עקב הסכסוך עם הוצאת שטיינהרט: צומת ספרים תייבא מדריכי טיולים ומפות

בצומת ספרים שוקלים בעתיד אף לתרגם את הספרים בשילוב השותפים העסקיים ■ ההוצאה: "קיבלנו אולטימטום לפיו אם לא נסכים להיכנע לדרישות הרשת, ספרינו יורדו מהמדפים" ■ אבי שומר: "נמכור ספרים במחצית המחיר ועד 100 שקל לכל היותר"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בצומת ספרים מתכוונת התחיל לייבא בעצמה ספרי טיולים בשפה האנגלית ומפות, ובעתיד אף לתרגם את הספרים יחד עם השותפים העסקיים. זאת עקבות סכסוך מסחרי בין צומת ספרים ליבואן ספרי הטיולים והמפות הגדול בישראל, הוצאת "שטיינהרט שרב". לטענת הרשת, מחירי מדריכי הטיולים והמפות בסניפיה יוזלו בכמחצית.

בצומת ספרים טוענים כי הוצאת "שטיינהרט שרב" תחת המותג "העולם" גובה מחירים מוגזמים ולא הסכימה להגדיל את ההנחה לרשת. היבואן מצידו טוען כי במידה שהיה מגדיל את ההנחות לצומת ספרים, מחירי הספרים היו עולים.

"הספרים המיובאים של לונלי פלאנט עולים היום לצרכן בממוצע בין 220-150 שקל ואין סיבה שזה יהיה המצב. השוק הזה נשלט ברובו על ידי ספק  יחיד ומכאן גם מחירי הספרים הגבוהים והוא לא מוכן להוריד מחירים. אני מאמין שנוכל לייבא ספרים ומפות ולמכור אותן בפחות ממחצית המחיר ולקבל זיכיון של הוצאה לאור בחו"ל כך שנתרגם גם בעצמנו לעברית", אמר ל-TheMrker בעלי צומת ספרים, אבי שומר. לדבריו, בתוך כחודשיים תציע מדריכי טיולים ומפות במחיר שלא יעלה על 100 שקל. מכיוון שהרשת מתכננת לעבוד ביבוא מקביל דרך סיטונאים, ייתכן כי לא תצליח להחזיק בכל המגוון אולם שומר סבור כי הרשת תתגבר על הבעיה.

לדברי אוהד שרב, מבעלי הוצאת "שטיינהרט שרב", הוא נתקל בבעיה רק מול צומת ספרים ומדובר לא יותר מבניסיון של הרשת לשפר תנאים מסחריים לרווחתה: "בעקבות חוק הספרים פנו אלינו מספר גורמים בענף, ביניהם צומת ספרים, בבקשה לשפר את תנאי הסחר. הסברנו להם שאם נצטרך לשלם יותר לרשתות הספרים הדבר יביא לעליית מחירי המדריכים ויפגע בלקוחותינו. בכל המשאים ומתנים עם הגופים האחרים בשוק, הצלחנו להגיע להבנות ולהמשיך בעבודה פוריה ומשותפת. לצערנו, רק בצומת ספרים נתקלנו ביחס בלתי מתפשר, והעמדת אולטימטום שלפיו אם לא נסכים להיכנע לדרישות הרשת, ספרינו יורדו מהמדפים". שרב מציין כי התנהלות צומת ספרים שפנתה לתקשורת הפתיעה אותו, שכן לדבריו קבועה למחר פגישה בינו לבין משנה למנכ"ל צומת ספרים.

מכירות מדריכי הטיולים בחנויות נפגעו בשנים האחרונות משמעותית עקב מעבר בלקוחות להורדת חומרים באינטרנט. שומר מוסר כי בשנים האחרונות מכירות מדריכי הטיולים ירדו בלמעלה מ-50%: "אנשים מורידים הסברים מהאינטרנט בלי הצורך לסחוב את כל הספר". במקרה של המפות הפגיעה במכירות מינורית בלבד. שומר מציין כי גם היום, אחרי הירידה במכירות, התחום מגלגל למעלה מ-20 מיליון שקל בשנה, כאשר מדי שנה נמכרים בישראל מאות אלפי מפות ומדריכי טיולים בכל השפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker