אולי אתם תקבעו את אחוזי הרייטינג: היקף משפחות הפיפל-מטר יעלה ב-20%

עם זאת, בעקבות התנגדות קשת ורשת היקף המשפחות יעלה ל-700, בעוד ההמלצה המקצועית היתה 800 משפחות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

מליאת ועדת המדרוג שמודדת את הרייטינג בטלוויזיה, החליטה בדיון היום (ה') סופית להעלות את היקף פאנל המשפחות המשתתפות במדידות הרייטינג במטרה לספק נתונים מדוקים יותר לגבי הרגלי הצפייה בישראל. ואולם לאור התנגדות קשת ורשת, היקף הפאנל יעלה ל-700 בלבד, כלומר גידול של כ-20%, בניגוד להמלצה המקצועית להעלות את היקף הפאנל ל-800 משפחות.

פאנל המשפחות שבביתן מותקן מכשיר הפיפל מטר מורכב כיום מ-580 משפחות, ועל פיהן נקבע הרייטינג היומי בישראל. לנתון זה יש השפעה דרמטית על שוק הטלוויזיה ועל אופן חלוקת תקציבי הפרסום.

מתוך "ארץ נהדרת"צילום: אלדד רפאלי

בתקופה האחרונה נמתחה לא מעט ביקורת על שיטות המדידה של ועדת המדרוג, וגם נטען כי היקף הפאנל קטן מדי. מליאת ועדת המדרוג, שבה חברים גופי השידור, קיבלה בסוף 2014 החלטה עקרונית להגדיל את היקף הפאנל ל-800 משפחות, אך הנושא לא אושר סופית ולא התקבלו הצעות מחיר.

בוועדת המדרוג חברים נציגי גופים כמו קשת, רשת, הערוצים 9 ו–10, ערוץ המורשת, הטלוויזיה החינוכית, לצד נציגי הרשות השנייה, איגוד השיווק ואיגוד חברות הפרסום.

בשבועות האחרונים התקיימו כמה דיונים בנושא בוועדה, שכיום עומד בראשה מנכ"ל החינוכית אלדד קובלנץ, במטרה לחתום סופית על הרחבת המערך. בעוד הערוצים הקטנים החברים בוועדה, כמו ערוץ 10 והערוצים הייעודיים, תמכו בהחלטה להגדיל ל-800 - בקשת ורשת טענו כי העלות התקציבית גבוהה מדי ודרשו כי הפאנל יוגדל ל-700.

מנכ"ל החינוכית אלדד קובלנץצילום: אייל טואג

מאחורי הקלעים עלו טענות מצד ערוצים מתחרים כי קשת ורשת, שזוכות לשיעורי הצפייה הגבוהים ביותר, מעוניינות בסטטוס קוו בתחום מדידת הרייטינג כדי לא לפגוע בהכנסותיהן. מנגד, בקשת ורשת טענו כי התנגדו להגדלה ל-800 בשל העלות התקציבית הנובעת מכך.

תוספת התקציב המצרפית שתושת על כל הערוצים יחד תהיה כ-600 אלף שקל בלבד - כלומר העלות לקשת ורשת (שכל אחת מהן מחזיקה רק חצי מניה בוועדה, משום שהן חולקות בערוץ 2), תהיה עשרות אלפי שקלים בלבד. היום לאחר דיון בנושא אישרו חברי המליאה פה אחד את הגדלת הפאנל ל-700 משפחות.

הגדלת הפאנל היא השלב הראשון ביעדים של הוועדה להרחיב את המדידה. כיום עומד בראשות הוועדה המנכ"ל, שמוליק שם טוב, והוא יצטרך לבחון האם לצאת במכרז חדש לשיטות מדידה חדשניות יותר, שיכללו גם את הצפייה בווידיאו במכשירים נוספים, כמו מובייל וטאבלטים.

מי שהוביל את המאבק במליאת הוועדה הם העורך הראשי של רשות השידור יונה ויזנטל ונציג הבעלים בערוץ 20 אבי בר. השניים הצטרפו לוועדה בחודשים האחרונים ומאז הצליחו להוביל להרחבת הפאנל אחרי מאבק של שנים. מבחינתם הרחבת המערך תאפשר להציג נתונים מעודכנים יותר לגבי שיעורי הצפייה בערוץ 20 ובערוץ 1.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker