פצל, ארדן, פצל

ארדן ובאב"ד יוצאים נגד מצבור הכוח הגדול ביותר בתקשורת הישראלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אבי ניר, אבי צבי ואבי וייס הם מנהלים מוכשרים מאוד, אך שום גאונות ניהולית לא יכולה להסביר מדוע 40% מצופי הטלוויזיה הישראלים בוחרים לראות את תוכנית סיום העונה של "האח הגדול". אמנם מדובר בתוכנית מושקעת, אך הסיבה העיקרית לכך שהצופים בחרו במוצאי שבת האחרון להתיישב בציפייה דרוכה מול ערוץ 2 היא היותו מונופול.

רשת וקשת החזיקו יחד ב–2013 כ–80% משוק הפרסום הטלוויזיוני, בעוד ערוץ 10 וערוץ 9 חולקים בשאר. לכל אורך מסע ההישרדות של ערוץ 10, שהתחיל לפני יותר מעשור, הוא לא הצליח לנגוס יותר מ–30% מעוגת הפרסום הרלוונטית. ואולם, שליטה בשוק הפרסום היא הנזק הקטן של מונופול ערוץ 2. השליטה שלו בתודעה מסוכנת הרבה יותר.

במהלך מבצע צוק איתן ניתן היה לראות את הדומיננטיות של חדשות ערוץ 2 בשיח הציבורי. מדי ערב בחרו שני שלישים מצופי הטלוויזיה להתחבר למוצא פיהם של יונית לוי, רוני דניאל ואמנון אברמוביץ'. פוליטיקאים ואנשי צבא עיצבו החלטות גורליות בהשפעת הדיון השוקק שהתרחש סביב מדורת השבט באולפן חברת החדשות של ערוץ 2.

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: מרק ישראל סלם

אמנם קשה להאשים את פרשני חדשות ערוץ 2 על כך שקידמו את השקפת עולמם, אך השליטה המוגזמת שלהם בשיח הציבורי גרמה להשתלטות של נרטיב בודד. מבלי לשפוט בדיעבד את דיוק המסרים שהועברו על ידי הפרשנים של ערוץ 2, ניתן לומר שצופי הטלוויזיה לא זכו לקבל מגוון רחב במיוחד של דעות, וכל זה בזמן קריטי שבו הם נדרשו לגבש עמדה מדינית ופוליטית.

כבר לפני חמש שנים הכירו במשרד התקשורת בנזק שגורם המונופול של ערוץ 2. לשם כך חוקקו את חוק הרישיונות, שמסיר את חסם הכניסה הרגולטורי ומאפשר לכל מי שעומד בתנאי סף להיכנס לענף וליצור בו תחרות. מהר מאוד נוכחו הרגולטורים כי החסם הקריטי אינו החסם הרגולטורי, אלא חסם מותגי חזק לא פחות. צופי הטלוויזיה הישראלים התמכרו להרגל הלחיצה על 22 בשלט. רשת, קשת וחברת החדשות של ערוץ 2, הצליחו בכישרון רב לפתח הרגל זה, ובכך יצרו הרתעה שמנעה מכל מתמודד חדש להיכנס לענף. מספיק היה לראות את מצבו הסופני של ערוץ 10 כדי למנוע תחרות בערוץ 2.

ביטול מותג ערוץ 2 הוא המפתח העיקרי לתחרות בריאה בענף הטלוויזיה המסחרית. החוק שמובילים שר התקשורת, גלעד ארדן, ומנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, הוא מהלך אמיץ היוצא נגד מצבור הכוח הגדול ביותר בתקשורת הישראלית, אך פרסום תזכיר החוק הוא רק תחילת הדרך.

בדיונים הצפויים בוועדת הכלכלה במהלך נובמבר הקרוב, יקבלו זכייני ערוץ 2 הזדמנות לשנות את רוע הגזרה. סביר כי חברת החדשות של ערוץ 2 תהיה במרכז הדיון.

אף אחד מהזכיינים לא יהיה מוכן לוותר על הנכס העצום הזה שמעצב יותר מכל כלי תקשורת אחר את התודעה הישראלית. גם אם רשת וקשת יסכימו לפיצול המוקדם, הן צפויות לדרוש כי חברת החדשות תישאר משותפת. אם ערוץ 10 יינצל, תסריט שאינו בלתי סביר, צפויות הזכייניות להשתמש בערוץ המתחרה כעלה תאנה המצדיק את המשך קיומן של חדשות ערוץ 2.

חברת חדשות משותפת תהיה "שולחן משותף" שסביבו ינהלו נציגי קשת ורשת דיון שוטף, שעשוי לגלוש גם לתיאום ולצמצום התחרות. הבראת שוק הטלוויזיה דורשת פיצול אמיתי בין רשת וקשת, ביטול מותג ערוץ 2, ביטול אפיק 22 בשלט והקמה של חברת חדשות עצמאית לכל זכיין.

פיצול מוצלח לא יפגע בכל חובבי הריאליטי, שיוכלו להמשיך להתמכר מרצון לתוכניות הז'אנר. ואולם, הסיכוי שנרטיב בודד ישלוט בשיח המדיני, הפוליטי והכלכלי, יפחת מהותית. בהנחה כי המחוקק באמת רוצה להגביר את מגוון הדעות, עליו לאשר את החוק מבלי לנטרל את עוקצו. הדבר ייבחן בעוד חודשיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום