בלעדי |

פישמן מנסה לצמצם חובות - ומעמיד למכירה את הום סנטר

בנו של אליעזר פישמן, אייל פישמן, הציע למכור את הרשת תמורת כ-450 מיליון שקל, מתוכם למעלה מ-300 מיליון שקל חובות לבנקים ובאג"ח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אליעזר פישמן מנסה לצמצם חובות והעמיד את למכירה - כך נודע ל-TheMarker. בנוסף, לא מן הנמנע כי יעמיד בהמשך למכירה רשתות בפישמן רשתות, הכוללת גם את רשת הצעצועים טויס אר אס, את רשת בסט ביי, זר פור יו, רשת האופנה סליו ועוד.

בכירים במשק מספרים כי בנו של אליעזר פישמן, אייל פישמן, פנה בימים האחרונים למספר בעלי חברות והציע להם לרכוש 50% או 100% מרשת העשה זאת בעצמך שנמצאת בשליטת קבוצת פישמן (90%. 10% הנותרים מוחזקים בידי קרן המנוף בראשית). לדברי בעלים של חברות קמעונאות שמנהל מגעים ראשוניים מאוד לגבי החברה, אייל פישמן מסר לו כי הוא מחפש משקיע שיזרים לחברה 150-100 מיליון שקל וסיפר שלהום סנטר חובות של מעל 300 מיליון שקל לבעלי האג"ח ולבנקים. מתוכם, כ-130 מיליון שקל לבעלי האג"ח וכ-200 מיליון שקל לבנקים השונים.

צילום: חגי פריד

ככל הנראה, בנוסף להזרמת כסף לחברה, יש חשיבות עבור פישמן לכך שחברה נוספת מלבדו תהיה ערבה על החובות של החברה מול הבנקים, זאת בעיקר עקב . "פחות חשוב לפישמן אם המשקיע יעביר לו 20-30 מיליון שקל. חשוב לו שיהיה עוד בעלים בחברה", הסביר הבכיר.

פישמן מתמודד בימים אלה עם מספר אתגרים פיננסיים, שאחד מהם הוא בהיקף לא מבוטל של כ-130 מיליון שקל - איתם יצטרך להתמודד פישמן במהלך 2015-2016. מדובר בערבות אישית שהעניק פישמן לטובת פרעון אג"ח פרטיות של הום סנטר שהונפקו לגופים מוסדיים בישראל בקיץ 2007, במסגרת גיוס בהיקף של כ-270 מיליון שקל ובריבית שנתית של 6.1%, שהועלתה בעקבות הורדת הדירוג ע"י מעלות (לרמה של בי.בי.בי מינוס) ל-6.6%. האג"ח נפרעות החל מסוף יוני 2008 ועד סוף יוני 2016.

בשל הידרדרות במצבה התפעולי וההפסדים שהום סנטר מייצרת, על רקע התחרות בענף הקמעונאות, ב-2013 וגם השנה פישמן נאלץ להכניס את היד לכיס ושילם את התחייבויותיה של החברה כלפי בעלי האג"ח בהיקף של כ-130 מיליון שקל. כפי שנראה המצב הכלכלי כיום ובמידה ופישמן לא ימצא קונה אחר להום סנטר שייטול על עצמו גם ערבויות כלפי החוב לבעלי האג"ח, הוא יצטרך למצוא מקורות של 130 מיליון שקל (בחלקים שווים) לפרעון חובותיה של הום סנטר הפועלת בישראל, קפריסין ורוסיה, ושמתקשה כאמור להתרומם.

אליעזר פישמןצילום: דן קינן

בינתיים, מהפרסומים באתרים כלכליים ברוסיה משבוע שעבר, עולה כי MDM, הבנק הרוסי, תובע מפישמן בערכאות משפטיות בלונדון ומוסקבה לפרוע חוב של הום סנטר כלפי הבנק בהיקף של כ-150 מיליון רובל (כ-2.5 מיליון דולר לפי שער חליפין רובל-דולר נוכחי) שכן לטענת הבנק פישמן ערב לחוב זה שאינו משולם מאוקטובר האחרון.

ב-2013 היה מחזור המכירות של הום סנטר, המונה 48 סניפים, כ-750 מיליון שקל והיא הפסידה כ-25 מיליון שקל. בחודשים האחרונים במספר מקרים. בחודש אוקטובר הנהלת רשת הום סנטר הודיעה לספקיה על הארכה חד צדדית של חודש בתנאי האשראי של הרשת.

מנכ"ל הום סנטר, , הסביר את הדחייה בקפאון בענף הנדל"ן ובמבצע צוק איתן, שהביא לירידה במכירות, כמו גם בירידה בצריכה הפרטית. בחודשים שקדמו לכך הום סנטר הודיעה לספקים על קיזוז של 3% בסכום המגיע להם ודחייתו בשלושה שבועות. בהום סנטר הסבירו ל-TheMarker בחודש אוקטובר כי דחיית התשלומים נובעת מהשלכות מבצע צוק איתן וכי "כמו עסקים רבים בישראל, גם רשת הום סנטר חווה בימים אלו את הקפאון בענף הנדל"ן,את ההאטה במכירות עקב מבצע צוק איתן ואת הירידה בכוח הקנייה של הצרכן הביתי. אירועים כלכליים אלו הביאו להצטברות מלאים בסניפי הרשת שנערכו על פי תחזית מכירות גבוהה שלא התממשה. אפילו המכירות המוצלחות של ראש השנה והחגים אינן מצליחות לכסות את ההוצאות הלא מתוכננות שנגרמו לרשת הום סנטר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. לנוכח העלייה בהוצאותיה של הרשת והירידה בעלויות המימון ובעלויות היבוא של הספקים".

אליעזר פישמן מצוי בימים אלה בסערה פיננסית גדולה שהטריגר שלה הידרדרות כלכלית ברוסיה בעקבות שגררה פיחות חד – דבר שפגע קשות בחברת הנדל"ן מירלנד המרכזת את פעילות הנדל"ן של קבוצת פישמן ברוסיה, כך לבעלי האג"ח בישראל והחלה במגעים לגיבוש בהיקף של כ-1 מיליארד שקל. מירלנד נמצאת בשליטת שלוש חברות ציבוריות של פישמן: כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

בעיה גדולה יותר של פישמן הנה הישראליים בהיקף של כ-4.5-5 מיליארד שקל - בראשות הפועלים ולאומי בהיקף של כ-1.7-2 מיליארד שקל לכל אחד וכן חובות למזרחי טפחות, דיסקונט ואגוד. נכון להיום שווי הנכסים של פישמן נמוך משווי החובות.

מקבוצת פישמן נמסר: "איננו נוהגים להתייחס לעסקים הפרטיים שבבעלות הקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker