חשדנית, אירונית ועוקצנית |

גאולה אבן, מחסום בולשיט בלתי עביר

המראיינת הפוליטית הטובה היחידה בטלוויזיה הפכה באחרונה מושחזת עוד יותר, אולי כדי להוכיח שהזוגיות עם גדעון סער לא פגעה במקצוענות שלה. יאיר לפיד למד את זה על בשרו

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגל אלפר
רוגל אלפר

המוסף, 19:00, ערוץ 1

גאולה אבן היא המראיינת הפוליטית הכי טובה בטלוויזיה. בעצם, היא המראיינת הפוליטית הטובה היחידה בטלוויזיה.

מנחי מהדורות החדשות המרכזיות מראיינים את הפוליטיקאים ברוח ממלכתית. הם תמיד מפגינים הכרת תודה מופלגת לאישיות רמת המעלה, שנוכחותה מסבה להם קורת רוח. הם שומרים על פאסון של גישה חסרת פניות. קושיותיהם צנועות ומנומסות. הם מרבים להנהן, לאות כבוד. אם הפוליטיקאי התחמק, הם יקטעו אותו רק אחרי שכבר השתלט על הריאיון. ואם יחנטרש שוב, אז זכותו. יחסי הכוחות ברורים.

חוץ מהם מסתובבים בערוץ 2 עוד כמה מראיינים פוליטיים שקיבלו את הג'וב דווקא כי הם גרועים בו: דניאל בן סימון ושרון כידון (בתוכנית הקרויה על שמם, משום מה, אף שלא ברור מה עשו כדי להרוויח את זה), ודרור גלוברמן ("אנשים"). ואילו מודי בר און ("כאן ועכשיו") לוהק לתפקיד שהיה בשנות ה-90 של קובי מידן: המראיין האינטליגנט שיושב עם הפוליטיקאי לשיחה אישית נינוחה, פסיכו-ביוגרפית-מהורהרת-מהומהמת, שבינה לבין שירות הציבור באמצעות עימות עיתונאי אין שום קשר. ובאשר לאיילה חסון, היא מכשיר קהה שחובט לעתים בעילגות באישיות פוליטית בכירה וריאיון בניהולה איננו אתגר אינטלקטואלי לאיש מהמעורבים.

לעומת כל אלה, גאולה אבן, כפי שהדגימה שוב אתמול מול יאיר לפיד (לצפייה בריאיון המלא), נמצאת בשיאה. לאורך הקריירה שלה תמיד היתה מראיינת פוליטית חדה, חותרת לעימות, אקטיביסטית, בקיאה בחומר ומוכנה היטב, ושולטת בריאיון. באחרונה פיתחה איזו דרגת מושחזות נוספת. אולי חשוב לה להוכיח שזוגיותה עם גדעון סער לא פגעה במקצוענותה. אולי הוא נותן לה מידע פנימי וטיפים. בכל מקרה, היא מחסום בולשיט בלתי עביר. חשדנית, אירונית, עוקצנית, מתפרצת לדברי המרואיין כשהוא מנסה למכור לה לוקשים, קשוחה מאוד, ומתעקשת על הלחם והחמאה: אני אשלים את השאלה כי אני הבוסית ואתה תשלים את התשובה אם אני אמצא לנכון. מלפיד מנעה להיכנס ל"זון" שלו, שבו הוא משייט ברהיטות כפרזנטור של עצמו. היא אמרה לו שלטעמה יש לו יותר מדי מנדטים בסקרים, לאור כישלונותיו. זו יותר חקירה (עיתונאית, הוגנת) מריאיון. כמו שצריך. לא באנו לשאול. אנחנו דורשים תשובות. מגיע לנו. רוב הראיונות הפוליטיים משמימים וצפויים. גיבוב סיסמאות, במה להעברת מסרים. בזכות אבן, זה היה ריאיון מעניין.

סביר שבעתיד הלא רחוק תיאלץ אבן לפרוש בגלל ניגודי אינטרסים. ואז לא יהיה בטלוויזיה מראיין פוליטי ראוי אחד. יש אנשים שאחראים למצב הזה: אבי ניר ("קשת") ואבי צבי ("רשת"). בערוץ 10 יש את רביב דרוקר החיוני. נקווה שלא יתגרש מענת גורן ויתחתן פתאום עם אורית סטרוק. שימצא משבר אמצע חיים אחר. זה חשוב לדמוקרטיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker