גדעון סער הודיע על פרישה - פתיחת המרכולים בת"א בשבת מחכה להכרעה

שר הפנים צריך לאשר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב בתוך שלושה שבועות ■ ארגון המחאה למען פתיחת מרכולים בשבת: "מקווים שלא ישאיר לנו הפתעה רגע לפני סיום תפקידו"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעלי המרכולים ועיריית תל אביב קיבלו את הבשורה על פרישתו של סער בהפתעה גמורה ומיהרו לנסות להבין כיצד הדבר ישפיע על המשך הפעלת המרכולים בתל אביב.

לפני כחודש אישרה מועצת העיר תל אביב תיקון לחוק העזר העירוני הנוגע לפתיחתם וסגירתם של מרכולים בשבת בעיר, המסדיר פתיחת מרכולים בשבת במתכונת מצומצמת בשליש מהיום. התיקון לחוק תלוי באישור שר הפנים, לו יש 60 יום להחליט אם לאשר או לדחות את התיקון, כשכעת נשארו שלושה שבועות בלבד. לפני פחות משלושה חודשים החליט סער שלא לקבל את חוק העזר הקודם של עיריית תל אביב וקיבל החלטה כי המרכולים בעיר ייסגרו בשבתות ובחגים, למעט במתחמים מסויימים.

בעוד שסער טען שההחלטה נובעת מכך שהחוק פוגע בערך השבת כיום מנוחה, טענו גורמים מתנגדים כי מאחורי ההחלטה עומד רצונו של סער לצבור נקודות אצל החרדים כהכנה למירוץ לראשות הממשלה.

הפגנה של בעלי מכולותצילום: תומר אפלבאום

מקורבים לעיריית ת"א קיוו הערב כי סער יאשר את החוק החדש לפני פרישתו, אחרת העירייה תשקול לפנות לבית המשפט. בפני העירייה עומדת גם האפשרות לחוקק תיקון נוסף לחוק העזר ולקוות ששר הפנים החדש, יהיה אשר יהיה, יאשרו.

בתחילת נובמבר קבוע דיון בבית המשפט לעניינים מנהליים בנוגע לאותם מרכולים שקיבלו מספר קנסות בשל פתיחה השבת וכעת העירייה מבקשת את סגירתם. ההערכה היא כי קיימת סבירות גבוהה שגם במידה שסער חליט לא לאשר את התיקון לחוק, או לא יקבל החלטה בנושא, בית המשפט ימתין למינויו ולהחלטתו של שר פנים חדש.

מארגון המחאה למען פתיחת מרכולים בשבת "תל אביב לא שומרת שבת" נמסר: "אנחנו מקווים כי פרישתו של סער מהחיים הפוליטיים תביא לסיום הניסיון המביך לסגירת המרכולים בשבת. אנחנו מאחלים לו בהצלחה בהמשך דרכו, ומקווים שלא ישאיר לתושבי תל אביב הפתעה רגע לפני סיום תפקידו. ואם כן - נחזור למאבק".

ממטה המאבק של עסקים קטנים ובעלי מכולות בתל אביב שהחלו את המאבק לסגירת המרכולים בשבת נמסר: "המאבק אותו אנו מנהלים הוא לא מאבק פוליטי, אלא מאבק ערכי כנגד ההפרה הבוטה של חוקי העבודה והמנוחה, וכנגד המציאות המעוותת שגורמת לניצול ולהחלשת העסקים הקטנים בעיר ולפגיעה קשה באנשים העובדים. מעבר להיגיון הבריא ולאחריות החברתית, בג"ץ אמר את דברו חד משמעית, וכל מי שישב בראשות משרד הפנים, לא תהיה לו ברירה אלא לקבל החלטה שתאסור מסחר קמעונאי בשבת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker