נתניהו נגד סער |

העימות בין גאולה אבן לבין אילה חסון: הסיפור שמאחורי הקלעים

הקרב בין שתי העיתונאיות קשור לגורמים בעלי השפעה בפוליטיקה או בשוק התקשורת - ויש המציירים אותו כמאבק על השליטה בגוף השידור העתידי ■ בשוק התקשורת טוענים: השעיית אבן - צעד נכון בניסיון למנוע השפעות פוליטיות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

זה התחיל כשיחת נזיפה רגועה. מנהלת חטיבת החדשות החדשה של ערוץ 1, ותמהה מדוע, בניגוד להנחייתה, ראיינה אבן ביום ראשון את ח"כ גילה גמליאל (הליכוד) - חברה בסיעה של בעלה, שר הפנים גדעון סער.

השיחה הגיעה לטונים צורמים במיוחד, מספרים אנשים שנכחו באזור. אבן, שגם כך סירבה לקבל את סמכותה של חסון, זעמה שמדברים מאחורי גבה בישיבות מערכת ו"מלכלכים עליה".

בשלב כלשהו התנהלה השיחה בצעקות רמות, ובסיומה נטלה אבן את חפציה בהפגנתיות ועזבה את רוממה בלי להגיש את תוכניתה הקבועה "המוסף" ב–19:00. במקומה הוזעק להגיש את המהדורה אביב פירסט.

הצעד הזה עלה לאבן ביוקר. אתמול בצהריים, החליטו העורך הראשי של רשות השידור יונה ויזנטל וחסון להשעות את אבן משידור - לפחות עד יום ראשון, ואז לערוך לה שיחת בירור. ההערכות הן שאחרי שיחת הבירור אבן לא תשוב למתכונת הרגילה של הגשת תוכנית אקטואליה, אלא ייעשה מאמץ למצוא לה משבצת שידור אחרת.

צילום: 'סיון פרג

"לא ייתכן שעובדת לא תמלא אחר הוראות המנהלת שלה. זה מנוגד לכל כללי המינהל התקין. לא יהיה פה מה שהיה פעם", אמרו בסביבתו של ויזנטל, שהעניק גיבוי מלא לחסון. גם בענף התקשורת תמכו לחלוטין בחסון, והסבירו כי אבן צריכה להבין שאינה יכולה להמשיך לשדר במתכונת כזאת, תוך ניגוד עניינים חריף.

אלא שהקרב בין שתי העיתונאיות הבכירות ביותר של ערוץ 1 קשור למעגלים רחבים הרבה יותר. חסון ואבן קשורות, כל אחת בדרכה, לגורמים בעלי השפעה בפוליטיקה או בשוק התקשורת. יש מי שמציירים את זה אפילו כמאבק שליטה בגוף השידור העתידי: מצד אחד נמצא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתמך ברפורמת הסגירה־פתיחה של שר התקשורת גלעד ארדן, והוכיח לא פעם כי הוא מוכן להתערב כדי להשפיע על אופן הסיקור שלו. מצד שני נמצא סער, האיש שמאיים עליו יותר מכל בתוך הליכוד, ושהצליח אפילו להכות אותו בקרב על נשיאות המדינה.

בשוק התקשורת היו מי ששיבחו את חסון וטענו כי היא עושה צעד נכון בניסיונה למנוע את ההשפעות הפוליטיות ברשות השידור. הסיפורים על טלפון מלשכת ראש הממשלה, שקבע מי יהיו המרואיינים, ובעיקר מי לא יקבל במה, נפוצו ברשות במשך שנים. כעת, בלי ניגודי העניינים של אבן, אולי יהיה אפשר להשיג עוד צעד במאבק בהשפעות הפוליטיות.

גאולה אבן - הרייטינג צנח ל-1%

אילה חסוןצילום: דוד וינוקור

אבן מגישה בערוץ 1 כבר כמעט 20 שנה, ומוכרת כעיתונאית דעתנית שיודעת לנהל ראיונות נשכניים וממש לא חנפניים. זו ההתמחות העיקרית שלה. היא מאמינה, וגם אחרים מסכימים, שזה מה שהיא רוצה להמשיך לעשות. אבל ראיון אחד שקיימה עם שר החינוך דאז גדעון סער, הוביל לרומן ולנישואים - וכיום אולי למבוי סתום בקריירה שלה.

אבן היתה אמורה לתפוס את משבצת מגישת "מבט", לאחר פרישתו של חיים יבין. היא מילאה את התפקיד הזה במשך תקופה קצרה, אבל המשא ומתן הכספי בין הצדדים לא צלח, ואבן - שמשתכרת כיום יותר מ–40 אלף שקל בחודש - נהפכה למגישת "המוסף" ב–20:30 אחרי "מבט". זו היתה לכאורה משבצת בטוחה ונעימה עבורה - אבל אז הגיע המהפך ברשות השידור.

חסון, שמונתה למנהלת חטיבת החדשות, החליטה כי לאור החלטתו של ויזנטל להאריך את מהדורת "מבט" לשעה, גם "המוסף" תוארך לשעה ותשודר בין 19:00 ל–20:00. בתחילה ההחלטה נראתה לאבן חיובית. אבל בדיעבד, לאחר שהתברר כי הרייטינג של התוכנית הידרדר משמעותית, גם לאבן היתה סיבה לחשוב שהמהלך פגע בה. ברשות אומרים כי "אבן זועמת על המהלך הזה. זה הוריד לה את הרייטינג לנתון נמוך של כ–1%".

לאחר פרסום לפני כשבוע וחצי, שעסקה ביחסים בין סער לאבן וצוטטו בה מקורות שציירו השפעה ומעורבות של אבן במסלול הפוליטי של בעלה, צפה ועלתה הבעייתיות של קשריה הפוליטיים. בעקבות כך הורתה חסון לאבן לא לראיין יותר ח"כים מהליכוד או מקורבים לסער.

בכתבה צוטט איש תקשורת בכיר, שאמר כי "מפתיע מאוד לגלות את המעורבות הפוליטית שלה. היא מלווה את סער לאירועים של חברי מרכז ומתחברת לכל אחד מהם. הרבה אנשים אומרים שאם הוא יתמודד נגד ביבי - זו תהיה החלטה שלה יותר משלו". מקור אחר אמר כי "רמת המעורבות שלה גבוהה, והיא מופיעה ברוב האירועים הפוליטיים החשובים. אם זו מימונה בדימונה שהיא מגיעה אליה עם הילד בן שלושה חודשים, ואם זו חתונה בחיפה. אתה רואה שיש לזה השפעה על חברי המרכז".

אבן לא אהבה את ההנחיה של חסון, וטענה שהוכיחה במשך 22 שנים שבהן היא עיתונאית כי היא יכולה לראיין באובקיטיביות ובביקורתיות, ואין סיבה להטיל עליה מגבלות כלשהן. אז מדוע מתנכלים לה? לדברי מקורות המצדדים בעמדתה של אבן, "זה מגיע מלשכת ראש הממשלה. רוצים להעיף אותה משידור".

ההקשרים הפוליטיים בפעילותה של אבן לא החלו אתמול. למעשה, היא זו שפתחה ראשונה חזית ישירה מול ארדן, עוד מתחרה פוליטי של בעלה. בתחילת השנה, כשהחל המאבק נגד החוק לסגירת רשות השידור שהוביל ארדן, ערכו אגודות העיתונאים כנס בתל אביב נגד החוק. אילה חסון נאמה שם, אך היתה סולידית בדבריה. היא אמנם התנגדה לפיטורי כל העובדים, אך הסכימה שיש צורך בשינוי ברשות. אבן, לעומתה, כיוונה ישירות לראשו של ארדן.

"לא קל להיות שר תקשורת אחרי משה כחלון, וארדן צריך להציג הישג", אמרה אבן בכנס. "אם רוצים, אפשר לסגור משרד ממשלתי מיותר, זה שאפילו שר הביטחון חושב שהוא מיותר", הוסיפה, תוך שהיא מתכוונת למשרד להגנת העורף. בסביבתו של ארדן זיהו את המסר כאילו שהגיע ישירות מפיו של סער. אבן סומנה כבר אז כאויבת.

גדעון סערצילום: אלכס קולומויסקי

למרות הרומן עם סער והצילומים המשותפים שלהם במסיבות ואירועים שמתפרסמים במדורי הרכילות, אבן המשיכה לשדר תוכניות אקטואליה - ואף קיבלה היתר לכך מהנהלת הרשות. עם היוודע ברבים דבר הזוגיות בין סער לאבן, קיימה ב–2012 ועדת האתיקה של רשות השידור, בראשות השופטת (בדימוס) בלהה כהנא, דיון שעסק בעיקר בשידורי הבחירות שאבן היתה אמורה להגיש. אחרי ויכוח בין הצדדים, הוועדה לא הגיעה למסקנות - אך הנהלת הרשות נתנה לאבן אור ירוק להגיש את משדר הבחירות, בטענה כי "הרשות אינה עוסקת בחייהם האישיים של עובדיה וסומכת על שיקול הדעת, יושרתה והבחנתה המקצועית של אבן".

אבן הגישה את משדר הבחירות ההוא לצד חסון. כיצד הרשתה לעצמה חסון להגיש את המשדר לצדה של אבן? בסביבת חסון אומרים כי "זה היה משדר בחירות בלי יכולת להטות את השידור. מעבר לזה, חסון לא היתה אז מנהלת ולא היתה אמורה לקבל החלטות שנוגעות למגישים אחרים".

אבן מנסה לשמור על נתק עם התקשורת שמסקרת את הזוגיות בינה לבין סער. מבחינתה, היא אינה מעורבת כלל בעשייה הפוליטית של בן זוגה, ומנהלת את הקריירה שלה במסלול נפרד לחלוטין. "אפשר לבחון את הראיונות שאבן עושה בערוץ 1, הכל מוקלט, ולראות שהיא לא עושה הנחות לאף אחד", אומר מקור ברשות השידור.

סער לא הגיב לאירועים שבהם היתה מעורבת רעייתו, ורק העלה אתמול אחר הצהריים פוסט לפייסבוק עם תמונה של שניהם בחתונתם והכיתוב "גאולה, אני אוהב אותך".

אילה חסון - "קרבות אגו בין טאלנטים"

מינויה של חסון למנהלת חטיבת החדשות של ערוץ 1 זכה לשבחים פומביים. היא נתפשת כעיתונאית אמיצה ולוחמנית, שראויה לבנות מחדש את הנרטיב העיתונאי של הערוץ. עד כה, היחסים בין חסון לאבן היו קורקטיים. "הן לא דרכו אחת על השנייה וידעו להסתדר טוב בשידורים המשותפים", אומר מקור ברשות השידור. "ברגע שחסון מונתה למנהלת שלה, התחיל להיווצר מתח".

חסון מעולם לא צברה ניסיון כמנהלת. היא עיתונאית, רודפת חשיפות ותאבת השפעה כמו עיתונאים רבים אחרים, ולכן אוהבת מאוד את הנוכחות על המסך ובמיקרופון ברשת ב'. "איך שלא תסובב את זה, בסוף יש קרב אגו בין הטאלנטים של ערוץ 1, וחסון היא אחת מהן", אומר בכיר ברשות.

חסון מאמינה שההוראה שהנחיתה על אבן, להימנע מלראיין גורמים שקשורים לפעילות של סער, היא ראויה. "איך יכול להיות שהיא תראיין את פאינה קירשנבאום, הסגנית של בעלה? או את מירי רגב?" הסבירו בסביבת חסון. "היא נשואה לאיש פוליטי, מגיעה לאירועים, ולכן לא יכולה לראיין את המקורבים של בעלה. כל בקשה חריגה צריכה לקבל אישור אד־הוק".

חסון זוכה לגיבוי כמעט מלא ברשות השידור ומחוצה לה. ברשות מסבירים כי גם אם אבן תעשה מאמץ להיות ביקורתית מאוד, "יש עניין של נראות ציבורית. ברגעים האלה הרשות צריכה להיות נקייה לגמרי מכל קשר פוליטי. אבן היתה צריכה להבין את זה לבד ולזוז", אומר מקור ברשות. עיתונאי אחר מוסיף: "אבן יכולה להגיש תוכנית אירוח או אולי את 'מבט שני'. היא לא יכולה לשבת באולפן ולראיין את החברים של בעלה".

מנגד, מצדדיה של אבן ברשות השידור טוענים כי המסע הנוכחי הוא ניסיונות השתקה שלה, שמגיעים ישירות מלשכת ראש הממשלה. הקרב הפוליטי האדיר שעלה על הפרק בחודשים האחרונים בין נתניהו לסער צף גם כאן. לטענת מצדדי אבן, לשכת ראש הממשלה דואגת להדיר את אבן מרצועת הפריים־טיים ולמנוע ממנה לראיין אנשי ליכוד, כדי למנוע קולות ביקורתיים ברשות השידור.

שי נשרצילום: רפי דלויה

מי שמחפש קשרים בסביבתה של חסון לא צריך לחפש בנרות. חסון נשואה למפיק והאמרגן שי נשר, איש עסקים מקושר, שמקורב גם לגורמים פוליטיים. נשר הוא גם ידיד קרוב של ויזנטל. השניים עבדו יחד בתפקידו הקודם של ויזנטל כסמנכ"ל התוכן של yes, בתקופה שבה נשר עוד עסק בהפקות. לא מעט כסף זרם מ–yes לנשר באמצעות ויזנטל.

ויזנטל נתפש כאיש מקצוע מצוין בתחום התוכן וכמינוי ראוי לרשות. עם זאת, המינוי שלו ולאחר מכן של חסון יצרו תחושה אצל לא מעטים בענף שיש מערכת של קשרים מעל ראשם, שמשפיעה על קבלת ההחלטות ועל המינויים. טענות כאילו לשכת ראש הממשלה היא גם זו שאחראית ל"סיכול" של אבן, כחלק מהקרב בין ארדן לנתניהו, דווחו אתמול בתקשורת.

"כמה ספינים אפשר לעשות?" אומרים בסביבתה של חסון. "אין שום קשר בין חסון או נשר לראש הממשלה או לשר התקשורת. זו הוראה מקצועית לחלוטין. ובכל מקרה, לא נוטשים שידור רגע לפני שהוא נפתח. זה משהו שלא עושים".

יונה ויזנטל - מעניק גיבוי מלא לחסון

ויזנטל אינו מגיע מתחום העיתונות, ובקושי נפגש בו בתפקידיו הקודמים כסמנכ"ל התוכן של yes, ולפני כן בערוץ הספורט. הוא הגיע לערוץ 1 בעיקר לעשות טלוויזיה טובה ואיכותית. הפן העיתונאי פחות עניין אותו. מבחינתו, התרומה המקסימלית שלו לעבודת עיתונאי הרשות היא לא להתערב בעבודתם. לא נשמעו ממנו אמירות פומביות על הצורך בעיתונות עצמאית, נשכנית וביקורתית ברשות. את זה הוא השאיר לחסון.

המשבר בין חסון לאבן נפל עליו במלוא העוצמה - והוא זה שנזעק לטפל בו. ויזנטל מעניק לחסון גיבוי מלא, וסבור כי אבן צריכה לפעול על פי ההנחיות, ולכן החליט לזמן את אבן לשיחת בירור אצלו ביום ראשון הקרוב.

ובכל זאת, על ויזנטל מוטלת חובת ההוכחה שהוא נרתם ומסוגל לשקם את תחום הסיקור החדשותי ברשות השידור, ומסוגל גם להפריד בין קשריו האישיים לבין תפקידו ברשות. כך למשל, ויזנטל וחסון מייעדים לתפקיד מגיש "מבט" את יעקב אילון, המגיש הראשון גם של חדשות 2 וגם של חדשות 10. הנושא כבר כמעט סגור בין הצדדים, ותלוי כעת בהחלטת הכונס ובית המשפט.

אילון הוא ללא ספק "מר טלוויזיה" וראוי לתפקיד. בנוסף, שכרו לא יהיה גבוה מ–45 אלף שקל - תקרת השכר לטאלנטים ברשות, שנקבעה על ידי ויזנטל והאוצר. אלא שאילון מיוצג על ידי נשר, בעלה של חסון וידידו של ויזנטל. ברשות ונשר טוענים בתגובה כי נשר אינו מעורב במשא ומתן, שמתנהל ישירות בין אילון לוויזנטל. ובכל זאת, המבחן יהיה אם ויזנטל יעניק לאילון היתר לעבוד במקומות נוספים מלבד ערוץ 1, כמו למשל להמשיך להגיש את התוכנית הבינלאומית שלו בערוץ i24 news, או שמא יחיל גם עליו את כללי הרשות שאוסרים על עבודה נוספת.

סוגיה נוספת שעומדת לפתחו של ויזנטל היא האחריות על תחנת האקטואליה של קול ישראל, רשת ב'. בשבועות הקרובים אמור האחראי הנוכחי, יאיר קורן, לפרוש מתפקידו. מיקי מירו, מנהל קול ישראל, עזב את תפקידו לאחר כניסת ויזנטל, ובמקומו אמור להיכנס בקרוב לתפקיד שמעון אלקבץ.

יונה ויזנטלצילום: אייל טואג

אלקבץ הובא אמנם לתקופת הפירוק של הרשות, אבל כמו במינויים אחרים של ויזנטל וחסון, מייעדים אותו כבר לתפקיד הבא של מנהל קול ישראל בגוף השידור העתידי שאמור לקום. אלקבץ צבר ידע רב כשהקים וניהל תחנות רדיו כמו רדיו דרום, רדיו תל אביב ורדיו ירושלים, והוא אמור להוביל את פרויקט ההקמה מחדש של תחנות הרדיו של הרשות.

אך גם על המינוי הזה נמתחה ביקורת, בטענה כי צריך למנות לאחראי על רשת ב' דמות עיתונאית מובהקת, ולא גורם מסחרי שהיה בעבר עוזרו של עופר נמרודי. ויזנטל התכוון בתחילה להביא גורם דומיננטי לנהל את רשת ב', אבל כעת נראה כי חזר בו - ורשת ב' תתנהלת תחת אלקבץ בכל תקופת הפירוק. "זה חבל מאוד. יש הרבה מה לשקם ברשת ב'", אומר מקור ברדיו. "צריך למנות לפחות מישהו פנימי, שיעשה שם סדר".

ח"כ גילה גמליאל - מרואיינת פופולרית

"יש לי הבטחה מראש הממשלה להתמנת לשרה כאשר יתפנה תפקיד כזה בליכוד", הבהירה ביום ראשון גמליאל באותו ראיון עם אבן בערוץ 1. זה היה רמז ברור - גמליאל מצפה לקבל את תפקיד שרת התקשורת אם וכאשר ארדן יחליט לפרוש לטובת תפקיד שגריר ישראל באו"ם. היא תצטרך להיאבק בקרב הזה מול חברי הכנסת אופיר אקוניס, יריב לוין וזאב אלקין.

גמליאל היא אחת המרואיינות הפופולריות ביותר ברשות השידור - גם בטלוויזיה וגם ברשת ב', בעיקר ב"הכל דיבורים". פה ושם זה גם סייע לרשות. באחד מהדיונים בוועדת הכספים השנה, כאשר היו"ר ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) זעם על מנכ"ל הרשות לשעבר יוני בן מנחם שלא הגיע, היתה זו גמליאל שניסתה למנוע ביקורת על בן מנחם, ואף עזבה את הדיון במחאה.

רשות השידור לא לבד. גמליאל מככבת כיום בפרומואים בזכיינית ערוץ 2 רשת לתוכניות דוקו חדשה, שבה תציג את מודל האימהות שלה. ברשת טענו כי ההחלטה נעשתה על בסיס מקצועי וכי גמליאל היא מכודל לחיקוי, אבל גם פה קיים חשש לניגוד עניינים - שכן עתידה של רשת אמור להיות מוכרע בחקיקה שמוביל משרד התקשורת, ואמורה בכל מקרה להגיע גם לוועדת הכלכלה, שבה חברה גמליאל.

בתגובה ל–TheMarker סירבה גמליאל לומר אם תפסול את עצמה מלדון בענייני רשת. היחס המיוחד שלו היא זוכה גם ברשות השידור עשוי להדאיג, אם אכן גמליאל היא זו שתהיה אמונה על בניית גוף השידור הציבורי העתידי כשרת התקשורת.

גילה גמליאלצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker