התחרות ב-HOT ו-yes: חבילת הערוצים החינמיים של עיד"ן פלוס תתרחב - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחרות ב-HOT ו-yes: חבילת הערוצים החינמיים של עיד"ן פלוס תתרחב

החלטת האוצר, שנעשתה בעידוד משרד התקשורת, תאפשר לערוץ 9, ערוץ מורשת, הערוץ הערבי וערוץ 24 לעלות על מערך השידורים החינמי לפני תום השנה ■ הדבר יקל על סלקום וחברות נוספות להשיק שירות טלוויזיה מתחרה ל–HOT ו–yes

21תגובות

בקרוב יצטרפו לחבילת הערוצים החינמיים של עיד"ן פלוס ארבעה ערוצים נוספים — ערוץ 9, ערוץ מורשת, הערוץ הערבי וערוץ 24. במסגרת תקציב 2015 הקצה האוצר עד 12 מיליון שקל כדי לממן את דמי השימוש השנתיים, שנדרשים מהערוצים החדשים בגין הפצתם על גבי מערך המשדרים של עיד"ן פלוס.

החלטת האוצר מסירה חסם מהותי שהקשה עד כה על חברות נוספות, בכללן חברות הסלולר, להשיק שירותים מתחרים ל–HOT ו–yes. השאיפה של הגופים שעוסקים בנושא היא כי הרחבת המערך תתאפשר עוד לפני תום 2014.

נציין כי בעבר לחצו משרד התקשורת והרשות השנייה על האוצר לקחת על עצמו חלק מהמימון של מערך עיד"ן פלוס. הנושא עורר מאבקים בין הצדדים, והיעדר מקור מימון היה אחת הסיבות המרכזיות שהמערך לא הורחב עד כה.

אמנם מנגנון המימון לא גובש סופית, אך באוצר הוחלט לממן חלק מהתפעול השוטף של מערך המשדרים באמצעות הזרמת כספים לרשות השנייה, שמפעילה את המערך. הסכום יוזרם במהלך 2015, מתוך תקווה כי במהלך 2016 יצטרפו לעיד"ן פלוס עד שלושה ערוצים נושאיים חדשים, כך שעלות התפעול תתחלק בין כמה ערוצים ולא תידרש עוד תמיכה של האוצר. השאיפה היא כי המערך יוכל לממן את עצמו, אך בשוק הטלוויזיה מעריכים כי הסיכוי שב–2016 יצטרפו עוד ערוצים למערך היא נמוכה, ולפיכך תידרש תמיכה כספית של האוצר גם בשנים הבאות.

חדר שידור של חדשות ערוץ 10
אלון רון

ההשקעה בהרחבת תשתית המשדרים כבר נעשתה בעבר, וכיום התשתית מסוגלת לקלוט עד שישה ערוצים נוספים. החסם העיקרי שמנע את ההתרחבות היה מחיר השימוש השוטף שנדרשים הערוצים לשלם. סכום זה עומד על כ–4 מיליון שקל בשנה, ונגזר ממספר הערוצים שמשודרים על גבי המערך. כל עוד מספר הערוצים על המערך היה נמוך, נאלצים הערוצים לשאת בעלויות שימוש גבוהות. עבור ערוצים קטנים, דמי שימוש אלו היו חסם שמנע מהם את העלייה על המערך.

ההזרמה למימון המערך מהווה למעשה גישור על התקופה שבה פועלים במערך מעט ערוצים. המטרה היא לאפשר לשלושה ערוצים נוספים לעלות על המערך כבר בתקופה הקרובה. עיתוי ההצטרפות של שלושת הערוצים הנוספים הוא קריטי, שכן עד תום 2014 סלקום צפויה להשיק שירותי טלוויזיה שמתחרים ב–HOT וב–yes. השירות של סלקום, ושל מתחרים נוספים שיצטרפו בהמשך, מבוסס בחלקו על תשתית השידורים של עיד"ן פלוס — ולפיכך הרחבת המערך תעזור למפעילים אלה להעמיד תחרות לחברות הטלוויזיה הרב־ערוצית כבר בטווח המיידי.

שני הקהלים העיקריים שיהנו מהחלטת האוצר לממן חלק ממערך עיד"ן הם הצופים דוברי הרוסית והערבית, שעד כה לא קיבלו מענה חנימי ממערך עיד"ן פלוס. שירותי הטלוויזיה החדשים של חברות הסלולר, שיעשו שימוש מקביל בתשתית האינטרנט ובמערך עיד"ן פלוס, יוכלו לפנות לשני הקהלים האלה ביתר קלות. כיום, מערך עידן פלוס כולל שישה ערוצים — 2, 10, 1, 33, חינוכית 23 וערוץ הכנסת. מזה תקופה ארוכה מנסה משרד התקשורת להרחיב את המערך של עיד"ן פלוס, על מנת להגביר את התחרות בחברות הטלוויזיה הרב ערוציות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם