נתי טוקר

האם "ידיעות אחרונות" עומד מאחורי הצעת החוק להגבלת "ישראל היום"? עד כה, יוזמי הצעת החוק, ובראשם ח"כ איתן כבל (העבודה), הבהירו כי אין להם קשר לעיתון שבשליטתו של נוני מוזס. ואולם לפני הדיון בחוק שנערך אתמול בוועדת השרים, הוגשה לשרים חוות דעת של הכלכלן הראשי לשעבר ברשות ההגבלים, ד"ר שלמה פריזט, שהוזמנה ומומנה בידי "ידיעות אחרונות" - שירוויח מהצעת החוק.

חוק "ישראל היום", שלפיו אסור יהיה להפיץ עיתון חינמי, זוכה לתמיכה גורפת של המפלגות יש עתיד, ישראל ביתנו, התנועה, הבית היהודי ומפלגות נוספות.

במהלך הדיון הודיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה, אורית קורן, כי היא מתנגדת בשלב זה לחוק כפי שהוצג בוועדה. ועדת השרים החליטה להעניק חופש הצבעה לחברי הקואליציה, וההצעה אמורה לעלות לדיון במליאת הכנסת לקריאה טרומית ביום רביעי. לפני הישיבה הועבדה לידי השרים חוות דעתו של פריזט, שלא הופצה לפני כן לאנשי מקצוע אחרים שאמורים לגבש חוות דעת.

שלדון אדלסון על רקע עיתון ישראל היום צילום: מוטי קמחי

ח"כ כבל אמר בתגובה: "זו הפעם הראשונה שאני שומע על חוות דעת כזאת. הדבר היחיד שאני יודע בנושא זה הוא סדרת כתבות שהתפרסמה ב'עין השביעית'". תגובת "ידיעות אחרונות" לא התקבלה עד מועד סגירת הגיליון.

פריזט אמר ל-TheMarker: "התבקשתי לכתוב ניתוח של שוק העיתונות המודפסת בעברית, ובפרט לגבי השאלה כמה שוק הפרסום גדול ביחס להוצאות של הקמת עיתונים. אין לנו שום בעיה לאשר שמי שהזמין את חוות הדעת זה 'ידיעות אחרונות"'.

פריזט הוסיף כי "מסקנת הניתוח היא ששוק הפרסום בעיתונות בישראל יורד בקצב של כ-8.5% בשנה, כלומר שתוך כמה שנים הוא יצטמצם בכ-60%. בחוות הדעת לא התייחסתי לחוק הנוכחי, אלא לשוק הפרסום. אם מדברים על דמוקרטיה, יש לתחזק כמה עיתונים בתפוצה ארצית. המסקנה היא שכאשר יש עיתון גדול שמחולק בחינם, השוק יכול להחזיק עיתון אחד בלבד".

"ישראל היום" מימן חוות דעת מטעמו, ששללה את הצעת החוק. עיקרי חוות דעת זו פורסמו ב"ישראל היום", אך ללא הבהרה כי זו חוות דעת בתשלום.

ח"כ איתן כבל צילום: אורן נחשון

הדיון בוועדת השרים נסב בעיקר על סוגיית חופש ההצבעה. שרת המשפטים, ציפי לבני, הציגה את הצעת החוק ואמרה כי יש סכנה לחופש העיתונות בעקבות פעילות "ישראל היום".

קורן הבהירה כי ההצעה פוגעת בזכות הקניין, בחופש העיסוק ובחופש הביטוי, וכדי להצדיקה, יש להתבסס על נתונים שלפיהם קיימת סכנה לחופש העיתונות, והחקיקה תועיל למנוע את הסכנה הזאת. הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים, אסף אילת, הבהיר כי הנושא לא נבחן לעומק ברשות, והם לא מודעים לבעיה נקודתית בשוק העיתונות כרגע. בעקבות דברים אלה, הבהירה קורן כי "לעת הזו לא התגבשה תשתית המאפשרת לבסס את חוקתיות ההצעה".

מרשות ההגבלים נמסר: "ככל שהרשות תידרש לנושא במהלך החקיקה, היא תבחן אותו ותעביר את מסקנותיה לכנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker