חברות הנדל"ן הקטינו ב-40% את הפרסום בגלל מע"מ 0% וצוק איתן - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברות הנדל"ן הקטינו ב-40% את הפרסום בגלל מע"מ 0% וצוק איתן

לאחר כמה שנים שבהן ההשקעה של חברות הנדל"ן בפרסום תפחה והלכה - הגיעה 2014 וטרפה את הקלפים ■ מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי ההכרזה על חוק מע"מ 0% גרמה להאטה ומבצע צוק איתן הקפיא את השוק ■ המפרסמים מסבירים: "אנחנו נמצאים בשגרה של חוסר ודאות"

תגובות

לא מעט בדיחות סופרו, או פורסמו ברשתות החברתיות בחודשים האחרונים על חשבונו של שר האוצר יאיר לפיד. ההתנגדות הנחרצת לתוכנית שיזם לפיד והוביל בעקשנות להחלת 0% מע"מ ברכישת דירות, הובילה בין השאר לפרסום של ממים באינטרנט, שבהם מופיע הכיתוב "מע"מ" לצד תמונת פניו לפיד - כמי שמסמל את הספרה 0.

אבל בחברות הנדל"ן לא ממש צחקו בחודשים האחרונים. חלק מהחברות האלה משווקות פרויקטים עם דירות רבות שעונות על הקריטריונים של הטבת מע"מ 0% - כלומר בעלות נמוכה מ–1.6 מיליון שקל לדירה - והשיווק שלהן נעצר בשל חוסר הבהירות.

לא רק חברות הנדל"ן ספגו מכה. המעגל הנוסף שספג פגיעה חמורה ב–2014, בעיקר בגלל חוק מע"מ 0% והעיכובים בחקיקתו, הוא ענף הפרסום: משרדי הפרסום ואמצעי המדיה שניזונים מפרסומות. מבדיקה של יפעת בקרת פרסום עבור TheMarker עולה כי עד כה נרשמה קריסה של כמעט 40% בהיקף הפרסום של חברות נדל"ן ב–2014.

לפי נתוני יפעת, ב–2012 השקיעו חברות הנדל"ן כ–500 מיליון שקל בפרסום (מחירי מחירון. המחיר האמיתי נמוך ב–60%–70%). ב–2013 צמחה ההשקעה ב–20% והגיעה עד לכ–614 מיליון שקל. 2014 כנראה לא תתקרב לנתון הזה, שכן עד כה הושקעו רק 390 מיליון שקל בפרסום.

עוד אפשר לראות מנתוני יפעת כי מגמת ההידרדרות החלה במארס 2014 – החודש שבו הכריז לפיד באופן רשמי על תוכנית מע"מ 0. המגמה החריפה ביולי־אוגוסט, בזמן מבצע צוק איתן, אז שוק הפרסום כולו נכנס להקפאה.

החברות הגדולות בתחום הנדל"ן הפחיתו משמעותית את הפעילות הפרסומית בשנה אחרונה. קנדה ישראל, שפירסמה ב–2013 ב–28 מיליון שקל (מחירי מחירון), קיצצה את תקציב הפרסום ל–18 מיליון שקל עד כה. גם שיכון ובינוי ירדה מ–31 מיליון שקל לכ–22 מיליון שקל. צניחה דרמטית במיוחד, כנראה לאור נסיבות נוספות, היתה באור סיטי נדל"ן, שפירסמה ב–50 מיליון שקל (מחירי מחירון) ב–2013, ואילו השנה פירסמה רק בכ–14 מיליון שקל.

"אין סיבה שהמחירים לא יטפסו"

"את 2014 אפשר לחלק לשלושה חלקים", אומר בני קרת, מנכ"ל חברת הפרסום אזימוט המתמחה בפרסום לנדל"ן. "החלק הראשון היה עד מארס, כשהשוק התנהל באופן רגיל והיו מכירות טובות. במחצית השנייה של מארס נכנס נושא מע"מ 0% והיה הרבה היסוס. לאחר מכן התחיל מבצע צוק איתן שעצר עוד יותר את הפעילות. כרגע אנחנו נכנסים לשגרה".

אפריקה ישראל היא אחת החברות שהחליטו לפעול למרות הקיפאון היחסי בשוק, ויצאה בימים אלה בקמפיין פרסומי בעלות של 2 מיליון שקל. "שוק הנדל"ן למגורים בישראל התאפיין במשך תקופה ארוכה באי־ודאות הנגזרת מניסיונות הממשלה לקדם שינויים ובראשם חוק מע"מ 0%, וממבצע צוק איתן", אומרת ליאת דנינו־ישראלי, סמנכ"לית שיווק ומכירות באפריקה ישראל מגורים. "גילינו באחרונה שאחוז ניכר מהציבור הבין שאם יתממשו מהלכים אלה הם לא ישפיעו באופן משמעותי על הענף, ולכן קיבלנו החלטה שלא להמתין יותר, ויצאנו במבצע מכירות".

למרות הירידה הדרמטית בפרסום, קרת אומר כי "המכירות לא ירדו בהתאם. אין הלימה בין הירידה במכירות בפרויקטים דומים לירידה בהוצאה". גם דנינו־ישראלי מדגישה כי אפריקה המשיכה למכור יותר מ–100 דירות בכל רבעון, וכי כמות העסקות שנסגרו מאז תחילת השנה לא ירדה. "אנחנו חיים בשגרה של אי־ודאות. בתקופת צוק איתן, למשל, אנשים כלל לא יצאו מהבית ולא נרשמו מכירות", היא מסבירה. "אבל אצלנו זה שונה, כי המאסה הקריטית של הדירות שלנו לא מתאימות לקהל היעד – כלומר, יותר מ–1.6 מיליון שקל. אבל עדיין יש הרבה זוגות על הגדר".

עופר וקנין

ומדוע עכשיו אפריקה ישראל החליטה לצאת בקמפיין? "אנשים כל הזמן חשבו לחכות. גם מצב הרוח הלאומי היה ירוד. אנשים ראו שנוצר ואקום גדול בין מועד ההצהרה על התוכנית לבין ההיתכנות שלה בשטח, בשילוב של נסיבות פוליטיות וביטחוניות. עכשיו אנחנו מאמינים שזה הזמן הנכון לצאת, בעיקר בשל הריביות טובות. יש ביקושים גבוהים", היא אומרת.

ההשפעה על פרויקטים שבהם נמכרות דירות במחירים גבוהים יותר מ–1.6 מיליון שקל היתה שולית, אבל גם הם סבלו מהקיפאון בשוק. רוב הרוכשים הם משפרי דיור, ובחלק מהמקרים משפרי דיור התקשו למכור את הדירות הקודמות, שכן זוגות צעירים נותרו על הגדר בשל חוק מע"מ 0.

לדברי קרת, ההשפעה של פרויקטים שהם "תחת עננת מע"מ 0%" אינה רחבה כל כך. "מדובר בפלח קטן מאוד מהשוק, אחוזים בודדים". גם בפרויקטים אלה, קרת אומר כי הפרסום נמשך בעיקר כדי למשוך משקיעים. "המשקיעים עדיין בתמונה ואין להם שום סיבה לצאת מהתמונה, כי הצפי הוא שבמציאות הכלכלית הזו המחירים יידחפו כלפי מעלה. כשלא מטפלים בהיצע והביקושים רק גוברים, אין סיבה שהמחירים לא יטפסו".

"צריך להשקיע יותר בבניית מותגים"

ההשקה בפרסום של חברות הנדל"ן הלכה וגדלה בשנים האחרונות. אם בעבר כל ההשקעה הפרסומית היתה בהנעה למכירה, ואמצעי המדיה היו בעיקר מקומיים — שילוט חוצות, עיתונות מקומיות ורדיו אזורי — הרי שבשנים האחרונות גם פרויקטים שמיועדים לצעירים מהמעמד הבינוני עוברים תהליכי מיתוג ועולים לאוויר גם בערוצי הטלוויזיה המסחריים כמו ערוץ 2 וערוץ 10.

המיתוג של פרויקטים יוקרתיים לא התחיל בשנים האחרונות. "עשינו מיתוג גבוה מאוד למגדלי חבס ולרוטשילד 1 לפני כעשור", אומר דן בן ארי, מנכ"ל חברת המיתוג Parazar. "אבל אין ספק שמיתוג דירות היוקרה חילחל לכל שוק הנדל"ן.

"באופן כללי, אפשר לומר שבשוק הישראלי משקיעים יותר במיתוג ובתדמית של דיור לעומת מה שמקובל בעולם. בשנתיים האחרונות אתה גם רואה הרבה יותר קמפיינים בטלוויזיה. אנחנו, למשל, עלינו בטלוויזיה עם פרויקט LAGOON, עם שלי גפני כפרזנטורית. השנה אנחנו מתכננים קמפיין נוסף לפרויקט הזה על החיים מול הים".

הסיבה לכך היא בעיקר הצורך של החברות הגדולות ליצור בידול. "כל החברות השתכללו מאוד ומציגות הדמיות משוכללות ואירועי מכירה חווייתיים. לכן צריך להשקיע יותר בבניית מותגים", הוא מסביר. דגש מיוחד שמים בחברת הנדל"ן על השקעה בפרסום בדיגיטל. פרסום כזה נעשה לרוב על פי קהלי מטרה מפולחים בחיפוש באינטרנט או בהתבסס על מאגרי מידע.

בן ארי מספר כי מהלך מיתוגי נוסף שהוא עומד להוציא לדרך בקרוב יהיה על הפרויקט של חנן מור בעיר חריש. "העיר הזו היתה אמורה להיות למגזר החרדי, לכן אנחנו צריכים קמפיין תדמיתי כדי להסביר איך הולכת להיות העיר הזאת. זה יהיה קמפיין טלוויזיה מושקע".

לדבריו, "דווקא המשרד עבד חזק מאוד בחודשים האחרונים, וכל הפרויקטים מוכנים לצאת לאוויר. אני מניח שאחרי הקמפיין של אפריקה גם חברות נוספות יתחילו לעוף החוצה בגדול".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם