מועצה הולכת ומועצה באה: שוק הטלוויזיה זקוק להגנה טובה יותר מפני הפוליטיקאים - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מועצה הולכת ומועצה באה: שוק הטלוויזיה זקוק להגנה טובה יותר מפני הפוליטיקאים

לפני שבועיים התפזרה מועצת הרשות השנייה לאחר קדנציה דלה וחסרת השפעה ■ כיצד מאבקים פנימיים אישיים החלישו את המועצה היוצאת ומה המשימות של המועצה הבאה ■ היו"ר היוצא, אילן אבישר: "הרדיו והזכיינים הגיעו בתקופתנו להישגים מרשימים"

2תגובות

ארבע שנים וחצי לאחר שמונתה, מועצת הרשות השנייה סיימה לפני כשבועיים בשקט את תפקידה ופוזרה - ובמקומה מונו 15 חברי מועצה חדשים. מחר הם יתכנסו לראשונה לישיבת מועצה שבה יחולקו תחומי האחריות ביניהם. החילופים נעשים דווקא בתקופה שבה הטלוויזיה המסחרית נמצאת שוב בתוך סיר לחץ, בשל מצבו של ערוץ 10 והחקיקה לפיצול ערוץ 2.

המועצה שסיימה את תפקידה, בראשות ד"ר אילן אבישר, לא הצליחה לחולל שינויים משמעותיים בשוק הטלוויזיה. היא התאפיינה בעימותים פנימיים מכוערים, ובחוסר יכולת לקדם רפורמות משמעותיות לשוק הטלוויזיה. זו המועצה, למשל, שבתקופתה המסך התמלא בעוד ועוד תוכן שיווקי בניגוד לחוק. חברי המועצה גם לא הצליחו לנפק אמירה משמעותית מול ההתנצלות הרופסת של ערוץ 10 לאחר כתבת הפרופיל על איש העסקים שלדון אדלסון, על אף שכל הנורות האדומות היבהבו בזמן אמת.

אחד התפקידים העיקריים שלשמם הוקמה המועצה הוא לדאוג לערכים החברתיים בשידורי הטלוויזיה. מזווית הראייה של שוק היצירה, אכן הושקעו סכומים ניכרים בתוכן בשנים האחרונות, אך מרב הכסף הושקע בתוכניות בידור וריאליטי ופחות בתוכן איכותי. הכשלים בשוק, שלא טופלו באופן מעמיק בשנים האחרונות, הביאו לכך ששוק הטלוויזיה נמצא כיום במצב משברי, כשערוץ 10 אמור להיסגר לקראת סוף השנה ואילו לקשת ולרשת אין יכולת לצאת לשדר ברישיון בערוץ חדש במשך שבעה ימים בשבוע.

אוליבייה פיטוסי

גם בתחום הרדיו, שבו יש כשלים חמורים של פיצולי תדרים ותוכן שיווקי, האסדרה לקתה בחסר. מועצת הרשות לא הצליחה לשים סוף לתופעת פיצולי התדרים, שבמסגרתה הוקמו ללא אישור שלוש תחנות רדיו ללא מכרז באישור הרגולטור. בנוסף, הרדיו האזורי מלא בתוכן שיווקי שלא על פי החוק.

האחריות לכשלים רובצת גם על המנכ"לים והשרים, אך כגוף שאמור לייצג את האינטרס הציבורי ולהוות חייץ בין הפוליטיקאים ובין השידור המסחרי, קשה להגיד שהמועצה היוצאת מילאה את תפקידה.

משיחות עם גורמים בענף הטלוויזיה, מפוקחים ורגולטורים לשעבר, ניתן להסיק מה היו הכשלים המרכזיים בפעילות המועצה עד כה - ובעיקר מהם תפקידיה של המועצה הבאה.

עימותים 
וכיפופי ידיים

הרשות השנייה התאפיינה מאז ותמיד במאבקי כוח - בין המפקחים למפוקחים ובעיקר בין דרג המנכ"ל ליו"ר. אבל נדמה כי במועצה האחרונה נרשמו לא מעט שיאים. אבישר התעמת עם היועצת המשפטית, הילה שמיר, ואף איים לסלק אותה עם מאבטחים מישיבת המועצה - לאחר עימות ביניהם ובין חברי מועצה נוספים סביב אישור נוסח של פרוטוקול.

בהמשך, כמה מחברי מועצת הרשות השנייה פנו למבקר המדינה, יוסף שפירא, בטענה כי היו"ר אבישר, "נוהג בגוף הציבורי שכולנו שותפים לו ובהחלטותיו בזלזול מחפיר ועושה בו כרצונו ללא מורא וללא רתיעה". אבישר טען מנגד כי הוא מתנהל בהתאם לכללי הרשות והממשל התאגידי, ומטרותיו הן לשמור על הכללים. הקרב המרכזי היה כמובן בין אבישר למנכ"ל שי באב"ד, כששניהם תקפו זה את זה במשך תקופה, ובאב"ד העלה טענות חריפות לפיהן אבישר מונע קידום רפורמות.

יש הסבורים כי העימותים ברגולציה תלויים בסוג האנשים שהגיעו למעמד זה, אבל היו גם בעיות מבניות. מבנה רגולטורי שבו יש יו"ר ומנכ"ל בעייתי בכל מצב, בוודאי בתחום יצרי כמו תחום הטלוויזיה. זאת, במיוחד לאור העובדה שמעל כולם יש דרג מיניסטריאלי ופרלמנטרי שמעוניין בעצמו לשלוט בכלי התקשורת. עימותים אלה, לצד העוצמה האדירה של גופי השידור וההשפעות הפוליטיות שלהם, הביאו לשחיקה מתמדת במעמדו של הרגולטור עד שכיום הוא רופס וכמעט אינו יכול לעמוד מול גופי השידור בנושאים מהותיים.

ברפורמת הרגולציה על השידורים המסחריים, שתקועה בכנסת, תפקידי היו"ר והמנכ"ל מאוחדים.

אמיל סלמן

התקווה ברשות כיום היא שהיו"ר החדשה של הרשות, אווה מדז'יבוז', תצליח לייצר שיתוף פעולה עם ההנהלה ולקדם רפורמות משמעותית. מדז'יבוז' מגיעה מתוך הענף - היא שימשה בין השאר בתפקיד בכיר בקשת - ומכירה היטב את החברות מבפנים, והתרומה שלה לרגולציה עשויה להיות משמעותית. אבל לצד זאת, יש שמביעים חשש כי שני אנשים דומיננטיים כמו באב"ד ומדז'יבוז' עלולים להיקלע בעתיד לעימותים לא נעימים. ביום שני הקרוב תתקיים ישיבת המועצה החגיגית הראשונה של המועצה החדשה, ובה גם ייבחרו מי יהיו יושבי הראש של הוועדות החשובות במועצה - למשל ועדת הטלוויזיה.

רגולציה ארכאית

בשוק הטלוויזיה נוצר מצב אבסורדי. כולם יודעים שהרגולציה פשטה את הרגל, שמאות הכללים לא מיושמים, שהירידה הדקדקנית לסוגי הז'אנרים המשודרים היא כבר לא רלוונטית. מסקנות מעין אלה והמלצות לעתיד גובשו כבר בתקופת היו"רית נורית דאבוש. למרות זאת, עד עתה היו שינויים מינוריים, אבל אף מועצה לא הצליחה לפשט תהליכים בשוק הטלוויזיה. אפילו אחרוני הפקידים האפורים ברשות, שחלקם נמצאים בהליכי פרישה, מסכימים על כך. הקיפאון הזה הביא לכך שהרשות השנייה, שניזונה מכספי הגופים המפוקחים, היא עדיין גוף מנופח עם כוח אדם רב - בוודאי בהשוואה למועצת הכבלים והלוויין.

"בארבע השנים האחרונות הזכיינות והרדיו הגיעו להישגים מאוד מכובדים. שתי הזכייניות ביססו עצמן כמדורת השבט של החברה הישראלית. יותר מ–50% צופים בערוץ 2 או 10 בכל ערב נתון. הערוצים מצדם הפכו להיות יותר ממלכתיים ומאוזנים ובלתי מתלהמים", מסנגר אבישר על הטלוויזיה ועל פעילות הרגולציה שלו בשנים האחרונות. "היתה גם אווירה טובה ויחס חיובי בצורת ההתנהלות מול הזכיינים. לא נתתי להם להרגיש שהרגולטור הוא נגדם".

למרות זאת, יש לא מעט ביקורת על התוכן השולט בטלוויזיה - בידורי וריאליטי. "ההחלטה (של המועצה היוצאת, נ"ט) להתיר יותר שעות שידור ריאליטי בטלוויזיה היתה חשובה. היא גרמה לגילוי הגניוס היהודי במפת הטלוויזיה העולמית, והצליחו להפיץ פורמטים בעולם", אומר אבישר. "זה גם הביא לכניסה של אנדמול לרשת". העמדה של אבישר תואמת אולי את זו של הזכייניות, אבל גורמי הפיקוח - הנהלת הרשות, וגם עד לא מכבר שר התקשורת גלעד ארדן - היא כי יש לבצע שינויים רגולטוריים לפישוט הפיקוח, אבל מנגד לעמוד על כך שהתוכן יהיה איכותי יותר.

בשבועות הקרובים אמורה להתפרסם חוות דעת של הוועדה, בראשות פרופ' עמית שכטר, העוסקת גם בתחום הפיקוח על הטלוויזיה המסחרית. בלי קשר לזה, הרשות השנייה ערכה בשנה האחרונה מחקרים כדי למצוא נוסחה המתאימה לשוק הישראלי בהתבסס על מקרים דומים בעולם. המטרה של המועצה החדשה היא לגבש כללי פיקוח חדשים שיהיו פחות דקדקניים, אך יביאו לתוצאות טובות יותר בכל הקשור לנראות של המסך.

רגע ההכרעה של
 שוק הטלוויזיה

שוק הטלוויזיה הולך לקראת סערה דרמטית בחודשים הקרובים. ערוץ 10 עומד לקראת סגירה לאחר שזיכיונו מסתיים בסוף השנה, והוא זקוק להליכי חקיקה שיאפשרו את המשך פעילותו. מנגד הוא מקיים משא ומתן מתקדם עם אשת העסקים נינה סטורמס ועם חברת פרימנטל שעשויים להזרים יחד כ-75 מיליון דולר לערוץ.

זכייניות ערוץ 2 אמנם הגישו בקשה להמשך פעילות בערוץ 2 עד סוף 2017, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו - שיקח לידיו את תיק התקשורת לאחר פרישת ארדן בעוד שבועיים - מעוניין להקדים את פיצול הזכייניות והוצאתן לאפיקים חדשים. למועצה החדשה אמנם אין סמכות להתערב בהליכי חקיקה, אבל לאמירה הציבורית שלה תהיה השפעה לגבי אסדרת התחום - במיוחד בתקופה שהשר האחראי הוא ראש הממשלה שהינו בעל אינטרסים רבים בשוק התקשורת שאינם ענייניים.

היו"רית החדשה תצטרך לגלות לא מעט אומץ כאשר תידרש כבר בתחילת הקדנציה שלה לעמוד היטב על המשמר כי השינויים שנעשים מטיבים עם ציבור הצופים ולא נעשים משיקולים פוליטיים בלבד.

אבישר התנגד למהלך לפיצול ערוץ 2, ועד היום הוא מגדיר אותו ככזה שנובע מ"מקלות הדעת שבה אנשים מאמצים רפורמות ולא מספיק אחראיים להרס שטמון במהלכים מהסוג הזה". התקווה היא שהמועצה החדשה תנסה לגבש מתווה אחר לשוק הטלוויזיה המקומי שבו תהיה יותר תחרות וביזור הכוח.

למועצה החדשה יהיו עוד שורה של נושאים שתאלץ לקדם בטווח הקרוב. על הפרק עומדות מזה זמן רב המלצות לאשר תוכן שיווקי בתוכני בידור תוך גילוי נאות, אך אלה לא קודמו. בתחום הרדיו, חוות שעת משפטיות קבעו כי האישורים שהעניקה הרשות השנייה להקמת שלוש תחנות רדיו ללא מכרז היו לא חוקיים, וכי יש לצאת למכרז חדש לתחנת רדיו בשפה הערבית.

המועצה גם תידרש לדון בהסדרת שוק הפרסום ועמלות המדיה, וכמובן בתופעת מכירת האייטמים הפסולה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם