בדקה ה-90 |

ערוץ 10 שוב ניצל: קיבל ארכה של חצי שנה מהיועץ המשפטי לממשלה

(עדכון) וינשטיין קבע כי הערוץ יקבל הארכת זיכיון לחצי שנה אך יפעל בתנאי רישיון ■ עד סיום החקיקה הזמנית ימשיך הערוץ לפעול

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

בתום יום מורט עצבים הגיעה הרשות השנייה לסיכום עם היועץ המשפטי לממשלה על פיתרון משפטי שיאפשר ל להמשיך ולשדר.

הלילה פירסמה הרשות השניה הודעה בה מסרה כי "היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין קבע שההחלטה על ערוץ 10 תידחה בחצי שנה עד לאחר הבחירות והקמת ממשלה חדשה. כפועל יוצא, קבע היועץ שעל הממשלה להביא הצעת חוק להארכת הזיכיון בתנאי הרישיון של ערוץ 10 ב-6 חודשים. עד לסיום החקיקה הזמנית של הזיכיון ימשכו שידורי הערוץ כסדרם".

למעשה הערוץ קיבל רק חלק ממבוקשו. הוא לא יקבל רשיון עתה, אלא יידרש להישאר בזכיונו - אך חובות התוכן שלו יופחתו לרמה של רישיון. הערוץ יקבל ארכה לייצב את עצמו פיננסית, לגייס משקיע, להחזיר את חובו ולבקש שוב רישיון בתום זיכיונו.

החקיקה המהירה הנדרשת כדי להשלים את המהלך צריכה להתבצע תוך ימים מספר, אך לא בהכרח עד תום השנה, כלומר היום (יום ד'). היועמ"ש נתן ארכה שתאפשר חקיקה מאוחרת יותר. למעשה נטל היועמ"ש את סמכות ההחלטה ממועצת הרשות השניה וזאת בשל מגבלות החלות על החקיקה במהלך תקופת בחירות.

בשל הקרבה לבחירות החליט היועמ"ש כי הערוץ יקבל הארכת זיכיון של חצי שנה בלבד, כך שההחלטה לגבי מתן רישיון קבוע תתקבל בתקופת הממשלה הבאה, אך לא תידחה זמן רב מדי.

ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו עודכן בפרטי ההסכם ומצדד בעמדת היועץ המשפטי. כשר התקשורת נתניהו צפוי להגיש את החוק לכנסת. נציגי ערוץ 10 לא היו מעורבים בדיונים שהתקיימו בין בכירי הרשות השנייה לווינשטיין ויודעו לגבי החלטה בשעות הלילה המאוחרות. היועמ"ש קיבל את העמדה המשפטית שמובילה הרשות מאז שהחל המשבר הנוכחי בערוץ 10. לפי עמדה זו, השינוי שמבקש ערוץ 10 דורש חקיקה. יו"ר מועצת הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז', והיועצת המשפטית של הרשות, הילה שמיר, ניהלו את מהלך של הרשות מול היועמ"ש.

וינשטיין בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כאמור, ערוץ 10 קיבל רק חלק ממה שביקש - שכן הוא לא מקבל רישיון כפי שרצה. הוא קיבל הטבה שכן לא יידרש להוצאה הגבוהה שקבועה בזיכיון, אך לא ברור האם בעמדת המתנה זו הוא יצליח לגייס משקיע. ברשות השנייה מאמינים כי ערוץ 10 יצליח לעמוד על רגליו גם ללא משקיע מיידי. באשר לחובותיו עד כל בתחום הסוגה והקולנוע, שנאמדים ב-40-30 מיליון שקל, הם ייפרסו על פני שנת הרישיון הראשונה של הערוץ, בהנחה כי יקבל רשיון. תחת ניהולו של יוסי וורשבסקי הצליח להערוץ להגיע לאיזון תפעוליה בארבעת החודשים האחרונים, אם זאת הערוץ עדיין סובל מתזרים מזומנים שלילי. הערוץ עדיין לא פרסם עדיין תגובה רשמית, אך ניתן להבין כי הם יקבלו את המתווה.

זיכיון השידורים של הערוץ אמור היה לפקוע בחצות. אתמול (יום ג') ניהלו ערוץ 10 והרשות השנייה משא ומתן מרתוני בניסיון לפתור את הבעיה. במהלך היום מיתן הערוץ את , והסכים לקבל רישיון מותנה לתקופה קצובה. מנגד, במשרד ראש הממשלה ניסו לקדם פיתרון קצר טווח בלבד של הארכת זיכיונו לכמה חודשים בודדים, עד תום הבחירות והקמת ממשלה חדשה.

במסגרת הדיונים קידם ערוץ 10 מול הרשות השנייה הצעה לפתרון המשבר שבמסגרתה יינתן לערוץ רישיון קבוע ל-15 שנה, אך הרישיון יותנה בהעמדת הערבויות והצגת חוסן פיננסי תוך זמן קצוב, בהתאם להחלטת הרשות השנייה. במקרה שבו הערוץ לא יצליח לעמוד בדרישות הרשות תוך התקופה המוסכמת, רישינו יישלל. בערוץ העריכו כי מנגנון זה יאפשר לו לגייס בחודשים הקרובים משקיע, שיזרים לו את ההון הנדרש על מנת לעמוד בדרישות החוסן הפיננסי, שהן תנאי לקבלת רישיון קבוע. הצעה זו העולתה בפני היועמ"ש, אך הוא החליט כי מדובר במהלך מהותי מידי בעל השלכות ארוכות טווח ולפיכך לא ניתן לקבלו בחקיקה בתקופה קרובה כל כך לבחירות.

במהלך השיחות בין אנשי מועצת הרשות השניה והיועמ"ש העלו מדז'יבוז' ושמיר את האפשרות לכלול בחקיקה גם פיצול כפוי של ערוץ 2, אך גם הצעה זו נדחתה על ידי היועמ"ש, שכן היא מהותית מדי ולא ניתן לקבלה בתקופת בחירות. ברשות השנייה מאמינים כי פיצול ערוץ 2 הוא הפיתרון הטוב יותר לבעיות הכרוניות של שוק הטלוויזיה המסחרית, והם שוקלים לקדם שוב חקיקה בנושא במהלך החצי השנה הקרובה.

ברשות מעריכים כי רשת וקשת, זכייניות ערוץ 2, ינסו להצטרף לחקיקת הבזק להארכת זיכינו של ערוץ 10 ולקבל הקלות, בעיקר הפחתת מחויביויות תוכן. עם זאת ברשות טוענים כי הסיכוי שזכייני ערוץ 2 יקבלו הטבות מהותיות הוא נמוך שכן היועמ"ש הבהיר כי האירוע של דצמבר 2012 בו האורך זיכיונן של רשת וקשת כחלק מהצלת ערוץ 10 לא יחזור הפעם.

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10צילום: אוליבייה פיטוסי

בימים האחרונים הצליח ערוץ 10 לגייס כ-36 מיליון שקל מחברת רכש המדיה יוניברסל של מקאן אריקסון ישראל. הכסף ניתן כחלק מהנסיון של הערוץ להחזיר את חובו ולעמוד בתנאים לקבלת רשיון קבוע. כעת צפויה מקאן למשוך חזרה את הכסף, שכן ככל הידוע הרשות השנייה אינה צפויה . עם זאת, מקאן צפוי לאפשר לערוץ לקבל ממנה מקדמות על חשבון פרסום במהלך החצי השנה הקרובה. הדבר יעזור לערוץ 10 להתמודד עם בעיית התזרים השלילי שלו.

בתוך כך הודיעה תיא תקשורת של עמי גניגר כי היא מחדשת את התעניינותה בערוץ, ועשויה להזרים לו הון אם מתווה זה יתקבל ויובטח כי הערוץ יקבל רישיון. "תיא תקשורת ואולפני הרצליה מעוניינים, בכפוף לקבלת כל האישורים הנדרשים כדין, להעמיד את המימון הנדרש להבטחת המשך פעילותו של ערוץ 10 בהתאם לתנאים שייקבעו. קבוצת תיא תוכל לקדם את השקעותיה ואת כניסתה לערוץ, ככל שעם סיום תקופת הזיכיון הנוכחית יינתן לערוץ 10 רישיון ארוך־טווח לשידורי טלוויזיה", כך הודיעה החברה. במכתב לא מוזכר הסכום שתיא מוכנה להשקיע בערוץ.

מקורות בתעשייה טוענים כי היקף החובות של ערוץ 10 גבוה הרבה יותר מחובות הזיכיון שלו, שמסתכמים בכ-36 מיליון שקל. להערכתם, חייב הערוץ עוד כ-20 מיליון שקל לקרן הקולנוע ו–20 מיליון שקלים נוספים בגין חובות הפקת דרמה שבהן לא עמד. כמו כן, חייב הערוץ סכום לא ברור בגין השימוש באפיק 10. לטענת המקורות בתעשייה, אין לרשות השנייה סמכות להאריך את הזיכיון או לקבוע תנאים חדשים לרישיון.

במשך 13 שנות קיומו של ערוץ 10, הוא נאלץ לבקש מעל 10 פעמים שינויי חקיקה שיעזרו לו לשרוד כלכלית. אם גם הפעם יוארך זיכיונו של ערוץ 10 באמצעות חקיקה, צפויות גם רשת וקשת לבקש הטבות דומות. הדבר עשוי לדחות שוב את מועד יציאת רשת וקשת מזיכיון לרישיון קבוע, ולשמר את מצב השוק הנוכחי, שבו פועל ערוץ מוחלש ומתקשה לשרוד כלכלית - לצד ערוץ חזק מאוד הנהנה ממרבית עוגת הפרסום בשוק.

מנכ"ל הערוץ מוביל בחודשים האחרונים מהלך גדול של התייעלות ושינוי אסטרטגי בערוץ, שהוביל אותו לאיזון תפעולי בארבעת החודשים האחרונים. התוכנית העסקית שבנה מתבססת על רמת חובות רגולטוריות נמוכה בהשוואה לזיכיון הנוכחי. על פי ורשבסקי, החסם היחיד בפני הכנסת משקיע הוא חוסר הוודאות לגבי קבלת הרישיון.

הכתבות הנקראות ביותר ב-2014

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker