הרגולטורים והפוליטיקאים מגלגלים את גורל ערוץ 10 מצד לצד - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרגולטורים והפוליטיקאים מגלגלים את גורל ערוץ 10 מצד לצד

אחרי שנתניהו החליט לקבור את החקיקה לפיצול ערוץ 2, שהיתה מצילה גם את ערוץ 10, נותרו לערוץ שתי אופציות להתקיים החל בינואר 2015 - הארכת זיכיון בחקיקה או הקלות ברישיון קבוע ■ מנגד, ייתכן שזכייניות ערוץ 2 ידרשו הקלות תוכן שעלולות לפגוע ביצירה המקומית

תגובות

תפוח האדמה הלוהט ששמו ערוץ 10 שוב מתגלגל מצד לצד, ואף גורם אינו רוצה לעמוד במרכז הבמה כנושא באחריות. ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו אינו מביע עמדה בנושא, מועצת הרשות השנייה מתמהמהת ואינה רוצה "להלבין" את הסוגיות הבעייתיות - וגם בוועדת הכלכלה לא ממהרים לקבוע דיון בנושא.

ביום רביעי תתכנס מועצת הרשות השנייה החדשה, בראשות אווה מדז'יבוז', לדיון ראשון שיעסוק בעתידו של ערוץ 10. ועדת הכלכלה אמורה להתכנס כמה ימים לאחר מכן. מי שעומדות בצד וממתינות עם רשימת דרישות הן שתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת - ומנגד עומדים ארגוני היוצרים, המוכנים להסתערות על כל הקלה שתינתן.

אחרי שנתניהו החליט באחרונה, בצעד חריג, להקפיא את החוק להקדמת הפיצול של ערוץ 2, חקיקה שאמורה היתה להסדיר גם את המשך פעילות ערוץ 10 באמצעות הורדת חסמי הכניסה לענף, נותרו לערוץ 10 שתי אפשרויות עיקריות כדי להמשיך לפעול ב–1 בינואר 2015, שבו יפוג זיכיון השידורים שלו. הראשונה היא חקיקה מיוחדת בכנסת שתאריך את הזיכיון שלו לשנה או שנתיים, בדומה לשתי הארכות הזיכיון שהערוץ קיבל בשנים קודמות. חקיקה כזו יכולה לבוא רק בהצעת חוק ממשלתית או פרטית, אך בשל העובדה שנותר רק כחודש ספק אם ניתן יהיה להעביר חקיקה כזו עד סוף השנה.

דניאל בר און

ההערכות הן כי נתניהו מעוניין להותיר את שוק הטלוויזיה חלש וכנוע, ולכן אם הוא יבחר לאפשר את המשך פעילות ערוץ 10 יהיה זה במתווה שבו זיכיון ערוץ 10 יוארך בשנה או שנתיים, ושוב הוא יהיה נתון לחסדי הפוליטיקאים. נתניהו מינה את מקורבו, איש הליכוד דוד שרן, לאחראי על תחום התקשורת, וההערכה היא כי שרן יהיה זה שינהל את המגעים להסדר מול ערוץ 10.

אם אכן תובא לכנסת הצעת חוק להארכת זיכיון הערוץ, זכייניות ערוץ 2 לא יישארו בצד. הן צפויות לדרוש שורה של הקלות תוכן וביטול תשלומים רגולטוריים - ובעיקר לדרוש שוויוניות כדי לקבל גם הן אפשרות להאריך את זיכיונן - כלומר להישאר בערוץ 2 אולי גם עד סוף 2019.

המסלול השני להמשך פעילות ערוץ 10 הוא מתן הקלות שונות שיאפשרו לערוץ לעבור לשדר תחת משטר הרישיונות החדש, עם רישיון שידורים ל–15 שנה. זה התרחיש המועדף שמנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי רואה לנגד עיניו.

תומר אפלבאום

אם בעבר מצד ערוץ 10 נשמעו בעיקר הצהרות על כניסה אפשרית של משקיעים, הפעם בערוץ נערכים לקראת המשך פעילות במבנה הבעלות הנוכחי, שבו אף אחד מבעלי המניות – יוסי מימן בעל השליטה וארנון מילצ'ן – אינו מוכן או יכול להזרים כסף. המשקיעה ההולנדית נינה סטורמס הודיעה רשמית כי הפסיקה את המגעים, וגם משקיע נוסף שהיה על הפרק כנראה הבין לאיזה בור עמוק הוא עשוי להיכנס.

כדי שערוץ 10 יוכל לקבל רישיון הוא חייב להוכיח איתנות פיננסית. מכיוון שלערוץ אין אבא עם כיסים עמוקים, אנשי הערוץ מציירים כעת תמונת מצב כאילו הערוץ יציב פיננסית בכוחות עצמו. בדיווחים של הערוץ למשקיעים פוטנציאליים נטען כי הערוץ יציג רווח תפעולי של 6–8 מיליון שקל ברבעון האחרון של השנה. "אנחנו עומדים על רגליים כלכליות ויציבות", מכריזים בערוץ.

המספרים האלה נגרמו בצד ההוצאות ובצד ההכנסות. עם כניסתו לערוץ הוביל ורשבסקי תוכנית קיצוצים מסיבית הכוללת פיטורי עובדים וחיתוך רמות השכר, לצד הפחתת עלויות ההפקות והורדת תוכניות יקרות כמו "כלבוטק" מהאוויר. במקביל, הערוץ צבר כמה הצלחות במסך שהגדילו את הכנסותיו, ורושם עלייה עקבית ברייטינג של מהדורת חדשות 10. עם זאת, ההכנסות מפרסום של הערוץ עדיין מקוצצות, בעיקר משום שחברות רכש המדיה מממנות כרגע את פעילות הערוץ ומשלמות מראש תמורת שיעורי עמלה גבוהים יותר.

מי ידחה את 
חובות ערוץ 10

הקרב המרכזי שמנוהל מצד ערוץ 10 הוא נגד הרשות השנייה ומנכ"ל הרשות השנייה שי באב"ד. באב"ד, שהוביל מתחילת הדרך את חוק פיצול ערוץ 2, נותר תומך נלהב בחוק הפיצול גם לאחר הסטירה שחטף מנתניהו. כרגע, למרות תמיכה של יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן (העבודה), נראה כי לבאב"ד אין בעל ברית כמו שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, והחוק מוקפא.

כדי שערוץ 10 יוכל לקבל את הרישיון המיוחל יש צורך בלוליינות משפטית מורכבת מאוד. היועצת המשפטית של הרשות, הילה שמיר, תהיה זו שתצטרך לתת את החותמת המשפטית למהלכים בעייתיים מאוד ולדחיית חובות, והיא לא מעוניינת להידחק לפינה הזו. ראשית, מועד בקשת הרישיון כבר חלף, ומועד המענה של הרשות היה בסוף מארס 2014. אלא שהרשות הסתמכה עד כה על חוות דעת שביכולתה לעכב את מתן התשובה עד לשנייה האחרונה של 2014.

ההפרה הבוטה ביותר של הערוץ היא חוב שנצבר ומגיע כבר ל–33 מיליון שקל עבור דמי זיכיון לרשות השנייה. למעשה, החוב הזה כבר היה אמור להוביל לשלילת זיכיון מיידית של ערוץ 10 או לפחות לחילוט הערבויות, בהתאם לנוסח החוק שגובש בהסכם שהתקבל ב–2012. ואולם הרשות לא מעוניינת לפעול בנושא ולשלול הזיכיון. בכל מקרה, מתן רישיון בעוד לערוץ 10 יש חובות בהיקף כזה הוא בלתי אפשרי, וגם בערוץ 10 מודעים לכך שייאלצו לגייס בדרך כלשהי את הסכום.

אוליבייה פיטוסי

לצד חוב דמי הזיכיון, לערוץ 10 חוב של 17 מיליון שקל עבור השקעה בקולנוע. בנוגע לסכום זה אומרים בערוץ כי הרשות יכולה לדחות את התשלום בשנה. חוב נוסף של הערוץ לתוכן הוא של כ–12 מיליון שקל להשקעה בסוגה עילית. בערוץ מקווים כי גם את החוב הזה הרשות תראה כהפרה זניחה, ויתחשבו בעודפים משנים קודמות, וכן שיאפשרו את דחיית התשלום.

להוריד את מחויבות התוכן של הערוץ

היעד המרכזי של ערוץ 10 הוא שמועצת הרשות תאפשר את הורדת מחויבויות התוכן מ–280 מיליון שקל בשנה ל–220 מיליון שקל. לטענת הערוץ, היצירה המקומית לא תיפגע, שכן בערוץ מוכנים לוותר לחלוטין על 20% (כ–56 מיליון שקל) שבאמצעותם הם יכולים לרכוש תוכן מחו"ל. ובכלל, אומרים בערוץ, לא תהיה הפחתה בהשקעה בסוגה עילית - השקעה של 61 מיליון שקל בשנה.

לצד זאת, ברשות השנייה החלו בחודשים האחרונים בהליכים שונים לגיוס חובות נוסף מערוץ 10. לפחות 15 מיליון שקל מתכוונים ברשות לדרוש מהערוץ עבור שלוש שנות הזיכיון שאותן קיבל. והסכום נוסף יידרש מהערוץ במעבר לרישיון לאחר הערכת שווי של חדשות 10 והאפיק של ערוץ 10. בערוץ, מנגד, תמהים מדוע בוער דווקא עכשיו לרשות השנייה לגבות חובות אלה, שבכלל נמצאים תחת סמכות משרד האוצר, ומדוע נקבעו הערכות השווי הגבוהות.

אלכס קולומויסקי

שתי ההחלטות המרכזיות שמועצת הרשות השנייה צריכה לקבל הן הפחחת הערבויות בקבלת הרישיון (כיום הסכום המקסימלי הוא 167 מיליון שקל ומהווה חסם כניסה בלתי אפשרי לערוץ 10). והפחתת המחויבויות להשקעה בתוכן.

החלטה מעין זו יכולה לקבל מועצת הרשות השנייה באישור ועדת הכלכלה. אלא שזכייניות ערוץ 2 קשת ורשת ידרשו גם הן השוואת תנאים והפחתת מחויובות. ערוץ 2 משקיע יותר מ–300 מיליון שקל רק בסוגה עילית בשנה, ובמקרה של הפחתה לערוץ 10 הזכייניות של 2 ידרשו השוואת תנאים. בערוץ 10 טוענים מנגד כי ההקלות ייתנו רק לבעל רישיון, וכי כל עוד קשת ורשת נשארות בזיכיון בערוץ 2 אין סיבה להעניק להן הקלה דומה.

בסופו של דבר, ערוץ 10 כנראה ימשיך לשדר, אבל בשלב זה תפוח האדמה הלוהט מגולגל מצד לצד, כשאף אחד לא רוצה לקחת אחריות ולהיות חתום על סגירת ערוץ 10, או על הצלתו באמצעים שנויים במחלוקת. עכשיו הכל נמצא בידיים של עובדי ערוץ 10, שכנראה ייצאו למאבק משלהם בימים הקרובים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם