בעלה של ציפי לבני התערב בעסקות פרסום ורכש מדיה של המחנה הציוני

נפתלי שפיצר היה מעורב בהסכם בין המפלגה לחברת הדיגיטל שרוכשת עבורה את המדיה במיליוני שקלים - והמליץ שהפרסומאי יורם לוי יוביל את הקמפיין ■ לבני: "הוא רק התבקש לחוות דעתו ועוזר מבלי ששקל ייכנס לכיסו"

נתי טוקר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר
צבי זרחיה

בעלה של ח"כ ציפי לבני, נפתלי שפיצר, היה מעורב בהחלטות משמעותיות בתחום הפרסום ורכש המדיה של מפלגת המחנה הציוני. שפיצר היה זה שריאיין מועמדים לתפקיד מנהלי הפרסום של המפלגה, והוא גם זה שהיה מעורב בהסכם בין המפלגה לחברת הדיגיטל שרוכשת את המדיה למפלגה במיליוני שקלים.

שפיצר קיים פגישות עם פרסומאים בבית קפה הסמוך לביתם של הזוג, וקיבל מהם הצעות להוביל את קמפיין המחנה הציוני. בסופו של דבר, המליץ שפיצר כי הפרסומאי יורם לוי יוביל את הקמפיין (מה שאכן קרה), והיה מעורב במינוי בכירים במטה ההסברה במפלגה.

הפעילות של שפיצר, שנעשית ללא תמורה, עשויה לכאורה להיחשב כתרומה אסורה - כפי שכל פעילות התנדבותית של בעל מקצוע במטה המפלגה אסורה על פי החוק. במפלגה אמרו אתמול כי שפיצר יקבל שכר, אך יתרום את שכרו למפלגה.

נפתלי שפיצר וציפי לבניצילום: אסף לב

המעורבות של שפיצר כללה נוכחות בישיבת תקציב ובעיקר השפעה על תחום הפרסום של המפלגה. תקציב רכש המדיה בדיגיטל של המחנה הציוני הועבר לחברת היי לייט, שבבעלות אלי טנא, ידידו של שפיצר. היי לייט גם טיפלה בקמפיין של לבני בבחירות הקודמות, אז התמודדה במסגרת התנועה, ואמורה לרכוש את כל המדיה של המחנה הציוני באתרי האינטרנט, בפעילות ברשתות החברתיות ובקידומים שונים. תקציב רכש המדיה של המחנה הציוני אמור להגיע לכ–5 מיליון שקל, מהם כ–3.5 מיליון שקל לדיגיטל והשאר לשילוט חוצות ועיתונות.

היי לייט היא חברה קטנה יחסית בשוק ולא מוכרת כמו חברות המדיה הגדולות, בהן יוניברסל או מדיה קום. בהסכם הראשוני, החברה התחייבה להשיב 25% מהיקף עמלות רכש המדיה למפלגה, והיתה אמורה להשאיר אצלה את עמלות היתר והבונוסים, שעשויים להגיע ל–15% ויותר. בשלב מאוחר יותר, גורמים במפלגה אומרים כי התקיים משא ומתן מול החברה, וסוכם כי יחזירו למפלגה את כל העמלות, ויקבלו רק שכר של כ–100 אלף שקל (כ–3% מהיקף התקציב הכולל) - שכר נמוך יחסית למשרד הפרסום. עם זאת, טיפול בתקציב רכש מדיה נרחב כל כך עשוי לסייע לחברת רכש מדיה ולהגביר את כוחה מול גופי התקשורת והאתרים גם בנוגע ללקוחות אחרים.

״נפתלי לא קשור״, אמר טנא בתגובה. ״זה שאנחנו חברים ומכירים זה אחלה, אבל זה חסר משמעות. אנחנו עובדים מול הגזבר. זה בולשיט של אנשים רעים״. לדבריו, המשרד מטפל בלקוחות גדולים, כמו ג׳ונסון אנד ג׳ונסון ואופטיקנה. ״אנחנו טובים יותר מהמשרדים האחרים שנתנו הצעות״, אמר.

"תומך באשתו ופועל להצלחתה"

בסביבת לבני לא מכחישים כי שפיצר היה מעורב בקמפיין, ונכח בישיבות תקציב, אך אומרים כי כעת הוא אינו מופיע במטה וצימצם את מעורבתו. עם זאת, מקורות במטה ההסברה של המחנה הציוני אומרים כי הוא עדיין נוהג להתקשר לאנשי הפרסום ויחסי הציבור של המפלגה ומעביר להם הוראות.

מעורבתו של שפיצר היא אחת הבעיות השוליות יחסית שעמן מתמודדת המחנה הציוני. בין בכירי המטה יש ויכוחים ומאבקים, שהובילו באחרונה להתפטרותו של אבנר סטפק, יו״ר בית ההשקעות מיטב, מתפקידו כיו״ר ועדת הכספים של המפלגה. סטפק אמור היה לכהן בתפקידו עד לאחר הבחירות, אך ביקש לסיים את תפקידו מוקדם יותר בשל המאבקים הפנימיים.

מטעמה של לבני נמסר: "שפיצר תומך באשתו ופועל להצלחתה ולהצלחת המפלגה, ואך טבעי שיקדיש מכישוריו וניסיונו. הוא עושה זאת שנים בלי ששקל ייכנס לכיסו - לא במישרין ולא בעקיפין. כל רמיזה אחרת על אינטרס כלכלי כלשהו או ניגוד עניינים, אינה אמת ופרסומה מהווה לשון הרע.

"שפיצר לא הגיש את מועמדות לוי למטה הבחירות ולא בחר בו, אלא נתבקש לחוות דעתו על מועמדים, וכך עשה לאחר שנפגש עמם. הבחירה נעשתה על ידי הרצוג ולבני. שפיצר גם לא קיבל את ההחלטה להעסיק את היי לייט, אלא הגורמים המקצועיים במטה, לאחר שבחנו הצעות נוספות והתברר כי היתה זו ההצעה הטובה והזולה ביותר. היי לייט התחייבו, בניגוד למקובל בתחום, להחזיר את כל העמלות וקיבלו תשלום קבוע. כך נחסכו בין מאות אלפים לכמיליון שקל מכספי ציבור.

"לא יעלה על הדעת שייאסר על שפיצר להשיא עצה במקום שבו מדובר בחיסכון כספי ציבור. מכיוון שעלתה טענה כי מדובר בשירותים מקצועיים ועליו לקבל על כך תשלום, שפיצר תורם את מלוא שכרו על פי דין לקמפיין. שפיצר ימשיך לעזור לאשתו ולקמפיין כדי ליצור לילדיהם ולעם ישראל עתיד טוב יותר למגינת לבן של הלשונות הרעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום