תנובה לרשתות השיווק: הסכמי הסחר לא יהיו תקפים מינואר 2015

מאחורי המהלך של תנובה עומד, ככל הנראה, רצונה להראות לממונה על ההגבלים ולחברי הכנסת שהחברה נערכת ליישום החוק ■ הממונה על ההגבלים דחה בחודשים האחרונים את בקשות יצרני המזון להקלות ביחסים ביניהם לבין רשתות השיווק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יצרני המזון מבינים כי הגיע העת להפסיק להילחם בחוק המזון ולקבלו כעובדה בשטח שיש להיערך לה. ל-TheMarker נודע כי השחקנית הגדולה ביותר בתחום המזון, קבוצת תנובה, החלה להודיע לרשתות השיווק כי הסכמי הסחר עמה יבוטלו החל מינואר 2015.

במכתב ששלחה הנהלת תנובה לרשתות השיווק והגיע לידי TheMarker מודיעה החברה כי בשבועות הקרובים תיצור קשר עם רשתות השיווק בנוגע להסכם סחר חדש במקום זה הקיים.

"לקוח יקר, כידוע לך, בחודש מארס 2014 נחקק החוק לקידום התחרות בענף המזון, התשע"ד-2014, (להלן: "חוק המזון"), חוק המשנה את ההתנהלות והסדרת היחסים המסחריים שבין ספקים לקמעונאים בישראל.

צילום: רויטרס

"חוק המזון ייכנס לתוקף בחודש ינואר 2015. לאור כניסתו הצפויה לתוקף של חוק המזון, יהיה צורך להתאים הוראות בהסכם והתנהלויות שבינינו לחוק המזון. בשל כניסתו הצפויה של חוק המזון לתוקף, אנו נאלצים לעדכנכם כי הסכם הסחר הקיים והנהלים האמורים שבין תנובה לבינכם יגיעו לקיצם החל מיום 1.1.2015. אנו ניצור עמכם קשר בשבועות הקרובים לגבי הסכם סחר שיחליף את ההסכם הקיים ויהיה בתוקף החל מחודש ינואר 2015", כתבה הנהלת תנובה.

ככל הנראה שמאחורי המהלך של תנובה עומד רצונה להראות לממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, ולחברי הכנסת שהחברה מתנהלת בפרואקטיביות ומתכוננת בהתאם ליישום החוק. בנוסף נראה, שהחברה הבינה, שהחוק צפוי להיכנס לתוקף למרות נסיונות תעשיינים לשנותו או לדחותו, ושעליה להיערך לקראתו.

בחודשים האחרונים קיימו איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים וגילה פגישות וחילופי שאלות ותשובות לגבי החוק. בכלל זה ניסו תעשייני מזון לאפשר להם לדון עם קמעונים על דרך הצגתם ברשת.

גילה דחה את בקשתם והבהיר כי האיסור על הבטחת שטח מדף ברשת לספק גדול חל לא רק על שיעור המדף באחוזים, אלא גם על אורך המדף, ועל כל צורה אחרת של תצוגה, גם אם אינה על המדף. מנגד, פירסם גילה הקלה, לפיה בסניף רשת בו לפחות מחצית מהמכירות הן של ספקים קטנים, יוכל ספק גדול להתערב בסידור מוצריו על המדפים. ההקלה נועדה לעודד סניפים ורשתות להגדיל את חלקם של היצרנים הקטנים במכירותיהם.

עוד הבהיר, כי המגבלות על ספק גדול יחולו על מוצרים שהוא מספק לרשת, כולל מוצרי מותג פרטי שהוא מייצר עבורה. בנוסף, איסורי התשלומים בין הספק הגדול לרשת חלים על כל מה שאינו קשור למחיר המוצר. כך, ספק גדול לא יוכל לשלם עמלות מרכז לוגיסטי, מכירות, פרסום וסדרנות ולא תותר הענקת הנחה בגין תשלום במזומן. עם זאת, ניתן יהיה לתת הנחה במחיר המוצר. לדוגמה, אם מחיר מוצר בודד לקמעונאי הוא 10 שקלים, ניתן לקבוע, שמחיר מוצר שיסופק דרך מרכז לוגיסטי יהיה 8 שקלים ומחיר מוצר שיפורסם בידיעון הרשת יהיה 7 שקלים.

הקלה נוספת שפירסם גילה עוסקת באיסור על ספק גדול להתערב במחיר לצרכן ברשת. על פי ההקלה, ספק גדול יוכל להתערב במחיר מוצר לצרכן רק אם מדובר בהוזלת המוצר, לעומת מחירו ב-21 הימים שקדמו להתערבותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker