנו אז אין בעיה, זה מה שמקומם אותי. תודו שיש בעייה ובוא נפתור יחד".

לפיד: "לא תגרור אותי להתכשויות. בגלל הבעיות הללו הלכתי לחיים הפוליטיים. מגיע לאזרחים עבודה אמיתית".

"אם הרב עובדיה יוסף היה איתנו, ישי לא היה מעז לעשות את זה"

"אם הרב עובדיה יוסף היה איתנו, הוא לא היה מעז לעשות את זה", תקף אריה דרעי, יו"ר ש"ס, את אלי ישי, יו"ר יחד, על פרישתו מש"ס. ישי הגיב כי הוא מייצג את דרכו האמיתית של מר"ן - של איחוד ולא של פלגנות". דרעי הגיב כי דרכו של מר"ן היא לא לצרף את כהנא.

"אתה עבריין מורשע ואני חושב שצריך לשקם אותך"

דרעי האשים את לפיד בכך שהוא מלבה שנאה כלפי החרדי. לפיד הגיב ואמר כי "לא ייתכן שהבן שלי יעשה טירונות בשיזפון וילד של מישהו אחר לא יעשה שירות כי המפלגה שלו סידרה לו".

ישי ודרעיצילום: מיכל פתאל

דרעי הפנה שאלה ללפיד: "קמפיינר מעולה, בבחירות הקודמות אמר שהוא לא פוסל אף אחד. והנה קרה דבר, עשה ברית עם חברי הטוב, והם ליבו שנאה. הכל על הראש שלנו החרדים, איפה הכסף. לצעריהרב הוא ממשיך עם הדרך הזאת היום, תוך כדי שקרים. הוא גרם לנו שאנחנו נלמד לימודי ליבה בבתי הספר שלנו? זה קרה כבר לפני 12 שנה. הוא צריך להסביר לציבור שלנו מאיפה השנאה הזאת".

לפיד השיב: "אין פה שום שנאה חס וחלילה. הילדים החרדים צריכים להתגייס כמו כולנו והמבוגרים צריכים לעבוד כמו כולנו, ולא ייתכן שחצי מהעם יממן חצי אחר. יש פה מהפך ביחסים בין חרדים לחילונים שיביא בסוף, אריה, לאהבה גדולה". 

דרעי קרא ללפיד להשוות בין השירות הצבאי של חברי ש"ס לזה של חברי יש עתיד ואמר כי מפלגתו מייצגת גם יוצאי צבא והאשים את לפיד בגזענות, לאחר שלפיד אמר כי הוא מאמין שמי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יכול לשבת בממשלה, ואף הוסיף: "אתה עבריין מורשע ואני חושב שצריך לשקם אותך".

עימות בין איימן עודה לאביגדור ליברמן

בנוגע לאיחוד המפלגות הערביות, אמר יו"ר ישראל ביתנו: "אני שמח, אני מראה בזה שאין שום הבדל בין איסלאמיסטים, קומוניסטים ונאצריסטים וכמה השנאה לישראל גדולה". ראש הרשימה המשותפת הגיב: "אני מרגיש שמישהו נפל עלינו משנות ה-30 של המאה הקודמת. צריך ליצור אווירה אחרת, שיח אחר. אנשים לא רוצים התלהמות, פתאום קופץ אדם ומטיף לנו". כשעודה הוסיף ואמר "אנחנו 20% מאזרחי המדינה" ליברמן זרק בהערת ביניים: "בינתיים". 

בתשובה לשאלה אם חיילי צה"ל הם רוצחים וטרוריסטים ענה עודה: "אנחנו לא רוצים שעם אחק יכבוש את ישראל, רוצים מדינה לצד מדינה". ליברמן שאל: "איך אתה יכול להתכחש לדבריה של חנין זועבי? אתם פועלים על מנת להרוס את מדינת ישראל מבפנים. אתה גיס חמישי, אתה נציג של ארגוני טרור בכנסת ישראל". עודה השיב: "אני מאמין בדמוקרטיה, אני ממלא את כל החובות שלי, אני שומר חוק". כשנשאל אם ימליץ על הרצוג לראשות הממשלה אמר: "אנחנו נושיט יד לכל קבוצה שתפעל יחד איתנו, יחד עם זאת אנחנו לא בכיס של אף אחד".  

עימות בין נפתלי בנט לזהבה גלאון

יו"ר הבית היהודי: "אין לנו בעיה עם גלאון, היא מדברת בגלוי. יש לנו בעיה עם מנהיגים אחרים שאומרים שהם בעד הסכם שלום אבל לא משמיעים את קולם על חלוקת ירושלים וחלוקת הארץ. אני לא אמסור ולו סנטימטר".

גלאון השיבה: "נפתלי אומר ביושר לציבור את מה שהוא מאמין בו, הוא חושב שבעוד כמה שנים קרוב לחמישה מיליון פלסטינים ייעלמו. אתה מספר לציבור שלך שקרים, המדיניות הזאת הובילה את ישראל למצב קשה מאוד במדיניות הבינלאומית. מה שאתה מציע זה להמשיך לחיות החרב, אפרטהייד, מדינה דו לאומיץ. מי שחושב שאפשר להמשיך ולשלוט על עם אחר בלי לחלק את הארץ משקר את הציבור ולא מתכוון להגיע לשם".

בנט: "זהבה אומרת דברים יפים, רק שהכל לא נכון. הסחר שלנו עם אירופה עלה ב-10%. מדינה פלסטינית תרסק את כלכלת ישראל. מספיק רקטה אחת והשבתנו את נתב"ג בקיץ האחרון, בגלל השטויות של השמאל בעשור האחרון. לפני עשר שנים התפוצצו פה אוטובוסים בגלל שהשמאל מסר שטחים לערבים". 

העימות משודר במקום התוכנית "המערכת", ואורכו יהיה שעה וחצי. ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לקחת חלק בעימות, ובעקבותיו גם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, שהסכים להתעמת רק מול נתניהו. בחדשות 10 תיכננו גם לקיים עימות, אך לאור סירוב נתניהו והרצוג והשתתפות רק של המפלגות הקטנות הם ככל הנראה יוותרו על העימות.

במהלך העימות שצולם בצהריים נכחו יועצים ועוזרים של ראשי המפלגות מאחורי הקלעים וצפו בעימות עצמו. חלקם אף עידכנו על המתרחש. גורמים שצפו בעימות אמרו כי היה מאכזב וכי לא עלו בו נושאים חדשים, וכל ראש מפלגה הגיע עם המסרים שכבר השמיע במשך מערכת הבחירות. עם זאת, בין כחלון ללפיד היה עימות סביב נושא הדיור, שבו כחלון האשים את לפיד בכך שלא טיפל בנושא. עימות אמוציונלי אחר היה בין דרעי לישי, שלא שוחחו ביניהם מזה זמן רב. עימות היה גם בין לפיד לבנט, האחים לשעבר, כאשר לפיד האשים את בנט בהעברת כספים להתנחלויות. בנט גם זכה לביקורת מצד גלאון שהאשימה אותו בהסתה ובגזענות. ליברמן תקף את יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, וכינה אותו "גייס חמישי".

היום בצהריים הגיעו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר יחד - העם איתנו אלי ישי, יו"ר מרצ זהבה גלאון, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר כולנו משה כחלון ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לאולפן חדשות 2 בנווה אילן, כשהם מלווים ביועציהם לקראת העימות. את העימות הנחתה מגישת חדשות 2 יונית לוי, והצטרף אליה הכתב הפוליטי עמית סגל.

במקביל, התפתח עימות בין חדשות 2 לחדשות 10 סביב השידור מרחבת הכנסת. חדשות 2 הודיעו בשבוע שעבר כי יציבו את האולפן השקוף שלהם ברחבת הכנסת, ואילו חדשות 10 התכוונו להציב את האולפן על גג עיריית תל אביב ובכיכר רבין. ואולם, חדשות 10 הגישו בקשה גם הם להציב אולפן ברחבת הכנסת.

גם המפרסמים נערכו לעימות: התפוסה של דקות הפרסום הערב בערוץ תגיע למקסימום המותר של כ-40 דקות, זאת לעומת ממוצע תפוסה של כ-35-30 דקות בערב שידורים ממוצע בעונה הנוכחית. בזכיינית רשת מדווחים על ביקושים גבוהים לפרסום הערב לקראת העימות הטלוויזיוני בין ראשי המפלגות הקטנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker