מועד ההכרעה הגיע: הרשות השנייה לוחצת על זכייניות ערוץ 2 לעבור לרישיון

הזכייניות חייבות לקבל החלטה עד יום חמישי, והדירקטוריונים שלהן מתקשים להגיע להסכמה ■ בהמשך להליך חקיקת פיצול ערוץ 2, הרשות השנייה תאפשר לרשת וקשת להגיש בקשות כפולות ליציאה מערוץ 2 לרישיון או להמשך הזיכיון - מה שימנע מרשת להתבצר בערוץ 2

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הרשות השנייה מתכוונת לאמץ פרשנות משפטית יצירתית שתמנע מזכיינית ערוץ 2 רשת את האפשרות להתבצר בזיכיון בערוץ 2 עד נובמבר 2017. הפרשנות הנוכחית, לפיה שתי הזכייניות יוכלו להגיש בקשות כפולות - לרישיון באפיק חדש או להמשך פעילות תחת זיכיון בערוץ 2 - תאפשר לקשת להגיש כעת בקשה לרישיון לשידורים באפיק חדש ב–2015. שתי הזכייניות נמצאות כיום עם הגב לקיר לאור העבודה שהמועד האחרון להכריז מה בכוונתן לעשות הוא יום חמישי.

החוק הנוכחי, שנוסח ברישול בשעת לילה בסוף 2012, קושר את ידיהן של קשת ורשת זו לזו. לפי החוק, על שתי הזכייניות להגיע להסכמה לגבי האפשרות לקבל הארכת זיכיון עד סוף 2017. ואולם כיום שתי הזכייניות חלוקות ביניהן - קשת הכריזה כי היא מעוניינת לשדר שבעה ימים בשבוע באפיק חדש, ואילו רשת מעוניינת להמשיך לשדר במחצית מערוץ 2, בשל מצוקה כלכלית.

שי באב"דצילום: אמיל סלמן

ביום ראשון אושרה בוועדת השרים הצעת החוק של שר התקשורת, גלעד ארדן, לכפות על שתי הזכייניות לצאת לרישיון במהלך 2015, כלומר לבטל את שינוי החוק שהעניק להם אפשרות להארכת זיכיון. אם שתי הזכייניות היו מגישות בקשה להארכת זיכיון, כפי שהסתמן עד עתה, בשל חוסר הבהירות בשוק - הן היו עומדות בתנאי החוק ומקבלות זכות קניינית לשנתיים נוספות בערוץ 2. מבחינה משפטית, היה קשה לקחת מהן זכות כזאת בהליכי החקיקה.

בימים האחרונים, לאור חוסר הבהירות בענף והכוונה של ארדן לאפשר כניסת מתחרים חדשים או להמשיך את פעילות ערוץ 10, הסתמן כי קשת וגם רשת היו עשויות להגיש בקשה להארכת זיכיון בלבד, והזכות הקניינית היתה בידיהן. ואולם, הפרשנות המשפטית הנוכחית של הרשות השנייה היא שניתן יהיה להגיש גם בקשת רישיון וגם בקשה להארכת זיכיון. הציפייה היא שקשת תגיש בקשה לרישיון, ובמקרה שתחליט למשוך אותה היא תוכל לחזור בה עד סוף השנה ולשוב למסלול של הארכת זיכיון. בתרחיש כזה, לשתי הזכייניות לא תהיה זכות קניינית על שנתיים נוספות בערוץ 2, לאור העובדה שאין הסכמה ביניהן, ושתיהן ייאלצו לצאת לרישיון.

פרשנות מעין זו עשויה לטרוף את הקלפים עבור רשת, שציפתה כי תוכל להמשיך לפעול בערוץ 2 עד סוף 2017. דירקטוריון החברה אמור היה לקבל החלטה בנושא, אך לא הכריע בנושא. גם דירקטוריון קשת התכנס אתמול - אך לא הגיע לכלל הכרעה.

לא לחינם רשת היא זאת שהחליטה ראשונה על כוונה להמשיך לפעול בזיכיון בערוץ 2. בענף אומרים כי החברה שרויה במצב כלכלי הפסדי ומורכב. התוכניות האסטרטגיות של החברה, שעל בסיסן הוכנסה אנדמול להשקעה, היו להמשך לפעול בערוץ 2 עד סוף 2017, ללא מחויבות להקים חברת חדשות עד 2020. כל בעלי המניות של רשת מעוניינים לעבור לשדר שבעה ימים בשבוע, אך חוששים כרגע מחוסר הבהירות בענף, ובמצב הנוכחי הם לא מעוניינים להזרים יותר מ–200 מיליון שקל למעבר לרישיון.

מנכ"ל רשת, אבי צבי (מימין) ומנכ"ל קשת, אבי נירצילום: אנצ'ו גוש - ג'יני

התוכניות של 
רשת השתבשו

היציאה מערוץ 2 והצורך בהשקעה של כ–200 מיליון שקל, שיבשה לרשת את התוכניות הראשוניות, והביאה לגם למתח בין בעלי המניות, על רקע הטענה כי התוכניות שהוצגו בעת כניסת אנדמול שונות לחלוטין לאור שינויי החקיקה הצפויים.

אם לא די בזה, מצבה של רשת מעורער משמעותית מסיבות נוספות. ראשית, מבצע צוק איתן הביא לירידה של כ–50 מיליון שקל בהכנסות הזכיינית בתקופת המבצע. עוד לפני כן, הזכיינית נאלצה להתמודד עם תסבוכת בדו"חותיה הכספיים, כשהתברר כי לא תוכל לגבות חובות של משרדי פרסום וחברות רכש מדיה משנים קודמות. הזכיינית ניסתה להגיע להסכמים עם חלק מחברות הרכש על חלק מהחובות, אך בכל מקרה נאלצה לרשום מחיקה של לפחות 50 מיליון שקל.

לאור הפרשנות המשפטית החדשה של הרשות השנייה, ובמידה שקשת אכן תגיש בקשה לרישיון, רשת תיאלץ בעל כורחה לצאת מערוץ 2 עד נובמבר 2015 - גם ללא שינויי חקיקה. עם זאת, שינויי החקיקה דרושים בעיקר לכל סוגיית חברת החדשות, שכן לפי החוק הקיים קשת ורשת יכולות להמשיך לשדר את אותה מהדורת חדשות במשך שלוש שנים.

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, מסר כי ״הרשות בוחנת את האפשרות לאפשר לגורמים המעוניינים להגיש בקשה לרישיון, ובמקביל גם בקשה לזיכיון ובמידת הצורך למשוך בקשה זאת עד תום השנה האזרחית. צעד זה נועד לאפשר הגשת בקשות לרישיון אף בתקופה זו, בה התזכיר טרם עבר את כל הליכי החקיקה. יוזכר כי עם תום הליכי החקיקה לא יתאפשר 
כלל לגורמים בתחום לפעול במסגרת זיכיונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker