פחות חובות תוכן, יותר ערוצים: ארדן מתכנן להרחיב את הרפורמה בשוק הטלוויזיה - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פחות חובות תוכן, יותר ערוצים: ארדן מתכנן להרחיב את הרפורמה בשוק הטלוויזיה

במסגרת הליכי החקיקה לפיצול ערוץ 2 נבחנת האפשרות לתקן את החוק כך שחובות ההשקעה בתוכן ירדו דרמטית ויהיה ניתן להכניס שחקנים חדשים ■ המתווה החדש יכול להוביל להצלת ערוץ 10 אם יזרים מיידית כ-50 מיליון שקל ■ הצעת החוק תעלה לדיון ביום ראשון הבא

6תגובות

האם קשת ורשת ייאלצו להתמודד בקרוב עם תחרות אגרסיבית מצד שחקנים חדשים? משרד התקשורת בוחן שינויי חקיקה כך שחסמי הכניסה לתחום הטלוויזיה המסחרית יוסרו, ומפעילים חדשים יוכלו לקבל רישיון ללא ערבויות גבוהות וללא רף מינימום להוצאה לתוכן. הצעה זאת עשויה לסלול את הדרך להישרדות ערוץ 10, אך תאלץ אותו למצוא משקיע שיזרים לפחות כ–50 מיליון שקל לכיסוי חובותיו המיידיים.

עוד בוחנים במשרד התקשורת שינוי חקיקה — שנחסם בעבר בכנסת — לפיו HOT
ו–yes יוכלו להקים ערוצי חדשות בבעלותן, שיופעלו בכבלים ובלוויין. שר התקשורת, גלעד ארדן, בוחן שינויים אלה בחוק, אך לאור השינויים הפוליטיים וההערכות כי ימונה לשר הפנים, לא ברור אם יצליח להשלים את הליכי החקיקה.

על הפרק עומדת כיום הצעת החוק לפיצול של ערוץ 2. לפי החוק, כבר באפריל 2015 ייאלצו קשת ורשת לצאת מערוץ 2 ולהקים ערוץ חדש ברישיון שישדר שבעה ימים בשבוע. במקביל, הצעת החוק לא מתייחסת לערוץ 10, שבמצב הנוכחי אינו זכאי לקבל רישיון ואמור להיסגר בסוף השנה. הצעת החוק הזו אמורה לעלות לדיון בממשלה כבר ביום ראשון הבא, בהתאם לבקשתו של ארדן.

הצעת החוק המקורית גובשה בהמלצת הדרג הניהולי ברשות השנייה, בהנהלת שי באב"ד.

דניאל צ'צ'יק

ברשות השנייה הצהירו לא פעם כי הם מכוונים לכך ששוק הטלוויזיה יורכב משני שחקני ברודקאסט בלבד. עבודה כלכלית שביצעה עבור הרשות השנייה חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן העלתה כי מצב שבו שלושה שחקני ברודקאסט יגרור את השוק לתחרות חריפה, ירידה במחיר הפרסומות והפסדים — ולבסוף לסגירתו של הערוץ השלישי. מנגד, במצב שוק של שני שחקנים, ירשום כל אחד מהם רווח לפני מס ומימון (EBITDA) של 60–70 מיליון שקל בשנה.

באב"ד אימץ את התזה הזאת, ועל בסיסה תמך בהשארת חסמי כניסה גבוהים מפני שחקנים חדשים בשוק. חסמי הכניסה האלה כוללים בעיקר ערבויות וביטחונות בגובה מקסימלי של 167 מיליון שקל, והוצאות כוללות מינימליות לתוכן של 270 מיליון שקל. בשל המצב הזה, סבורים במשרד התקשורת כי רפורמת הרישיונות שאמורה היתה להכניס מתחרים חדשים לשוק נכשלה — והשוק נותר במצב סטגנטי והפסדי.

אלא שארדן סבור כי יש לפתוח את השוק ולאפשר כניסה של שחקנים חדשים שייאבקו בערוצים העתידיים של קשת ורשת. ההערכות במשרד התקשורת הן שהעבודה הכלכלית של חברת הייעוץ מתבססת על נתונים שסיפקו הזכייניות עצמן, שמעוניינות להמשיך להוציא יותר מהנדרש על תוכן יקר — בעיקר בידור וריאליטי — ומתנגדות לקיומו של ערוץ מסחרי שלישי שינגוס בהכנסותיהן.

ארדן ביקש לבחון את המצב הרגולטורי בעולם, ומעבודת מחקר השוואתית ראשונית על הרגולציה בעולם שעשתה עבור הרשות השנייה חברת Analysys Mason עולה כי במדינות אחרות אין חובת הוצאה מינימלית על תוכן, אלא חובת השקעה נקודתית בתוכניות מז'אנר עילי, כמו דרמה.

עבודת המחקר הראשונית הזאת היא חלק מעבודה רחבה יותר שאמורה חברת המחקר לספק לרשות השנייה, שמטרה להפחית את הרגולציה בשוק הטלוויזיה המסחרית. על נושא זה שוקדת כיום גם ועדת שכטר, שהגישה במסקנות הביניים שלה המלצות להפחית את הרגולציה הדקדקנית בשוק השידורים.

מרק ישראל סלם

ארדן סבור כי יש למנוע דואפול בשוק של קשת ורשת, ולכן הוא בוחן שינוי חקיקה לפיו תופחת דרמטית חובת ההוצאה הכוללת בתוכן. הסכום החדש יורכב ככל הנראה מחובת שידור מהדורת חדשות מרכזית, בגובה של כ–60 מיליון שקל בשנה, ועוד חובת השקעה בסוגה עילית, כמו תוכניות דרמה בשפה מקומית ודוקו, בהיקף הנוכחי של כ–60 מיליון שקל בשנה. כלומר, כדי להקים ערוץ חדש תהיה דרישה רגולטורית להשקעה ראשונית מינמלית בתוכן של 120 מיליון שקל בלבד, ולא 270 מיליון שקל. בפועל, ההשקעה כמובן תהיה גבוהה יותר, כדי להעמיד לוח שידורים תחרותי.

היקף הערבויות נמצא בסמכות מועצת הרשות השנייה, והיא זאת שעשויה לקבל החלטה להפחית את הערבויות. ארדן סבור כי גובה הערבויות הנוכחי גבוה בכל קנה מידה, גם בהשוואה לערבויות המוטלות על שחקנים אחרים בשוק התקשורת, למשל בשוק הסלולר, ומציע להותיר את הערבויות על עשרות מיליוני שקלים בלבד.

תקווה לערוץ 10

אם שינויים אלה אכן ייכנסו לתוקף, במשרד התקשורת סבורים כי יהיה ניתן לפתוח את שוק הטלוויזיה המסחרית לשחקנים נוספים. במצב כזה, בשל העובדה ששוק הפרסום בטלוויזיה הוא כיום 1.1–1.2 מיליארד שקל, קשת ורשת ייאלצו להפחית את ההשקעה היחסית בתוכן במתכונת של שבעה ימי שידור. השינויים אמנם עדיין בגדר הצעה, אך נמצאים כבר בשלבי ניסוח לתזכיר החוק המתוקן.

הצעה זאת תואמת את הצהרותיו של ערוץ 10 לגבי השינויים הרגולטוריים הדרושים לו כדי שימשיך לפעול. הערוץ מעוניין לקבל רישיון כערוץ שלישי, שיפעל לצד רשת וקשת, אך במתכונת מצומצמת שבה הוא משדר רק שידורי "איכות" — ללא ריאליטי. דרישות של הערוץ הן גם הפחתת הערבויות והורדה של חובת ההוצאה המינימלית על תוכן.

ואולם, כדי שערוץ 10 יוכל לקבל רישיון הוא נדרש לעמוד במחויבויות קודמות שלו. הערוץ יהיה חייב עד סוף 2014 דמי זיכיון לרשות השנייה בגובה כ–30 מיליון שקל, בנוסף לחובת השקעה בדרמה ובקולנוע של 10–20 מיליון שקל. בערוץ אומרים כי אם אכן ייערכו שינויי החקיקה האלה, הם יוכלו לעמוד בכל המחויבויות ולהיות זכאים לקבל רישיון קבוע.

בערוץ מקיימים מגעים עם משקיעים ואומרים כי לאחר שינוי החקיקה תיסלל הדרך לכניסת משקיע. בכל מקרה, ארדן הודיע בעבר שהוא לא מוכן להעניק שוב הקלות לערוץ 10 כדי למנוע את סגירתו. ואולם בסביבת הערוץ וגורמים בענף אומרים כי לערוץ יש "משקיע רציני" על הפרק שיהיה מוכן להיכנס ולהזרים את הסכום הנדרש כדי שהערוץ יקבל רישיון.  אם אכן יהיה מדובר בסופו של דבר בחובות בסכום נמוך, ההערכות הן כי משרד התקשורת ימליץ להגיע להסדר עם ערוץ 10 ולהעניק לו רישיון.

חדשות גם בכבלים

ארדן מעוניין להגדיל את התחרות גם באמצעות מתן אפשרות ל–HOT ו–yes לשדר חדשות. החוק אוסר כיום על בעלי הפלטפורמות להחזיק בבעלותן ערוצי חדשות. בעבר ניסה ארדן לקדם חקיקה שתסדיר את הנושא, אך הנושא לא קודם בוועדת הכלכלה. כעת עשוי ארדן לחזור שוב לרעיון המקורי, שיאפשר לחברות הכבלים והלוויין להקים ערוצי חדשות.

עבור ערוצי הכבלים והלוויין ספק אם ההשקעה בשידורי חדשות תוחזר, שכן עלות הפעלת ערוץ כזה היא לפחות 80 מיליון שקל. אלא שערוץ חדשות מסייע לחברה ולבעליה להגביר את עוצמתם ולהשפיע על סדר היום. yes כבר הצהירו כי מעוניינים להקים ערוץ חדשות, ככל הנראה בשיתוף עם אתר וואלה, שבבעלות החברה האם בזק. ב–HOT מעוניינים להעלות למסך את ערוץ i24 news, שבשליטת פטריק דרהי, או גרסה עברית שלו. החוק הנוכחי אמור להסדיר את הנושא, אך יידרש עדיין אישור של הממונה על ההגבלים.

מי יוביל את הרפורמות?

השאלה הגדולה היא אם ארדן יישאר בתפקידו כדי להוביל את הרפורמות האלה. ההערכות בקרב גורמים פוליטיים הם שארדן מעוניין לקבל את תפקיד שר הפנים, במקומו של גדעון סער.

ארדן מבקש להשאיר בידיו סמכויות הקשורות לרפורמה ברשות השידור, וכן מעוניין להשלים את הליכי החקיקה הנוגעים לשוק הטלוויזיה המסחרית ולתחרות בטלוויזיה הרב־ערוצית. בנושא זה יהיה תלוי ארדן גם ביו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), והוא כבר נפגש עמו בנושא.

הצעת החוק המקורית לפיצול ערוץ 2 צפויה לעלות לדיון בממשלה כבר ביום ראשון הקרוב. כרגע דרוש גם אישור של המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, לאישור החוק. ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה בנושא זה. בכל מקרה, הנושא יגיע לפתחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הערכות נתניהו עשוי להחזיק תקופה ארוכה בתפקיד שר התקשורת, ואולי גם למנות שר במשרד ראש הממשלה שיהיה אחראי על נושא התקשורת. נתניהו עצמו תומך בהגברת התחרות בטלוויזיה המסחרית וככל הנראה תומך ביוזמה של ארדן.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם