דרמה בשוק הטלוויזיה: נתניהו עצר את החוק לפיצול ערוץ 2

ראש הממשלה הגיש ערר על החוק שאושר בוועדת השרים והחוק לא יעלה לדיון לקריאה ראשונה ביום שני ■ ללא שינוי חקיקה, ערוץ 10 יירד מהאוויר בסוף השנה וערוץ 2 יהפוך למונופול ■ נתניהו: "משרד התקשורת יעבור בעוד כמה ימים לאחריותי ואני מעוניין ללמוד את הנושא לעומקו"

אמיר טייג
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
נתי טוקר

דרמה בשוק הטלוויזיה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוצר את החוק לפיצול ערוץ 2. הערב (ד') הגיש נתניהו ערר על החלטת ועדת השרים לתמוך בהצעת החוק לפני שבועיים. עתה, החוק לא צפוי לעלות לקריאה ראשונה ביום שני הקרוב. עיכוב החוק, או קבורתו, ישפיע יותר מכל על ערוץ 10, אשר לכאורה איבד עתה את הסיכוי האחרון לשינוי חקיקה שיאפשר לו להמשיך לשדר אחרי סוף השנה. הגשת הערר תחייב עתה דיון מחודש בוועדת השרים. מאחר שראש הממשלה שולט בנושאים שעולים לדיון, הוא יכול לקבור את החוק לחלוטין אם יבחר בכך.

במשרד ראש הממשלה הסבירו כי נתניהו עצר את הצעת החוק משום שהוא מעוניין ללמוד את הנושא לעומק. בנוסח הערר שהגיש נתניהו לממשלה נכתב כי "בשים לב לעובדה שבעוד מס' ימים יעבור משרד התקשורת לאחריותי, ונוכח זאת שהצעת החוק האמורה היא בעלת השלכות משמעותיות על עולם התקשורת המסחרית בישראל, אני מבקש, כמי שאמור להיות ממונה על ביצוע החוק, ללמוד את הנושא לעומקו".

נתניהו וארדן בישיבת ממשלה בקריה, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

עיכוב הפיצול של ערוץ 2 היה המטרה המוצהרת של אנשי חדשות 2, שעוגנה גם בהחלטת הדירקטוריון של חברת החדשות לפני כשבועיים. תמי רווה, יו"ר חדשות 2, ובעלה עו"ד יהודה רווה, הם ידידים קרובים של משפחת נתניהו.

שר התקשורת היוצא, גלעד ארדן, תכנן להוסיף לחוק פיצול ערוץ 2 סעיפים נוספים בעת הדיון בחוק בוועדת הכלכלה, לאחר האישור בקריאה ראשונה. סעיפים אלו נועדו לאפשר לערוץ 10 לקבל רשיון קבוע או לפחות לקבל הארכה זמנית של זיכיונו. בשוק הטלוויזיה חוששים כי המהלך המפתיע של נתניהו, שצפוי ליטול בעצמו בימים הקרובים את סמכויות שר התקשורת, יגרום למצב בו בשנת 2015 יפעל ערוץ מסחרי בודד בישראל, לו חברת חדשות אחת.

הצעת החוק אותה הוביל עד לא מכבר שר התקשורת היוצא גלעד ארדן, מבטלת למעשה את הזיכיון שניתן לערוץ 2 כיום בחוק עד לסוף 2017 ומקדימה את סיום הזיכיון ל-2015. ארדן הוביל שינוי נוסף, שלפיו יופחת מינימום ההשקעה בתוכן לו מחוייב ערוץ שידורים בעל רשיון, וכן יחוייב בערבות נמוכה יותר. הדבר צפוי לצמצם חסמי כניסה לענף הטלוויזיה וכן לאפשר לערוץ 10 להמשיך ולהישרד כערוץ אקטואליה רזה יחסית.

גורמים בשוק הטלוויזיה הופתעו מאוד מהמהלך של נתניהו, שכן ללא פיתרון חקיקיתי לערוץ 10 וללא פיצול ערוץ 2, לא תתקיים תחרות בשוק הטלוויזיה המסחרית החל משנת 2015. תזכיר החוק, עליו עבדו ארדן ואנשי הרשות השנייה בחודשים האחרונים, הוא המוצא היחיד בשלב הנוכחי למצב בו נמצאת התעשייה, וקשה להאמין כי עד תום השנה יוכל נתניהו לקדם הצעת חוק אחרת. בימים האחרונים הפעיל ארדן את אנשי משרדו ואלה היו אמורים לסיים את כתיבת החוק להצבעה בקריאה הראשונה. ארדן קיווה כי עוד לפני שיעזוב את משרד התקשורת יוכל להיות חתום על הצעת החוק, אך נתניהו טרף את הקלפים ועצר את הצעת החוק שהוביל ארדן.

בשלב זה לא ברור מהי תוכניתו של נתניהו לשוק הטלוויזיה. גורמים בכנסת אמרו כי נתניהו מתקפל כעת בפני בעלי ההון השולטים בזכייניות ערוץ 2 ובפני מנהלי חדשות 2. כפי שפורסם ב-TheMarker, נתניהו קיים באחרונה פגישה עם אודי אנג'ל, בעל השליטה ברשת - הזכיינית שהובילה את ההתנגדות לפיצול החוק. עם זאת, במערכת הפוליטית אומרים כי נתניהו אינו מעריך את הביקורת הציבורית כאשר ערוץ 10 יעמוד בפני סגירה וערוץ 2 יישאר מנופול. ההערכות הן כי כוונתו של נתניהו היא להעמיד את ערוץ 10 בפני איום קיומי לפני הצלתו, במטרה לרסן את כוחו, בדומה לפעמים הקודמות שבהן ערוץ 10 ניצל ברגע האחרון.

נתניהו הביע עד כה עמדה המצדדת בביזור הכוח בשוק הטלוויזיה. בישיבת ממשלה שהתקיימה עם הרשות השנייה קרא נתניהו להרחיב את התחרות בתחום החדשות וטען כי הטיפול החדשותי בטלוויזיה אינו מגוון מספיק. עמדה זו סותרת לכאורה את המהלך הנוכחי של נתניהו, לעצור את הצעת החוק, ולכן יש החוששים במערכת הפוליטית כי נתניהו נכנע ללחץ מצד אנשי ערוץ 2 שאינם מעוניינים לקדם את הפיצול. עם זאת, ההערכות הן כי נתניהו יצטרך למצוא מתווה הצלה אחר לתעשייה. באחד הזכיינים טענו כי במשרד ראש הממשלה מאמינים כי ניתן יהיה להציל את ערוץ 10 גם ללא חקיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker