מיליוני שקלים נשפכו לקמפיינים - אך הרפורמות הממשלתיות תקועות

משרד הבינוי והמשרד להגנת הסביבה מיהרו לרוקן את תקציב הפרסום הייעודי שברשותם, אך נראה כי הרפורמות יישארו על הנייר בלבד. בקמפיין השקיות הושקעו 2.7 מיליון שקל - אך החקיקה מתעכבת. המשרד להגנת הסביבה: "המטרה היא לעורר מודעות"

נתי טוקר
נתי טוקר

שני משרדי ממשלה - משרד הבינוי והמשרד להגנת הסביבה - העלו בשבועות האחרונים קמפיינים מושקעים לקידום רפורמות ושינויים, אך ספק אם אלה יתגשמו. המשרדים מיהרו לרוקן את תקציב הפרסום הייעודי שלהם עוד לפני יישום הרפורמות עצמן, וכעת נראה כי הן יישארו על הנייר בלבד.

בשבועות האחרונים מקדם המשרד להגנת הסביבה בצורה מאסיבית את החוק שלפיו תיאסר חלוקה בחינם של שקיות ניילון חד־פעמיות.

את החקיקה הוביל השר לשעבר עמיר פרץ, שהתפטר מאז מתפקידו. המשרד יצא בקמפיין בעלות מדווחת של 2.7 מיליון שקל, מהם 261 אלף שקל ששולמו כשכר לפרזנטור, 
השחקן משה איבגי.

אלא שתחילת הדיונים בחוק התקיימו בסמוך מאוד לפרישתו של השר פרץ, אשר מתח בעת התפטרותו ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. כתוצאה מכך הופעלו ככל הנראה לחצים כבדים על חברי הכנסת שלא לאשר את החוק מבית היוצר של פרץ, ויו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד), הצהירה כי לא תאשר את החוק במתכונתו הנוכחית.

לפני נתוני חברת יפעת בקרת פרסום, המבוססים על מחירי מחירון, שווי הפרסום של המשרד להגנת הסביבה הגיע לכ–13 מיליון שקל - וזאת ללא שילוט חוצות או תשדירי רדיו. ההשקעה הריאלית עד כה לפי יפעת היא כ-3 מיליון שקל. משמעות הדבר היא שכל תקציב הפרסום של המשרד להגנת הסביבה אזל בשל הקמפיין לחוק, אשר כאמור כלל לא אושר.

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי החוק יאושר בסופו של דבר ולכן היה צורך להעלות את המודעות אליו כבר עתה. בנוסף, במשרד טוענים כי תשדירי הפרסומת קידמו גם את השימוש בשקיות רב־פעמיות, ללא קשר לחקיקה המתוכננת בנושא.

במצב דומה נמצא הקמפיין של משרד הבינוי בראשות השר אורי אריאל (הבית היהודי), לקידום המכרזים המבוססים על מחיר מטרה. המשרד דיווח על השקעה של כ–1.8 מיליון שקל בקמפיין "למה מטרה שתשלם יותר".

לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, שווי הפרסום בקמפיין של משרד הבינוי לתוכנית מחיר מטרה הגיע לכ–3.7 מיליון שקל (במחירי מחירון), המשקפים עלות ריאלית של כ–1.5 מיליון שקל. עם זאת, סכום זה אינו כולל את ההשקעה הכספית בשילוט חוצות וכן את קמפיין הרדיו הנרחב בנובמבר (נתוני פרסום ברדיו נמדדים רק בחודש שלאחר הקמפיין). תוספות אלה מוערכות במאות אלפי שקלים נוספים. גם כאן, נראה כי כל תקציב הפרסום חוסל עוד בטרם יישום החוק.

ממשרד הבינוי נמסר כי "הקמפיין לא הופיע בטלוויזיה, והוא בסכום הנמוך משמעותית מקמפיינים מקבילים של משרדי ממשלה. המכרז הראשון של מחיר מטרה צפוי לצאת מיד לאחר חקיקת חוק מע"מ בשיעור 0%, כלומר בשבועות הקרובים. כמו המכרזים עצמם, מטרת הקמפיין להשפיע - כבר בעצם קביעת המחיר החדש - על השוק כולו, לרבות שוק הדירות מיד שנייה, כאשר משפרי הדיור יוכלו גם הם לרכוש דירת מחיר מטרה 
לפי הכללים".

עוד נמסר ממשרד הבינוי כי הקמפיין עלה "לשם העלאת המודעות לקראת המכרזים, היכרות עם התוכנית החדשה וקבלת החלטה מושכלת בביצוע ההחלטה הכלכלית המשמעותית ביותר בחייה של משפחה ממוצעת - רכישת דירה".

צילום: ערוץ היוטיוב המשר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker