תחנות רדיו שהוקמו ללא מכרז - דורשות להמשיך לפעול עוד שלוש שנים

ועדת הרדיו של מועצת הרשות השנייה תתכנס היום ותכריע האם לבטל האישור שניתן לרדיו דרום, רדיו לב המדינה ורדיו חיפה לפעול ללא מכרז

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שנים של פעילות ללא מכרז, ועדת הרדיו של מועצת הרשות השנייה תתכנס היום (ה') על מנת להחליט האם לבטל את האישור שקיבלו שלוש תחנות רדיו לפיצול את שידוריהן. הזכות לפצל שידורים יצר הלכה למעשה תחנות רדיו נוספות. הטבה זו ניתנה לשלוש התחנות ללא מכרז. לקראת ההחלטה, מפעילות תחנות הרדיו לחצים ודורשות להמשיך לפעול עוד שלוש שנים במצב הנוכחי. היום צפויה ועדת הרדיו לדון בנושא ולהעביר המלצתה למועצת הרשות השניה שתצביע בעניין ותקבל החלטה סופית. ברשות ועדת הרדיו עומדת מיכל שפירא.

ההמלצה המקצועית של היועצת המשפטית של הרשות השנייה, הילה שמיר, היא תקופת מעבר של שנה - ובהמלצה זו תומכת גם מחלקת הבג"צים של המדינה, והמשנה ליועמ"ש אבי ליכט. בנוסף לכך, גם תחנות הרדיו המתחרות, שלא קיבלו אישור לפיצול שידורים, מסרבות בנחרצות לתקופת מעבר ארוכה כזו ומאיימות בתביעה נגד הרשות השנייה.

'אווה מדז'יבוז צילום: אלכס קולומויסקי

במהלך השנים קיבלו שלוש תחנות רדיו היתר לפיצול השידורים שלהן בתדרים נוספים - כלומר, לשדר בפועל במקביל בתחנות רדיו חדשות באזור הזיכיון ולהרוויח כסף מפרסום, וזאת ללא מכרז. התחנות הן רדיו דרום, רדיו לב המדינה ורדיו חיפה. ברשות השנייה סברו אז כי פיצול השידורים מותר על פי חוק.

ואולם, תחנות אחרות שביקשו פיצול תדרים נדחו, בטענה כי היו לחצים פוליטיים סביב אישורי הפיצולים. שמיר היתה זו שכתבה לאחרונה חוות דעת הפוכה מזו שהיתה מקובלת עד כה ברשות, וקבעה כי פיצול השידורים נעשה שלא בסמכות ובניגוד לחוק, ולכן יש לבטל לחלוטין את ההסדר הזה. במקביל לכך, תחנות הרדיו אמצע הדרך, של משפחת אורגד, עתרה לבג"צ ודרשה להעניק גם לה פיצול - או לבטל את כל הפיצולים האחרים.

גם רדיו כל רגע מאיים בהליכים משפטיים

היו"ר הקודם של הרשות השנייה, אילן אבישר, עיכב את ההחלטות בנושא - אך כעת, לאחר כניסת היו"ר החדשה אווה מדז'יבוז', הנושא יעלה לדיון בוועדת הרדיו ברשות השנייה, ולאחר מכן הוא צפוי לעבור בדיון במועצת הרשות השנייה שיתקיים ביום שני הקרוב. שלוש תחנות הרדיו מנסות ללחוץ לקבלת החלטה שתאפשר להן להמשיך לשדר שלוש שנים בתקופת מעבר. אלא שהגורמים המקצועיים ברשות השנייה סבורים שאין לכך כל הצדקה, שכן ההשקעות כבר כוסו ויש להצמד להמלצה של תקופת מעבר בת שנה בלבד. ההחלטה לתקופת מעבר של שנה התקבלה משום שהפרקטיקה הבעייתית היתה נהוגה זמן רב.

בנוסף לרדיו אמצע הדרך, שכבר מנהל הליך בבג"צ, גם רדיו כל רגע מאיים בהליכים משפטיים אם ההסדר הנוכחי יימשך. במכתב ששיגרה לשמיר עו"ד נגה רובינשטיין, מנהלת מחלקת רגולציה במשרד גולדפרב זליגמן ולשעבר היועצת המשפטית של משרד התקשורת, היא דרשה שלא לאשר את לוח השידורים הנוכחי של התחנה - שכן המשמעות תהיה אישור להמשך פיצול השידורים.

לדברי רובינשטיין, פיצול השידורים של רדיו חיפה פוגע בשידורים שלהם, ו"נעשה בניגוד לדין ומסב נזקים ניכרים לתחנות רדיו אחרות". רובינשטיין גם הבהירה כי רדיו כל רגע עשוי להגיש תביעה כספית כנגד הרשות השנייה - אם זו תאשר את לוח השידורים או תחליט על תקופת מעבר ארוכה.

הילה שמיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker