המחיר הוא לא המלך

הזוכים והמועמדים בטקס האפי מבטאים כמה מהתמות המדוברות בעולם השיווק

שרון שלו לבצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שלו לבצור

בעולם רווי אגו ויצרים כעולם השיווק והפרסום, כולנו נלחמים על תשומת לב. אנחנו רוצים לעשות מהלכים חדשנים ויצירתיים. זכירים. אהובים. שידברו עלינו. שישתפו. כל אלה הם מדדים חשובים, אך אל לנו להתבלבל. אלו הם אמצעים ולא מטרה. בסופו של דבר, התכלית היא אחת - חיזוק הביקוש למותג שבשמו אנחנו פועלים.

מכל התחרויות והפרסים שאנחנו אוהבים להתהדר בהם, תחרות האפי, למצויינות באפקטיביות השיווקית, היא המשמעותית ביותר - הן עבור המפרסמים והן עבור הפרסומאים, והיא מסייעת להגדרת והערכת הסטנדרטים המקצועיים של הענף כולו. הזוכים והמועמדים הבולטים בטקס האפי שנערך בתחילת השבוע נותנים ביטוי לכמה מהתמות המדוברות בעולם השיווק של השנים האחרונות:

■ גם בעידן שהמחיר הוא לכאורה המלך, צרכנים מוכנים לשלם פרמיה תמורת מוצר איכותי וחווית מותג יוצאי דופן (yes זוכה פרס האפי פלטינום; האינטרנט של בזק; יש הונדה וכל השאר not honda).

פרסונליזציה: כשהסיפור הוא עלינו - זה הכי מעניין אותנו (מהלך השמות של קוקה קולה).

utility: מותגים המספקים ערך מוסף פרקטי, מעבר לברור מאליו (לאומי - זירת העסקים; לאומי קארד - הארנק הדיגיטלי; פועלים - יום העסקים הקטנים)

shared value: מה שטוב לחברה ולקהילה - טוב גם לביזנס (מקאן ואלי היוצר עתיד תעסוקתי, חברתי ועסקי חדש במדבר; שיכון ובינוי, נושא דגל הקיימות)

reality advertising: לפעמים, כדי לשכנע את הצרכן הספקן, לא מספיק להפריח הבטחות מותגיות, אלא צריך להוכיח את הטענה ולהמחיש אותה (אראלה - מפעל הפיס; חומוס אבי - אחלה)

■ זה לא קמפיין, זה תוכן בידורי-מותגי, שאנשים רוצים לצרוך ולהיות מזוהים איתו (הילדים של קסטרו; כל יום מתוק חדש - מהלך real time marketing של חטיפי עלית).

אגב, ניתן להתרשם כי חלק ניכר מהזוכים השבוע על הישגיהם בשנת 2013 הפגינו עקביות גם בשנה הנוכחית, והציגו המשכיות והתפתחות של המהלכים המנצחים, במטרה להתבסס ולהעצים את ההצלחה.

והערה לסיום למארגני התחרות: ספק אם המעבר מחגיגה שיווקית פתוחה, לאירוע גאלה אקסקלוסיבי בעלות כניסה גבוהה, תרם משמעותית לתפיסת היוקרה הגבוהה ממילא של התחרות. עם זאת, הוא בוודאי פגע באפשרות לשתף בהישגים ובתחושת הגאווה את הרבים שעוסקים במלאכה השיווקית, ומשקיעים בה לילות כימים.

החלטה זו מצטרפת לשינויים נוספים בפורמט התחרות, שנערכו בשנתיים האחרונות בשם יישור הקו עם הפורמט הבינלאומי, ובהם - הסרת הגישה החופשית לטפסי המועמדות שאפשרו לקהל הרחב ללמוד יותר לעומק, להכיר את העשייה השיווקית ולאפשר קריאה ביקורתית, וביטול שלב השיפוט שכלל מצגות לסטודנטים, המהווים את הדור הבא של התעשייה. בשם הערך השיתופי והלימודי, שראוי שימשיך להיות נחלתו של האפי, שווה לשקול מחדש את השינויים בפורמט.

הכותבת היא סמנכ"לית אסטרטגיה במקאן תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker