בליכוד מאיימים: אם חוק "ישראל היום" יעבור - לא יחוקק חוק מע"מ אפס

גורמים ביש עתיד הגיבו לאיום: אם חוק מע"מ אפס לא יעבור - הקואליציה תתפרק ■ החוק יעלה להצבעה בוועדת השרים ביום ראשון הקרוב

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

משבר נוסף בין הליכוד ליש עתיד: בכירים בליכוד מאיימים שלא לחוקק את חוק מע"מ אפס אם יש עתיד תתמוך ב"חוק ישראל היום". בתגובה לאיום אמרו גורמים ביש עתיד כי אם חוק מע"מ אפס לא יעבור, הקואליציה תתפרק. היום (ד') היתה אמורה מליאת הכנסת להצביע בקריאה טרומית על הצעת החוק לפיה ייאסר על העיתון "ישראל היום", המזוהה פוליטית עם נתניהו, לחלק גיליונות חינם. ברגע האחרון נדחתה ההצבעה בשבוע.

לפי ההסכמה, ביום א' תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת החוק. נציגי יש עתיד, ישראל ביתנו, התנועה והבית היהודי יבקשו חופש הצבעה. בקואליציה איימו במשבר קואליציוני אם המפלגות האלו יתמכו בהצעת החוק. בכנסת אמרו כי נציגי יש עתיד וישראל ביתנו יצביעו בעד החוק גם אם תוטל משמעת סיעתית נגדו. אם יוחרפו היחסים בין נתניהו לבין שתי המפלגות, הדבר ישפיע לא רק על אישור חוק מע"מ אפס אלא גם על אישורו של תקציב המדינה ל-2015. מלשכת יו"ר הקואליציה זאב אלקין נמסר כי אין התנייה בין חוק מע"מ אפס לבין חוק ישראל ישראל היום.

צילום: מוטי קמחי

אם "חוק ישראל היום" יעבור בשבוע הבא בקריאה הטרומית, הקואליציה תפעל להקפיא אותו בוועדת הכנסת. לפי התקנון, ועדת הכנסת מחליטה לאיזו ועדה תועבר כל אחת מהצעות החוק. כך, אם הצעת החוק תקבל בקריאה הטרומית היא תועבר לוועדת הכנסת ושם "תיקבר" על ידי היו"ר ח"כ יריב לוין (ליכוד).

על הצעת החוק חתומים כבל, רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), איילת שקד (הבית היהודי), אלעזר שטרן (התנועה), אילן גילאון (מר"צ), ויואל רזבוזוב (יש עתיד). הח"כים יצחק כהן ויצחק וקנין (ש"ס) שחתמו על הצעת החוק הסירו את שמם מהצעת החוק.

העיתון "ישראל היום" שוכר דרך קבע את משרד הלובינג "פוליסי", בין היתר כדי שיפעל נגד חקיקת החוק.

הצעת החוק: "תחרות זו אינה הוגנת"

הצעת החוק קובעת: "לא יוציא אדם ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם לתקופה העולה על 6 חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם". עוד קובעת הצעת החוק כי "מוציא לאור יקבע לגבי כל עיתון יומי בעל תפוצה רחבה מחיר מכירה לצרכן. המחיר לצרכן יודפס באופן בולט וברור בראש העמוד הראשון של העיתון".

לפיד ונתניהו בכנסת, ביוניצילום: אמיל סלמן

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי, שיוצא לאור ששה ימים בשבוע (כלומר לא כולל "ישראל פוסט" של אלי עזור), וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ו-100 עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

בהצעת החוק נקבע כי "כיום העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש. היעדר תחרות הוגנת על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר, המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ואינם מאפשרים לענף העיתונות להתאושש".

עוד צויין כי "מעבר לעובדה שתחרות זו אינה הוגנת והיא פוגעת בחופש העיסוק של מי שמבקש לפעול בענף ולהתחרות בו, הסכנה העיקרית הטמונה בהתנהגות זאת היא הפגיעה המשמעותית בחופש הביטוי. העיתונות הכתובה מעסיקה כיום אלפי משפחות של עובדים בישראל. חלקם כבר פוטרו וחלקם האחר צפוי להיות מפוטר בעתיד הקרוב, אלא אם כן ייעשו פעולות אשר יצילו את הענף. הניסיון להציג את הפגיעה בעיתונות הכתובה ובכלל זה את פיטורי העובדים כתוצאה הבלעדית של התחזקות המדיה הדיגיטאלית אינה נכונה עובדתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker