עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אסם מזהירה את רשתות השיווק שלא למכור את קטשופ היינץ. קבוצת אסם שלחה מכתב לרשתות השיווק, בו היא כותבת שהקטשופ שמוכרת דיפלומט תחת המותג היינץ אינו עומד בתקן הישראלי לקטשופ, וכי הסימון השגוי מהווה הטעיה חמורה של ציבור הצרכנים ועבירה על חוק הגנת הצרכן.

אסם מסיימת את המכתב לרשתות במילים "לידיעתכם ולטיפולכם". מדובר במהלך קיצוני בו קבוצת מזון גדולה אחת פונה באופן גלוי ובכתב נגד חברה מתחרה גדולה אחרת.

אסם טוענת כי מבדיקת מעבדה שביצעה, נמצא שבקטשופ של היינץ יש כ-20% רכז עגבניות, בעוד שמוצהר על המוצר כי יש בו 61% רכז עגבניות. באריזות של 907 גרם נמצא שיעור רכז עגבניות של 17% לעומת 39%, כפי שהצהירה היינץ וכי הקטשופ של היינץ מתאים לדרישות התקן האמריקאי והאירופאי אך לא לדרישות התקן הישראלי. התקן בישראל קובע כי הקטשופ צריך להכיל 10% לפחות של מוצקי עגבניות ממשקל המוצרף ובאסם טוענים כי צריך לפחות 35% רכז עגבניות כדי להגיע לזה.

קטשופ היינץצילום: בלומברג

מקורב לאסם אמר ל-TheMarker שהם פנו לחברת דיפלומט, יבואנית היינץ, כבר לפני חודש וביקשו שתטפל בבעיה, ולאחרונה אף נשלח מכתב מעורך דין בנושא הקורא לדיפלומט להסיר את הקטשופ של היינץ מהמדפים.

קטשופ אסם הוא המועדף על הישראלים. לאחרונה יצאה דיפלומט במהלך של מכירת אריזות 700 גרם לעומת אריזה קודמת של כ-900 גרם, מה שהביא לירידת המחיר ולכך שהאריזה של היינץ מזכירה יותר בגודלה את גודל האריזות 750 גרם של אסם.

מהלך הקטנת האריזות של דיפלומט הביא לכך שהקטשופ החדש של היינץ וקטשופ אסם נמכרים בימים אלה במחירים די דומים ברשתות המוזלות, אולם האריזה של אסם מעט גדולה יותר.

בינתיים נדמה כי ברשתות השיווק לא מאוד מתרשמים. "גם אם הם שולחים מכתב הם לא המחוקק. שהמחוקק יכתוב מכתבים. אני לא מבין מה הרעיון פה. זה מהלך לא הוגן של אסם. אם יש לך בעיה אז תשלח את זה לרגולטור ולא לרשתות עצמן. אם אתה רוצה להתחרות אז תתחרה, אל תנסה לפגוע בצרכנים, זה להתחרות בדרך לא הוגנת", אמר ל-TheMarker בכיר ברשת מזון גדולה. קבוצת אסם שולטת בקטגוריית הקטשופ עם נתח שוק של כ-66%.

בהמשך לטענות אסם כבר הוגשה בקשה לתובענה ייצוגית עבור המבקש וצרכנים שרכשו לכאורה קטשופ היינץ בשבע השנים האחרונות הטוענת כי על היינץ לשלם כ-73 מיליון שקל. התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין יעקב שפיגלמן ועמית עידו.

חברת דיפלומט, יבואנית היינץ, מכחישה את ההאשמות של אסם, וטוענת כי תקן הקטשופ עליו מדברת אסם כלל אינו מחייב וכי בדיקות המעבדה של אסם שגויות: "הובא לידיעתנו כי חברת אסם פונה לקמעונאים שונים במכתב בו היא מעיזה לטעון כי אסור לכנות את הקטשופ של היינץ בשם קטשופ.

"את מוצר הקטשופ של היינץ מוכרים תחת השם קטשופ ב-130 מדינות, אולם לפי אסם, בישראל זה לא חוקי. ברור שאסם, המונופוליסטית, היתה שמחה אם בישראל היה אפשר למכור את המוצר שלה בלבד. אבל בטענות של אסם אין ממש. היא מסתמכת על תקן, שאינו תקן רשמי ואינו תקן מחייב. קביעה זו מגובה בחוות דעת משפטית.

"אסם טוענת גם שהסימון על המוצר בקשר לתכולת רכז העגבניות הינו 'סימון שגוי' ומהווה הטעיה של הצרכנים. טענה זו לא נכונה. חברת היינץ העולמית אישרה לנו כי הנתונים שאנחנו מציינים בקשר לתכולת רכז העגבניות בקטשופ של היינץ  הינם נתונים נכונים. אסם, בחוסר תום לבה החמור, לא טרחה לשלוח לנו את "בדיקות המעבדה" שכביכול עליהן היא מסתמכת. ולא בכדי. יש לה סיבה טובה לכך. בטופס 'בדיקות המעבדה' כביכול, מודגש כי מדובר ב'הערכה' ולא 'בנתונים שהופקו ממכשירי מדידה.

"במקום להתחרות על ליבו של הצרכן, ועל כיסו, מנסה אסם לפגוע במתחרה שלה בתרגילים משפטיים והפחדות. לעורכי דין נענה באמצעות עורכי דין, ולצרכנים נמשיך לספק את המוצרים הטובים ביותר במחירים תחרותיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker