המלכוד של לאומי: העניק ערבות של 65 מיליון שקל לערוץ 10

מנכ"ל ערוץ 10 מבקש מהבנק הלוואה של 35 מיליון שקל כדי להחזיר חובות ■ אם הערץ ייסגר, לאומי עלול לרשום הפסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רק ביום רביעי האחרון עמדה אירית אילוז, נציגתו של בעל השליטה בערוץ 10 יוסי מימן, בפני חברי מועצת הרשות השנייה, והתחייבה כי ביום שני תציג למועצה הסכם הבנות עם המשקיע בערוץ 10, שלמה נחמה. אתמול התברר כי נחמה, יו״ר בנק הפועלים לשעבר, רחוק מאוד מערוץ 10, ובכל מקרה לא ייכנס להשקעה לפני תום השנה - אז גם מסתיים זיכיון ערוץ 10.

כעת מנסה מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, להינצל בזכות אשראי בנקאי מבנק לאומי. ורשבסקי זקוק להלוואה של כ-36 מיליון שקל לתשלום מיידי של דמי זיכיון והפצה שנמנע הערוץ מלשלם בשנה האחרונה. 

עד כה ערוץ 10 לא קיבל אשראי בנקאי בשל הפסדיו. גורמים בבנק לאומי הבהירו אתמול כי הוגשה בקשה וכי הצדדים טרם קיימו משא ומתן. בבנק לאומי סירבו להגיב לידיעות בנושא.

בנק לאומי נדחק במקרה זה אל הפינה. ל-TheMarker נודע כי בנק לאומי הוא זה שהעניק ערבויות בהיקף של 65 מיליון שקל לערוץ 10. את הערבויות האלה אמורה הרשות השנייה לחלט בעוד כמה ימים, לאור החלטת המועצה בשבוע שעבר. הביטחונות לערבויות האלה הן בעיקר תזרים הערוץ והכנסותיו מפרסום.  

רקפת רוסק-עמינחצילום: מוטי מילרוד

המשמעות היא שאם ערוץ 10 נסגר ומתפרק עלול בנק לאומי לרשום חלק גדול מהחוב של ערוץ 10 כאבוד, לאור מצבו של הערוץ. מנגד, אם יזרים הבנק את האשראי הנדרש ייתכן כי הערוץ יינצל וימשך לפעול. בכל מקרה, בלאומי טרם ניסו לברר את היתכנות ההצלה של ערוץ 10 מול גורמי הרגולציה, מה שמעיד על כך שבקשת האשראי של ורשבסקי טרם הגיעה לשלבים מעשיים.   

עד כה ערוץ 10 לא קיבל אשראי בנקאי לאור הפסדיו שהגיעו ל-1.5 מיליארד שקל מאז שהוקם ב-2001. הערוץ קיבל הלוואה מקדמית מקרן אוריגו בהיקף של 30 מיליון שקל, בערבות אישית של בעל השליטה יוסי מימן, ולאחר מכן הקרן החליטה לבטל הלוואה בהיקף של 100 מיליון שקל.

אשראי בנקאי שנועד בענף התקשורת הוא תופעה מצויה שפגעה עד היום בחופש העיתונאי של חלק מגופי התקשורת. עיתון ״מעריב״ התבסס בין השאר על הלוואה מבנק הפועלים, וכך גם עיתון ״הארץ״ בעבר. חמשת הבנקים מממנים את עסקיו של אליעזר פישמן בכ-5 מיליארד שקל. פישמן הוא בעלים של עיתון ״גלובס״ ושותף ב״ידיעות אחרונות״.

גם אם בנק לאומי יעניק אשראי לערוץ 10, ספק אם הרשות השנייה תוכל להעניק לו את הרישיון המיוחל לשידור 15 שנה. חלק מהדרישות של הרשות מערוץ 10 לשם קבלת רישיון היו איתנות פיננסית ויכולת לעמוד בהתחייבויות. לערוץ 10 אין כיום משקיע עם רצון או יכולת להזרים כספים.

בשל כך טענו בשבועות האחרונים מנהלי ערוץ 10 כי הערוץ הגיע לאיזון ואף רשם רווח תפעולי ברבעון האחרון. ואולם גורמים כלכליים שבחנו את הדו״חות אומרים כי תזרים המזומנים של הערוץ בתקופה זו הוא עדיין שלילי, וזה עוד לפני תשלום חובות לרגולציה והשקעה בתוכן כמתחייב בחוק. לערוץ גם יהיה קושי להשיג ערבויות חדשות בגובה מינימלי של 67 מיליון שקל, ולעמוד בחובת התשלום עבור השימוש במותג חדשות 10 ואפיק 10. 

 לפי הודעת הערוץ, "התכנית העסקית שלפיה החל ערוץ 10 לפעול בשנה האחרונה, משמשת בסיס כלכלי יציב המאפשר קיום כלל התחייבויותיו של הערוץ על פי תנאי הרישיון״. ורשבסקי אמר אתמול ביירות לעובדים כי "יעשה הכול על ידי כל הגורמים הנוגעים לעניין, כדי  להסדיר את חובות הערוץ  על מנת  לקבל רישיון ולשמר את התחרות בשוק הטלוויזיה לטובת הצופים ולטובת המשק״.

ההערכות הן  כי ערוץ 10 יבקש מהרגולטור להעניק לו רישיון זמני שמותנה בהסדרת החובות. עם זאת, בענף התקשורת מעריכים כי הסיכוי היחיד להמשך פעילות הערוץ הוא חקיקה ראשית בכנסת להארכת זיכיון לערוץ 10 לתקופה קבוצה. ואולם בתקופת בחירות יקשה מאוד להעביר חקיקה כזו בהסכמה בכנסת. גומרים בלשכת ראש הממשלה  בחנו בעבר חקיקה להארכת זיכיון. 

אם זיכיון ערוץ 10 יוארך, גם זכייניות ערוץ 2 ידרשו הטבה שיוויוניות והארכת זיכיון או הקלות תוכן. המשמעות היא ששוק הטלוויזיה שנמצא בכאוס יוקפא והניסיונות להקדמת הפיצול של ערוץ 2 ופתיחת השוק לתחרות שוב יידחו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker