לפיד נגד נתניהו: ההחלטה לתקוע את פיצול ערוץ 2 הופכת לקרב פוליטי - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרשנות

לפיד נגד נתניהו: ההחלטה לתקוע את פיצול ערוץ 2 הופכת לקרב פוליטי

שר האוצר ומפלגתו מתכננים להציל את ערוץ 10 ולאפשר לערוץ 2 להמשיך לשלוט במסך שנתיים נוספות, עם הוצאות תוכן מופחתות ■ אך כל עוד מטרותיו של נתניהו לא ברורות - אין פתרון ■ בינתיים המשקיעה ההולנדית ששקלה לרכוש את ערוץ 10 נסוגה מהצעתה

6תגובות

הסערה הגדולה בסוף השבוע, עם ההודעה המפתיעה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הקפאת החוק להקדמת פיצול ערוץ 2, הותירה ערפל כבד על שוק הטלוויזיה. הערפל גרם למשקיעה ההולנדית, נינה סטורמס, יחד עם ענקית ההפקות פרימנטל, להצהיר אתמול כי היא מקפיאה את המגעים להשקעה בערוץ 10.

אתמול החלו העניינים להתבהר והתגלו מאבקי הכוח הפוליטיים מאחורי הקלעים. ממה שמסתמן כרגע, יש בשורה טובה: ערוץ 10 ימשיך לשדר גם אחרי סוף דצמבר 2014. על אף שבמועד זה תסתיים תקופת הזיכיון שלו, שוב תימצא הדרך לאפשר את המשך פעילותו של הערוץ. איך? תלוי את מי שואלים. המתווה שעליו מדובר כעת הוא הפחתת מחויבויות התוכן, הערבויות, ומתן רישיון לערוץ לשדר ל–15 שנה.

אלא שהבשורה הרעה היא שערוץ 10 כנראה ימשיך להיות חלש ומוחלש, ולא יצליח להתמודד מול מונופול ערוץ 2 - שלא יתפצל עד סוף 2017. הבשורה הרעה עוד יותר, בוודאי לפי ארגוני היוצרים, היא שבעקבות השינויים להצלת ערוץ 10, מי שיוכל ליהנות מהפחתת ההוצאות על התוכן יהיו בעיקר שתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת. המשמעות היא ששוק היצירה הולך להיפגע והמסך ידלדל עוד יותר מתוכן איכותי.

מוטי מילרוד

יש עתיד נלחמת בנתניהו

לפי החוק של גלעד ארדן, שר התקשורת לשעבר, יוקדם הפיצול של זכייניות ערוץ 2 כבר ל–2015, ואילו במקביל יופחתו מחויבויות התוכן וחסמי הכניסה לענף הטלוויזיה - וזאת כדי להגביר את התחרות. ההצעה הזו גובשה לאחר הבנה כי ערוץ 2 הוא מונופול שאינו מאפשר לשחקן נוסף להתמודד על ידו. אלא שנתניהו החליט להקפיא את החוק, על אף שזה אושר בוועדת שרים. המשמעות של הקפאת החוק היא לכאורה גם עצירה של הליכי החקיקה שהיו אמורים לסייע להצלתו של ערוץ 10.

אתמול, יומיים לאחר ההחלטה של נתניהו – נכנסו שר האוצר יאיר לפיד וחברי מפלגת יש עתיד לפעולה. ח"כ קארין אלהרר, שהובילה את דיוני הוועדה בכנסת לחוק השידור הציבורי, הגישה בקשה לדיון דחוף בוועדת הכלכלה כדי לדון מחדש בעתיד שוק השידורים הישראלי.

בבקשה, שהגישה ח"כ אלהרר ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, היא ציינה כי הצעת החוק, שאושרה בועדת השרים, "אי קידומו של החוק במהירות בכנסת עלול להביא למצב בו יופעל ערוץ מסחרי אחד בישראל, עם חברת חדשות מסחרית אחת בישראל". לדברי אלהרר, "תחום החדשות מהווה נדבך מרכזי ועיקרי ומקור לשיח ציבורי, ולפיכך המשמעויות של מונופול בתחום זה הינן פגיעה הכרחית בחופש הביטוי ובדמוקרטיה". במערכת הפוליטית אומרים כי סביב הקפאת החוק מתפתח מאבק נוסף בין לפיד לנתניהו. לפיד יוביל את המערכה נגד נתניהו וינסה להעביר מטעמו חקיקה שתאפשר את המשך פעילות ערוץ 10, בעוד נתניהו ינסה לשלוט בתהליך בהתאם לצרכים שלו.

מה נתניהו 
מנסה להשיג?

נתניהו הפתיע את כולם בערר שהגיש - גם את ארדן, גם את הדרג הפקידותי במשרד התקשורת וגם את אנשי הרשות השנייה. נכון לעכשיו אף אחד מהם לא קיבל מידע על תוכניותיו של שר התקשורת הנכנס, נתניהו, לשוק התקשורת. אפילו לא נקבעה שום פגישה בין גורם אחראי כלשהו בלשכת רה"מ לרשות השנייה. "אף אחד לא יודע מה נתניהו רוצה, ומי מטעמו יטפל בתחום התקשורת", אומר גורם בענף. "האם זה יהיה הראל לוקר המנכ"ל? אולי אופיר אקוניס? אולי פתאום הוא ימנה את ניר חפץ לאחראי על תחום התקשורת?"

האם זו רק הצהרת כוח של הבוס החדש של שוק התקשורת? האם נסגר דיל כלשהו מאחורי הקלעים? האם זה קשור לחוק "ישראל היום" שאושר בכנסת והשפיל אותו? האם נתניהו עומד לשלוף הצעת חוק אחרת שתיטיב עמו ותוריד את ערוץ 10 לברכיים? העמדה של גורמי המקצוע היא שיש להקדים את הפיצול של זכייניות ערוץ 2. הרשות השנייה, קצת באיחור, קיבלה את עמדתו של השר, ועוד לפני כן גם רשות ההגבלים. אז מדוע נתניהו עצר את הליכי החוק? האם אלה היו הלחצים שהופעלו עליו מצד אודי אנג'ל בעלי רשת ואבי וייס מנכ"ל חדשות 2, שכפי שפורסם ב–TheMarker נפגשו עמו לאחרונה?

גורם בכיר בתעשיית הטלוויזיה מצייר תמונת מצב שונה. לשיטתו, "הדרג המקצועי, הרשות השנייה, הממונה על ההגבלים וגם במשרד התקשורת התנגדו לחקיקה של ארדן", הוא אומר. "ארדן פשוט כופף אותם בכוח. אחרי שהוא הלך סוף סוף מצאנו אוזן קשבת אצל נתניהו והצלחנו להבהיר לו את הסכנות ליצירה הישראלית בחקיקה הזו". מבחינתו, לא נסגרו שום דילים מאחורי הקלעים בפגישות בין אנג'ל ווייס עם ראש הממשלה. "איזה לחץ אפשר להפעיל על נתניהו? נתניהו הוא לא אחד שאפשר לאיים עליו".

המסלול המהיר להצלת ערוץ 10

אם נתניהו לא ישלוף שפנים מהכובע ברגע האחרון, כנראה שניתן יהיה להציל את ערוץ 10 גם ללא ראש הממשלה. הצעת החוק של ארדן היתה אמורה לכלול סעיפים הנוגעים להפחתת מחויבויות התוכן מכ–280 מיליון שקל בשנה לכ–120 מיליון שקל בשנה. השינוי הזה נתמך על ידי ערוץ 10 כחלק מכוונתו לאמץ מודל פעילות רזה יותר, עם תכנים איכותיים, וכך להיות יציב מבחינה פיננסית. בנוסף, ההצעה כללה גם הצעה להפחתת הערבויות שמחויבים הגופים שניגשים לקבלת רישיון לשידור בטלוויזיה, שכיום מגיעות למקסימום של 167 מיליון שקל. הערבויות הגבוהות העמידו מכשול משמעותי בפני כניסת מתחרים חדשים לשוק, ולכן גם מנעו את כניסה ערוץ 10 לעידן הרישיונות.

במשרד האוצר תומכים בשני השינויים האלה - הפחתת מחויבויות תוכן וההערבויות. בשביל השינויים האלה לא צריך חקיקה ראשית ולא צריך את ראש הממשלה. סוגיית היקף מחויבויות התוכן נכללה בתוספת לחוק הרשות השנייה, וניתן לשנות אותה באמצעות גם באמצעות החלטת מועצת הרשות השנייה ובאישור של ועדת הכלכלה. גם סוגיית הערבויות נמצאת בידיים של מועצת הרשות השנייה בלבד.

תומר אפלבאום

במסלול הזה, ערוץ 10 - שכבר הגיש בקשה לרישיון בסוף 2013 - יוכל לשמוע את ה"כן" הנדרש מהרשות השנייה ולקבל רישיון לשידור ב-2015 למשך זמן של 15 שנה. במתווה כזה הערוץ ניצל ויש לו עתיד עסקי, ולכן יוכל לכאורה גם לגייס משקיעים. המשקיעה ההולנדית סטורמס אמנם הודיעה על הקפאת המגעים בשל חוסר הבהירות הרגולטורי, אבל על הפרק יש לפחות משקיע אחר, מצהירים בערוץ, שמתכוון להיכנס לערוץ.

המשקיע הזה ייאלץ להזרים באופן מיידי כ–40 מיליון שקל לכיסוי חובות השוטפים, דמי הזיכיון ודמי ההפצה של ערוץ 10, שאותם לא שילם מתחילת השנה. אגב, ברשות השנייה מתעכבים עם ההחלטה לחלט את ערבויות הערוץ על חובות אלה, שעשוי להביא לסגירה מיידית של הערוץ - תפוח האדמה הלוהט הזה מגולגל כעת לפתחה של המועצה החדשה של הרשות השנייה בראשות אווה מדז'יבוז'. מלבד 40 מיליון שקל אלה, הערוץ חייב עוד כ–20 מיליון שקל עבור השקעה בתוכן ועוד כמה מיליוני שקלים להשקעה בקולנוע. וזה עוד לפני החוב בהיקף של כ–40 מיליון שקל שנותר לערוץ לשלם עבור ההלוואה מהמדינה שנלקחה בסוף 2012.

בעוד המתווה של יש עתיד יעניק לערוץ 10 רישיון ל–15 שנה, ההערכות הן שנתניהו לא מעוניין לשחרר את החבל. מבחינתו יש עדיפות להעניק לערוץ 10 הארכת זיכיון של שנה, אולי שנתיים, ולהמשיך להשאיר את ערוץ 10 במצב הישרדותי במיוחד אם נכנסים לתקופת בחירות. להליך כזה מתכוונים להתנגד גורמי המקצוע ברשות השנייה. "אין טעם לחזור שוב על אותה טעות של הארכת זיכיון", אומרים בענף.

Getty Images

איך זה יזיק לטלוויזיה?

הלילה ההוא בדצמבר 2012, אז נסגר הדיל בענף הטלוויזיה להארכת הזיכיון לערוץ 10 בשנתיים, העניק גם לזכייניות ערוץ 2 קשת ורשת הטבות יוצאות דופן. הן לא רק קיבלו הארכת זיכיון של שנתיים, אלא גם דחייה של 27% ממחויבויות התוכן שלהם ליותר מעשור קדימה. שוק היצירה זעם, אבל הדיל כבר היה סגור.

גם הפעם קשת ורשת יהיו אלה שיישבו על הגדר וייהנו מהצלת ערוץ 10. בשל עיקרון השוויוניות, הפחתת מחויבויות התוכן תהיה כללית בכל שוק הטלוויזיה, וגם קשת ורשת יוכלו להוציא סכומים נמוכים במיוחד על תוכן.

"זו תהיה מכת מוות לשוק היצירה", מזהיר אסף אמיר, יו"ר איגוד המפיקים. "גם כיום בקושי יש עבודה בשוק, ובמסלול הזה היקף ההשקעה יירד דרמטית".

זו הסיבה שקשת ורשת יהיו תומכות נלהבות להסדרת המשך פעילות ערוץ 10. הם מצדן ימשיכו להתבצר במונופול של ערוץ 2 עוד שלוש שנים, ולא ייאלצו לעמוד במחויבויות המכרזיות שאותן נטלו על עצמן להשקעה בתוכן. במצב כזה ערוץ 10 ימשיך להיות חלש, ואין כל סיכוי שייכנס שחקן חדש לשוק הטלוויזיה המסחרית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם