באב"ד קודם על ידי כחלון, מדלג למפלגה שלו - ומותיר שוק טלוויזיה על סף כאוס

"הבין את התעשייה וזיהה כשלים, אבל התנהג כבריון", אומרים בשוק הטלוויזיה על מנכ"ל הרשות השנייה שפורש בפתאומיות לאחר שנה וחצי בלבד

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

קשה להגדיר את הבלחתו של שי באב"ד בשוק הטלוויזיה כסיפור הצלחה. כמנהל צעיר ותזזיתי, הוא התעמת כמעט עם כל הגורמים בענף, כולל עם אנשי הרשות השנייה שתחת אחריותו, תוך שהוא משקיע בהרחבה משמעותית של סמכויות התפקיד שלו. ואולם כמעט כל שינוי מהותי שאותו ניסה מנכ"ל הרשות השנייה לקדם - והוא ניסה לקדם נושאים רבים - נותר על הנייר בלבד, והשוק נכנס כיום לכאוס רגולטורי ועסקי.

ברגעים הכי דרמטיים של שוק הטלוויזיה, כשלערוץ 10 נותרו עוד שבועיים לחיות וזכייניות ערוץ 2 נמצאות בחוסר ודאות, כשאין שר תקשורת והמערכת הפוליטית כולה עסוקה בבחירות, באב"ד החליט להניח את המפתחות ולממש את התוכנית שגיבש זמן רב מראש - לקפוץ לזירה הפוליטית ולהצטרף למפלגתו של משה כחלון, בנסיון להתברג במקום ריאלי ברשימה המתגבשת.

"המינוי הזה נולד בחטא ומסתיים בחטא", אמר אתמול גורם בכיר בתחום התקשורת. בעוד רבים מהמנהלים הקודמים של הרשות השנייה הגיעו מהזירה הציבורית או האקדמית, באב"ד שימש בתפקיד בכיר בצים, והגיע עם נטייה עסקית. מינויו למנכ"ל על ידי שר התקשורת היוצא, גלעד ארדן, לאחר שקודם ברשות השנייה על ידי שר התקשורת שלפניו, כחלון, לא היה נקי מקשרים פוליטיים. כבר עם בחירתו לתפקיד המנכ"ל הרשות השנייה התחילו לצוץ תהיות אם המנהל בכיר בצים, שבשליטת משפחת עופר, שאינו מכיר את שוק התקשורת, מתאים לתפקיד. השאלות היו קשות במיוחד לאור סוגיית ניגוד העניינים - בעלי השליטה בצים מחזיקים במקביל בזכיינית ערוץ 2 רשת.

כחלון ובאב"ד הכירו עוד לפני שבאב"ד התמודד לתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה, בין השאר באמצעות מנדי זלצמן - מנכ"ל נמל חיפה ובעל קשרים הדוקים בליכוד. בראשות ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה עמד אז מנכ"ל משרד התקשורת דאז, עדן ברטל. כיום נכלל גם ברטל ברשימתו של כחלון ונמנה בין מייסדי המפלגה שלו.

שי באב"דצילום: אילייה מלניקוב

באב"ד נבחר לתפקיד על אף שהגיע למקום השלישי מבין מומלצי ועדת האיתור. זאת, לאור חוסר הניסיון שלו בתחום התקשורת. עם בחירתו למנכ"ל הרשות, עלתה סוגיית ניגודי העניינים של באב"ד. בעקבות זאת הוא חתם על מסמך ניגוד עניינים, שאסר עליו לעסוק בענייני רשת במשך כמעט חצי שנה מאז שמונה לתפקיד. ואולם לאחר מכן נקט באב"ד יד קשה כלפי רשת בסוגיות שונות, ואף התעמת אתה סביב סוגיית פיצול ערוץ 2. באב"ד יחזור כעת לשתף פעולה באופן צמוד עם גורם המקושר לבוס שלו לשעבר, משפחת עופר ואודי אנג'ל. המנהל האסטרטגי של הקמפיין של כחלון, יועץ התקשורת רונן משה, מקורב מאוד לאנג'ל ולמשפחת עופר ומייצג אותם מול התקשורת.

לאורך כל הדרך שמר באב"ד על קשר קרוב עם כחלון, וההערכות היו כי ברגע האמת, כשכחלון יגבש את המפלגה החדשה שלו, באב"ד יפרוש מהרשות השנייה וירוץ לפוליטיקה.

באב"ד עצמו נשאל על כך גם על ידי פוליטיקאים וגם על ידי עיתונאים, אך הכחיש שוב ושוב כי סיכם לרוץ במפלגתו של כחלון וכי נפגש עם אנשי המפלגה. אתמול הוא הסביר כי ההחלטה הסופית נפלה רק ביום שישי האחרון, וכעת הוא חוזר למסגרת הפוליטית שהקים האיש שקידם את מינויו לתפקיד הציבורי. כפי המסתמן, באב"ד לא קיבל הבטחה למקום ריאלי מכחלון.

"ידע לזהות 
את הכשלים"

בתקופתו בתפקיד, באב"ד הבין שאין טעם ברגולציה נקודתית, אלא יש לבצע שינויים מבניים ארוכי טווח בענף. "הוא הבין את התעשייה טוב וידע לזהות את הכשלים בשוק הטלוויזיה, אבל לא ידע להתנהל נכון מול השחקנים המרכזיים. אתה לא יכול להתנהג כאילו אתה הביריון הכי חזק בשכונה", אמר אתמול גורם בענף.

באב"ד הגיע לרשות מתוך כוונה לשנות סדרי עולם בשוק הטלוויזיה, ובעיקר לשנות את לוח השידורים, שלטעמו כלל יותר מדי ריאליטי ותוכן ירוד. מצויד בגיבוי חד משמעי של שר התקשורת ארדן, שגם הוא תקף לא פעם את גופי השידור על התוכן הנמוך, באב"ד הצהיר כי הוא יביא לבשורה בלוח השידורים ויגיבר את התכנים "הערכיים". גם כאן באב"ד ניסה, המליץ אפילו, לא לאשר לוחות שידור של קשת - אבל דבר לא יצא מכך.

חודשיים לאחר תחילת כהונתו, הוא כבר הפיץ לחברי המועצה מסמך מדיניות חדש, שאמור היה לשנות לחלוטין את כללי הרגולציה בטלוויזיה. התוכנית של באב"ד קבעה כי ישונה אופן סיווג הסוגות בטלוויזיה, כך שהזכייניות לא יוכלו עוד ליהנות מהכרה של סוגה עילית בתכנים ירודים. התוכנית כללה גם הגבלה של זמן שידור תוכניות הריאליטי, ולעומת זאת חיוב הזכייניות לשדר בזמן שווה לריאליטי גם תוכניות איכות.

התוכנית עוררה את זעמם של גופי השידור. "באב"ד רוצה להיות קומיסר של תוכן", הם טענו. אלא ששוב באב"ד לא הצליח לקדם את תוכניותיו והן נותרו במגירה בלבד, אפילו ללא דיון רציני במועצת הרשות השנייה.

הצלחה בקנסות 
נגד תוכן שיווקי

את המדיניות האגרסיבית שלו כלפי גופי שידור הצליח באב"ד ליישם בעיקר בקנסות על גופי השידור בגין תוכן שיווקי. גופי השידור נקנסו במאות אלפי שקלים בשל תוכן שיווקי ששולב בשידורים או בשל הטיות מסחריות שהשפיעו על השידורים ועל מהדורות החדשות. "מדיניות הקנסות החדשה", כפי שהגדירו זאת בקשת, במייל שדלף בטעות לתקשורת, גרמה להם לזהירות מרובה בכל הקשור לשילוב תוכן שיווקי בוטה בשידורים.

אלא שאת הרפורמה הדרמטית באמת באב"ד יזם בשקט במשך חודשים ארוכים — והיא זו שהצליחה לעורר עליו את זעמם של גופי השידור. באב"ד סבר כי המעמד המונופוליסטי של ערוץ 2 אינו מאפשר לשחקן מתחרה לפעול בשוק, ולכן דחף לשינוי חקיקה שיקדים את הפיצול של ערוץ 2 לשני גופים.

המשמעות של השינוי הזה, לפחות בשלב הראשון, היתה גם סירוב לשינויי חקיקה שיצילו את ערוץ 10. באב"ד הודיע רשמית כי הוא מתנגד להצלת ערוץ 10, ועורר את חמתם של מנהלי הערוץ ושל ועד העובדים, שאמרו כי הוא "אובססיבי לסגירת ערוץ 10". האינטרס המובהק בעיקר של רשת, היה הישארות בערוץ 2, אך באב"ד הוביל את החקיקה להוצאתה מהערוץ. התוכנית הוקפאה בהחלטה של נתניהו, ובכל זאת באב"ד המשיך גם בעת האחרונה לתמוך בפיצול ערוץ 2.

באב"ד הצליח להוביל מהלך פנימי של התייעלות ושינוי ארגוני ברשות השנייה. הוא הביא לפרישה של חלק מהעובדים הוותיקים ברשות, ולקיצוץ של 25% בהוצאות. פרישת העובדים הבכירים נעשתה בחלק מהמקרים בתנאים משופרים של פיצויים מורחבים וכמה חודשי הסתגלות, כשבמקומם גויסו עובדים אחרים. חלק מהתפקידים הבכירים עדיין לא אוישו, והרשות נמצאת במחסור בכוח אדם בתקופה זו. "חסר כוח אדם מקצועי ברשות כיום שיכול להמשיך את פעילות הרגולציה", טוען אתמול בכיר בתחום.

במכתב ששיגר באב"ד לחברי המועצה הוא ציין כי "מערכת הבחירות הקרובה הגיעה לכולנו בהפתעה, ואני מרגיש שאני רחוק מלהשלים את התהליכים שהתחלנו כאן יחד ברשות השנייה, אך נפלה בחלקי הזדמנות לנסות ולהשפיע על תהליכים גדולים ומשמעותיים ולנסות להוות חלק בהפיכת המדינה שלנו למקום טוב יותר. אני מצר על כך שבמסגרת הסערה הנוכחית עם ערוץ 10 והמשימות הרבות שעל שלוחנינו אני נאלץ לפרוש, אך לצערי החוק לא מאפשר לי מוצא אחר".

בשל התפטרות באב"ד, שתיכנס לתוקף ביום רביעי, תיאלץ היו"ר החדשה של הרשות, אווה מדז'יבוז', להחליט מי מתוך הרשות ימונה לתפקיד ממלא מקום המנכ"ל. המועמדים לתפקיד הם היועצת המשפטית הילה שמיר וסמנכ"ל הכספים זמנים ניר שוויקי.

משה כחלון. ימין-מרכז או ימין-ימין? צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker