סקר TGI |

האיחוד בין "מעריב" ל"סופהשבוע" לא עצר את ההידרדרות בחשיפה

סקר החשיפה לעיתונות ל-2014 מגלה כי נמשכת הירידה בחשיפה לעיתונות המודפסת ■ "ישראל היום" מגדיל את הפער מ"ידיעות אחרונות", "הארץ" מתחזק בסופי שבוע וגם "בשבע" החינמי רושם זינוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על אף ההשקעות וההשקה המחודשת, עיתון מעריב, תחת בעלותו של המו"ל החדש, אלי עזור, אינו מצליח בחצי השנה הראשונה לפעילותו לזכות בנוכחות ציבורית רחבה: סקר החשיפה TGI, שמתפרסם בצהריים (ב'), חושף כי בחציון האחרון המשיכה להידרדר החשיפה ל"מעריב השבוע" בימי חול והיא כעת מגיעה ל-2.9% בלבד. במחצית הקודמת החשיפה למותג "מעריב" הישן הגיעה ל-3.3%.

המותג "מעריב" עבר לפעול תחת עזור, מבעלי קבוצת "ג'רוזלם פוסט", במהלך המחצית הראשונה של 2014 ושמו שונה ל"מעריב השבוע". במקביל אוחדו עיתוני סוף השבוע של "מעריב" ועיתון "סופהשבוע" של עזור. זו המחצית הראשונה שהעיתון פועל תחת הבעלים החדשים ותחת המותג החדש.

בחברת TGI טוענים כי בשל שינוי שם המותג לא ניתן להשוות בין הנתונים. עם זאת, בשורה התחתונה עיתון סוף השבוע של "מעריב השבוע" רושם נתון נמוך יחסית של 5.4% בלבד. לשם השוואה, עיתון "סופהשבוע" לבדו שיצא לאור במחצית הראשונה של 2014 רשם אז חשיפה של 8%. לנתון זה יש להוסיף חשיפה של 4.7% למהדורת סוף השבוע של "מעריב" באותה מחצית. המשמעות היא שלפחות בשלב הראשוני הזה, הליך האיחוד בין שני המותגים פגע בהם ובפועל חתך בחצי את היקף החשיפה המצרפי שהיה להם במחצית הקודמת.

מעריב השבועצילום: אלדד דור

עזור גם לא רווה נחת מנתוני "פוסט", החינמון הנוסף שבבעלותו. בסיכום 2014 רשם העיתון יציבות בחשיפה, אך לעזור יש סיבה לדאגה, זאת נוכח ירידה במחצית השנייה של 2014 לחשיפה של 7.9%.

מלבד "מעריב", נתוני סיכום 2014 כולה (המורכבים משני הסקרים של גל 1 למחצית הראשונה וגל 2 למחצית השנייה) מלמדים כי לא חלו שינויים דרמטיים בתחום העיתונות בשנה החולפת. שיעור החשיפה הכוללת לעיתונות הגיע ל-59% - ירידה לעומת 60.9% ב-2013. עם זאת, במחצית השנייה של 2014 דווקא חלה עלייה בשיעור החשיפה לעיתונות בימי חול. בעבר שיעור החשיפה לעיתונות בסופי שבוע היה גבוה יותר, אך כעת הוא ירד והשתווה לשיעור החשיפה בימי חול.

"למרות בלימת הירידה בשיעור קריאת עיתונים המופיעה בגל החצי שנתי האחרון אנו עדים בישראל ברמה השנתית ולאורך זמן למגמה המוכרת בעולם של ירידה בשיעור קריאת עיתונים", אומר איתן כסיף, מנכ"ל חברת קנטאר מדיה מחקרי TGI. "חווינו בעבר, בניגוד למגמה העולמית, גידול לתקופת מה עקב הופעתם והתחזקותם של העיתונים ללא תשלום בישראל. חיזוק למגמה זאת ניתן לראות בנתוני המחצית השנייה לשנת 2014".

מנתונים נוספים שהציג כסיף עולה כי כ-27% מכלל האוכלוסייה הבוגרת מדווחים כי הם נוהגים לקרוא, בתדירות כלשהי, עיתון יומי באמצעות המחשב. כ-24% קוראים באמצעות מכשיר הסמארטפון וכ-11% באמצעות מכשיר הטאבלט. בניגוד לעיתונות, הרגלי ההאזנה לרדיו ממשיכים להתממש בעיקר באמצעות המכשירים הקונבנציונליים, כאשר רק כ-11% מדווחים על האזנה לרדיו באמצעות הסמארטפון בתדירות כלשהי, כ-9% באמצעות המחשב ו-2% באמצעות הטאבלט.

במאבק בין שני העיתונים הגדולים, שהתלהט בחודשים האחרונים סביב הליכי החקיקה בכנסת ומערכת הבחירות, "ישראל היום" מצליח לקבע את ההובלה שלו ברמה השנתית על פני "ידיעות אחרונות". החינמון של שלדון אדלסון רשם ב-2014 (כומר בשילוב שני הסקרים השנתיים) עלייה של כ-4% לחשיפה ל-39.3%. באותה תקופה רשם "ידיעות אחרונות" ירידה של כ-7% לחשיפה של 34.9% בימי חול.

בסקר שכולל רק את נתוני המחצית השנייה של 2014 המגמות הפוכות: "ישראל היום" נחלש מעט, ואילו "ידיעות" מתחזק, אך הנתונים אינם מובהקים סטטיסטית. בשנה האחרונה הגדיל גם "ידיעות אחרונות" את היקף ההפצה של הגרסה החינמית של העיתון במקומות כמו בתי קפה או אוניברסיטאות, זאת כדי להיאבק ב"ישראל היום".

בעוד בימי חול ההפצה החינמית של "ישראל היום" מנצחת, הרי שבסופי שבוע "ידיעות" ממשיך להוביל בפער משמעותי על פני המתחרה המר שלו. היקף החשיפה של מהדורת סוף השבוע של "ידיעות" הגיע בה-2014 ל-38.7% - ירידה לעומת 2013, למגמות התחזקות במחצית השנייה של 2014. מנגד, "ישראל היום" התחזק מעט לחשיפה של 34% בסופי שבוע.

גלגלצ - התחנה המואזנת בישראל

עיתון "הארץ" הציג מגמת עלייה משמעותית במחצית השנייה של השנה עם גידול של 20% בחשיפה ל-5.8%. ברמה השנתית, רשם "הארץ" ירידה קלה בחשיפה לעיתון המודפס בימי חול לעומת 2013, ואולם מהדורת סוף השבוע של העיתון מתחזקת ורושמת חשיפה של 6.9% בסיכום 2014.

בגזרת העיתונים הכלכליים - 2014 לא היתה שנה מוצלחת וכולם רשמו ירידות קלות. על אף התחזקות קלה במחצית השניה, "כלכליסט" ירד בשנה החולפת ב-11% והגיע לחשיפה של 9.6%. עיתון TheMarker ירד גם הוא במחצית השנייה ובסיכום 2014 שומר על כוחו עם 5.5% חשיפה, ואילו עיתון "גלובס", שעלה במחצית השנייה, שומר גם הוא ב-2014 על נתון דומה מזה של 2013 עם 4.6% בימי חול ו-2.9% במהדורת יום חמישי.

בגזרת העיתונים הדתיים-לאומיים שומר "מקור ראשון" על כוחו עם חשיפה של 3.1%, זאת למרות הטלטלות שעברו עליו בשנה האחרונה והמעבר לידיו של אדלסון. מנגד, עיתון "בשבע" החינמי רושם זינוק מרשים ומגיע לחשיפה של 6.2% בסיכום 2014.

בגזרת השבועונים והירחונים רושמים כמעט כולם ירידה בחשיפה ב-2014 לעומת 2013. עיתון "לאישה" הוא המוסף השבועי הנחשף ביותר עם 7.3%.

בגזרת הרדיו ממשיכה גלגלצ להיות התחנה המואזנת ביותר והיא מתחזקת ב-2014 לחשיפה של 29.7%. גם גלי צה"ל מתחזקת ל-24.3%, אך היא עדיין מאחורי תחנת האקטואליה של קול ישראל, רשת ב', שמתחזקת ומגיעה ל-25.3%.

מ"ישראל היום" נמסר: "הנתונים הללו משקפים את ההובלה של ישראל היום לאורך זמן ומקבעים אותו כעיתון הנקרא ביותר במדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker