שולט בתקשורת: נתניהו נפגש עם יו"ר הרשות השנייה בנוגע לערוץ 10 - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שולט בתקשורת: נתניהו נפגש עם יו"ר הרשות השנייה בנוגע לערוץ 10

מנכ"ל ערוץ 10 במסיבת עיתונאים: עוד היום ישולם לרשות השנייה החוב בהיקף של 36 מ' שקל עבור דמי זיכיון והפצה

5תגובות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמכהן גם כשר התקשורת, מעורב אישית במשבר ערוץ 10: נתניהו נועד אתמול עם יו"ר הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז', ודן עמה בשעות הצהריים במשך כשעתיים בנוגע למשבר ערוץ 10 ולאפשרות חקיקה שתוגש בשבוע הבא להארכה זמנית של זיכיון הערוץ. בפגישה נכח גם ראש המטה החדש של נתניהו, דוד שרן, שאחראי גם על תחום התקשורת.

מסתמן כי נתניהו תומך בעמדה המקצועית של הרשות השנייה שלפיה ערוץ 10 אינו יכול לקבל כעת רישיון קבוע לשידורים ל-15 שנה, משום שאין לו משקיע בעל יציבות פיננסית מאחוריו. ההערכות הן כי נתניהו יוביל חקיקה ביום שני להארכת זיכיון זמנית לערוץ של כשנה. 

נתניהו קיבל לידיו את תיק התקשורת מאז פרישתו של השר הקודם גלעד ארדן. הוא הספיק להיפגש עם בעל המניות של רשת אודי אנג'ל ועם מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, ועם מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי. הוא לא נועד עם מנכ"ל הרשות השנייה הפורש, שי באב"ד, למרות בקשותיו.

עד כה, ההתערבות הישירה של נתניהו בשוק הטלוויזיה היתה בהחלטה החריגה להגיש ערר נגד הצעת החוק להקדמת הפיצול של ערוץ 2 הצעה שאותה קידמו באב"ד וארדן. כעת נתניהו חוזר להיות מעורב ישירות במשבר ערוץ 10. בעבר הגיש נתניהו תביעה נגד ערוץ 10 בשל תחקיריו של רביב דרוקר על "המקור", וכעת עתידו של ערוץ 10 נמצא ישירות בידיו של נתניהו.

ורשבסקי מפעיל לחץ על הרשות השנייה: "בורחת מאחריות"

מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי, תקף הבוקר (ה') בחריפות את ראשי הרשות השנייה בגין סירובם להעניק רישיון לערוץ 10 במצב הנוכחי, משום שלטענתם אין לבעלי המניות של הערוץ יציבות פיננסית. "הרשות השנייה בורחת מאחריות, היא הולכת עם הראש בקיר. למישהו יש אינטרס שנמשיך להתחנן לזיכיון", אמר ורשבסקי יום במסיבת עיתונאים במשרדי הערוץ.  

אוליבייה פיטוסי

ורשבסקי הבהיר כי עוד היום ישולם לרשות השנייה החוב בהיקף של 36 מיליון שקל עבור דמי זיכיון והפצה שלא שולמו בשנה האחרונה, אך סירב לגלות מהו מקור המימון לכיסוי החוב. "אחרי שנשלם את החוב נעמוד בכל התנאים לקבל רישיון ל-15 שנה", אמר המנכ"ל. 

ורשבסקי התייחס לעזיבה של בעל המניות רון לאודר בסוף 2013. "זו היתה נטישה דרמטית", אמר ורשבסקי. "הערוץ נכנס לסחרחורות של בעיות". ורשבסקי טען כי המנכ״ל הקודם של הרשות השנייה, שי באב״ד, אישר לערוץ שלא לשלם דמי זיכיון במשך שנה.  באב״ד עצמו מכחיש זאת. 

הרשות השנייה מסרבת להעיק לערוץ רישיון קבוע לשידורים, בעיקר משום שלטענתה לבעלי המניות הנוכחיים של הערוץ אין יציבות פיננסית - יוסי מימן בקשיים כלכליים וארנון מילצ׳ן מסרב לממן את הערוץ. ברשות אומרים כי יש מחויבויות כספיות נוספות שהערוץ טרם עמד בהן לפני קבלת רישיון. 

 בשל כך גורמים ממשלתיים וברשות השנייה מקדמים מאמץ להעברת חקיקה להארכת זיכיון זמנית לערוץ 10. ואולם בערוץ דוחים את האפשרות הזו.  לטענת ורשבסקי, עד כה הובהר להם רק כי אם ישלמו את החוב של ה-36 מיליון שקל יהיה נית׳ן לקבל רישיון. "גייסנו את ה-36 מיליון שקל. בשעה הקרובה בשלבי חתימות ממשרדי עורכי דין פישר בכר שגייסנו", אמר ורשבסקי, לדבריו, הגורם המממן הוא ישראלי והכסף הועבר תמורת ריבית או תמורת מניות - כלומר ייתכן כי זהו משקיע שיסייע לערוץ. ורשבסקי הבהיר כי מתקיים מו״מ עם משקיעים נוספים, בהם שלמה נחמה. 

"הרשות הודיעה בצורה מפתיעה שיש בעיות טכניות. הבעיות הטכניות לא קבילות ומגיע לנו בדין אחרי שנשלם את ה-36 מיליו שקל לקבל רישיון", אמר ורשבסקי. "לחברה יש מתעניינים רבים בזכות התוכנית העסקית שלה. סד הזמנים לא אפשר כניסה מהירה של משקיע. מתן הרישיון לערוץ 10 הוא הפתרון הטוב ביותר ויכנסו משקיעים. גם אם לא יכנסו הערוץ יכול להמשיך לעבוד ולהפיק ולעמוד בכל המחויבויות הרגולטוריות. צריך לדאוג שלא נישאר אם חברה מסחרית אחת אלא שיהיה תחרות בשוק הטלוויזיה. אני קורא לשר התקשורת וראש הממשלה להתערב".

במסיבת העיתונים השתתפו גם מנכ״ל חדשות 10 גולן יוכפז והכתב הכלכלי מתן חודורב, שמשמש גם יו״ר ועד העובדי בערוץ. לדברי חודורב, ״נרתמנו לקיצוץ משמעותי והמאמץ נשא פירות. ערוץ 10 עבר לרווחיות תפעולית. הצעה לזיכיון זמני רק תנציח את המצב של ערוץ 10 וערוץ 10 יהיה תלוי ברצונם הטוב של פוליטיקאים. האמירה כאילו אתה צריך טייקון כדי שיהיה לך ערוץ אמיד מבחינה פיננסית היא אמירה שאני לא מבין. מי קבע שצריך אייקונים בטלוויזיה?".

עמדתה של הרשות השנייה היא כי גם אם ערוץ 10 ישלם את החוב המיידי בהיקף של 36 מיליון שקל, הוא לא יוכל לקבל רישיון לשידורים קבוע ל-15 שנה - זאת משום שלא הציב כנדרש מבנה בעלות חדש עם משקיעים בעלי איתנות פיננסית. ברשות לא מתרגשים מההאשמות ששיגר היום מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, לרשות שלפיהן היא "בורחת מאחריות" או "מונעת מאינטרסים זרים". ברשות מסבירים כי כמועצה ציבורית עליהם לפעול בהתאם לחוק והאינטרס הציבורי, ובמקביל לדאוג לפלורליזם.

על אף הבטחות קודמות, ערוץ 10 לא הצליח להציג משקיע חדש שיזרים כסף. בנוסף, הערוץ עדיין רושם תזרים מזומנים שלילי גם בחודשים האחרונים. בנוסף, לערוץ עוד שורה של מחויבויות קודמות לתשלום עבור תוכן. ברשות השנייה הודיעו כבר מזה זמן רב כי על ערוץ 10 לעמוד בכל התנאים כדי לקבל רישיון קבוע לשידורים. כעת תומכים ברשות בחקיקה מהירה שתאפשר הארכת זיכיון לערוץ 10 לתקופה קצובה – בין שלושה חודשים לשנה.

"לתיא תקשורת הוצגה רק פרזנציה"

המשא ומתן בין תיא תקשורת לבעלי המניות בערוץ 10 נמצא בשלב ראשוני ובשלב זה רק הוצגה פרזנטציה של ערוץ 10 בפני אנשי תיא הבוקר (ה'), לבקשת ערוץ 10. גורמים הקשורים לצדדים אומרים כי "מדובר בהצגה ראשונית של ההצעה ואי אפשר להגדיר את זה כלל המו"מ".

תיא תקשורת היא חברה בורסאית בשליטתו של עמי גניגר. החברה מחזיקה בעיקר באולפני הרצליה המפיקה תכנים טלוויזיוניים ומספקת שירותי אולפן לכל הערוצים. מנהל החברה הוא יואב פרץ שנכח בפרזנטציה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#