מחירים גבוהים ותנאים מוגזמים: חברת החשמל - השנואה ביותר בישראל - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחירים גבוהים ותנאים מוגזמים: חברת החשמל - השנואה ביותר בישראל

מחקר חדש קובע: חברת החשמל היא הכי החברה הכי פחות אהודה בישראל ■ הסיבות שציינו הנשאלים: שחיתות, מחירים גבוהים, חשמל חינמי לעובדים ותנאים מופרזים ■ אחריה ברשימה: HOT ■ חברת החשמל: "אנחנו עובדים תחת אש, ובחום ובקור קיצוניים כדי להבטיח אספקת חשמל"

144תגובות

חברת החשמל היא החברה השנואה בישראל - כך עולה ממחקר של בית הספר למינהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן. הסקר שבוצע במסגרת המחקר נערך על ידי מכון פאנלס. המשתתפים במחקר נתבקשו, בין השאר, לציין את שמות חמש החברות הכי פחות אהודות עליהם. חברת החשמל קיבלה 27% מכלל האזכורים והובילה את מצעד החברות הכי לא אהודות בפער משמעותי מהחברות הבאות בדירוג.

הנשאלים הזכירו את חברת החשמל בעיקר בהקשרים של שחיתות, מחירים גבוהים, חשמל חינמי לעובדים ושכר ותנאים מוגזים לעובדים. כ-90% מהמשיבים ציינו את חברת החשמל כחברה "מניפולטיבית ולא הוגנת" במידה גבוהה ובינונית, ואילו רק 10% רואים אותה כחברה הפועלת בצורה הגונה. מממצאי הסקר עולה כי השירות של החברה אינו נתפס כבעיה מרכזית בעיני הציבור. רק 26% מהמשיבים טענו כי השירות אינו איכותי, לעומת 42% שלא הסכימו לקביעה זו.

עורך המחקר, פרופ' רם הרשטין, מומחה למיתוג וסגן דיקן בית הספר למינהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, ציין: "מידת העוינות שחש הצרכן הישראלי כלפי חברת החשמל אינה נעוצה במהות פעילות החברה - אספקת חשמל. אלא שההתנהלות ההיסטורית של החברה והמחויבות המוגזמת לעובדיה פועלות לרעתה".

לדבריו, "כדי שחברת החשמל תיתפס כחברה שנואה פחות, עליה לדגול בפעילויות המיועדות לחינוך הדור החדש ובפניה לצרכנים העתידיים שטרם גיבשו דעה שלילית מוצקה. במקביל, על חברת החשמל לפעול בצורה שקופה ככל הניתן אל מול הלקוחות ולהראות התייעלות והגינות מצד עובדיה ומנהליה".

דוברות חב' החשמל

במקום השני ברשימה המפוקפקת התמקמה חברת הכבלים HOT עם 11% מהאזכורים. HOT הוזכרה בעיקר בהקשרים של שירות גרוע. במיוחד בלטו תלונות על זמן המתנה ארוך לשירות או קשיים העומדים בפני לקוחות שרוצים להתנתק מהחברה. מרבית המשיבים (67%) סבורים כי השירות של החברה לא איכותי ורק שיעור נמוך יחסית (22%) ציין את השירות של החברה כחיובי. הנשאלים גם טענו כי HOT לא הוגנת ומציעה תכנים לא איכותיים.

החברות שדורגו מהמקום השלישי ואילך קיבלו כמות אזכורים נמוכה בהרבה. במקום השלישי התמקמה חברת הסלולר סלקום, עם 6% מהאזכורים, כאשר הנשאלים הזכירו אותה בהקשרים של אי הוגנות, והשתמשו פעמים רבות במילים כמו "נצלנים" ו"רמאים". נוסף על כך, הם הזכירו את המחיר היקר, לטענתם, שגובה החברה. חברות הסלולר המתחרות, פלאפון ואורנג', גם נכנסו לרשימה, אולם במקומות נמוכים יותר מסלקום. פלאפון מוקמה במקום החמישי עם 4% מהאזכורים ואורנג' במקום ה-9 עם 4% מהאזכורים.

רשתות המזון במקומות נמוכים

על אף המחאה נגד מחירי המזון הגבוהים, יצרנית המזון היחידה שנכנסה לדירוג היא תנובה, שהתמקמה במקום הרביעי, ועמדה במידה רבה בחזית המחאה על יוקר מחירי המזון לפני כשלוש שנים. אף רשת מזון לא נכללה בעשירייה הפותחת של הדירוג. החברות שטראוס-עלית דורגו במקום ה-22 ואסם במקום ה-37. רשת שופרסל דורגה במקום ה-35 ומגה במקום ה-39. בנק לאומי ובנק הפועלים התמקמו במקום ה-6 וה-7 בהתאמה. רכבת ישראל דורגה במקום השמיני.

מחברת החשמל נמסר: "אנחנו, בחברת החשמל, מכירים סקרים שלפיהם הציבור מעריך את רמת השירות הגבוהה אותו מעניקה החברה: סקר המבחן של המדינה שבו הציבור מדרג את החברה במקום הראשון בשירות כבר 17 שנים, איכות האספקה המצוינת של החשמל והתעריף שהינו ממוצע ביחס למדינות ה-OECD.

"עובדי החברה עובדים תחת אש, טילים, במלחמות, תחת שלג, בחום ובקור קיצוני כדי להבטיח אספקת חשמל ללקוחותינו, וזוכים על כך להערכה עצומה מהציבור. הדיסוננס טמון כנראה בעובדה שהסקר הזה הוא תמונת ראי של הסקר שדירג את חברת החשמל כ'מקום שהכי טוב לעבוד בו'. ידוע לנו שהציבור אוהב לשנוא אותנו וכדאי להזכיר לציבור שתי עובדות משמעותיות: מרכיב השכר של עובדי חברת החשמל מהווה כ-15% בלבד מהתעריף ומתקציב החברה. 70% מתקציב החברה הינו עבור חומרי גלם לייצור חשמל. וכן, שתעריף החשמל נקבע על ידי גורם חיצוני: רשות החשמל".

מחברת HOT נמסר: "חברת HOT קשובה ללקוחותיה, ומחויבת למתן שירות מצוין ללמעלה ממיליון בתי אב בישראל. החברה מציבה את השירות ללקוחותיה כיעד אסטרטגי ונמצאת בעיצומה של תוכנית מקיפה לשיפור השירות ללקוח בהשקעה של למעלה מ-25 מיליון שקל, יחד עם גיוס של מאות נציגי שירות, שמרביתם השתלבו כבר במוקדי השירות, ועשרות רבות ישתלבו כבר בקרוב.

"כמו כן, החברה מובילה מהלכים נוספים שמטרתם לייעל את זמן הלקוח, לתת מענה מהיר לפתרון תקלות ולשפר את מכלול חווית הלקוחות וזאת בהשקעת משאבים אדירים. כבר עתה אנו עדים לשיפור משמעותי בזמני המענה וחווית השירות של לקוחותינו, שיפור אשר ימשיך גם בחודשים הקרובים וללא ספק יתרום לשביעות רצון לקוחותינו".

מסלקום נמסר: "סלקום פועלת לשיפור שביעות רצון לקוחותיה, משקיעה ברשת הדור הרביעי ומציעה מבצעים אטרקטיביים ללקוחותיה, ותמשיך לעשות כך ולהיות חברת הסלולר הגדולה בישראל. בשונה ממה שעולה בסקר, על פי מדד המותגים של עיתון גלובס, סלקום הוא המותג המוביל מבין חברות הסלולר בישראל".  

כיצד בוצע המחקר?

מחקר המותגים הלא אהודים מבוסס על מדד שבנה פרופ' רם הרשטין, מומחה לשיווק מותגים וסגן דיקן בית הספר למינהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים. במסגרת המדד, מדורגות עשר החברות הפחות אהודות בישראל, זאת מתוך כוונה להצביע על בעיתיות בניהול ובתפקוד של חברות ישראליות, וכן כדי להעלות את המודעות ואת הצורך במעקב ובפיקוח אחר מותגים וחברות ישראליות הנדרשים לעמוד בתקני איכות תחרותיים.

המדד מורכב משלושה ממדים של מותג לא אהוד: הראשון, ממד החברה – המתייחס למידת המניפולטיביות וחוסר ההוגנות של חברה; השני, ממד הצרכן – המתייחס לחוסר ההקשבה של חברה לצרכים האמתיים של לקוחותיה והשלישי, ממד המוצר והשירות – המתייחס לרמת המוצר או השירות הירודים שמספקת חברה. המדד מבוסס על סקרים שנערכו בחודש מאי 2014 בשני שלבים על בסיס מדגמים מייצגים של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (500 נסקרים בשלב הראשון ו-501 נסקרים בשלב השני) שבוצעו באמצעות מכון פאנלס.

לואיז גרין


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם