הג'וב הבלתי אפשרי של איילה חסון: לנהל עובדים בדרך לפיטורים

זו הפעם הראשונה שאישה תמונה לתפקיד מנהלת חטיבת החדשות בערוץ 1 ■ חסון היתה מהמתנגדות הבולטות לסגירת רשות השידור ■ חסון: "יש אנשים מצוינים ברשות, וצריך לתת להם רוח גבית"

נתי טוקר
נתי טוקר

לקח לאיילה חסון־נשר כמה ימים להשיב בחיוב להצעה לנהל את חטיבת החדשות של ערוץ 1. בתחילה, היא נטתה לסרב. לא היה פשוט מבחינתה לעבור מתפקיד עיתונאי, שאותו מילאה במשך עשרות שנים, לתפקיד ניהולי. ואולם שלשום, לאחר פגישה בת כשעה עם כונס הנכסים הרשמי של רשות השידור, דוד האן, היא הסכימה לקבל על עצמה את התפקיד.

"יש אנשים מצוינים ומקצועיים ברשות השידור, וצריך לתת להם רוח גבית", אמרה אתמול חסון ל-TheMarker. "צריך לתת להם לחזור להאמין בעצמם וביכולות שלהם, ולגרום להם לעבוד קשה מאוד". חסון היתה בין המתנגדות הקולניות להצעת החוק שהוביל שר התקשורת, גלעד ארדן, לסגירת רשות השידור והקמת גוף השידור החדש. היא נאמה בשצף קצף בכנס שהפיקו אגודות העיתונאים של הרשות נגד סגירתה, וקראה שלא לבצע את המהלך הדרמטי - אלא לתקן את הרשות על בסיס המצב הקיים.

"כשהיא ראתה איך הדברים מתנהלים אחרי מינויו של יונה ויזנטל לתפקיד העורך הראשי של הרשות, ושמתקבלות החלטות מקצועיות ויש רוח טובה ונקייה, היא הבינה שיש פה באמת מהפכה לטובת השידור הציבורי", מסבירים מקורביה של חסון ברשות.

איילה חסוןצילום: דוד וינוקור

חסון משמשת כיום כתבת ופרשנית מדינית, ובמקביל מגישת התוכנית "יומן" - תוכנית האקטואליה הנצפית ביותר בערוץ 1, שמנצחת במדד הרייטינג גם את "שישי" של ערוץ 10. היא גם מגישה פעם בשבוע ברדיו את התוכנית "הכל דיבורים" ברשתב'. לאחר מינויה חסון תמשיך בתפקידי ההגשה, אך תפסיק לשמש כתבת מדינית ופרשנית בערוץ.

חסון, למעשה, מונתה לעורכת הראשית של שידורי החדשות בערוץ 1 - כלומר, האחראית על מהדורות "מבט" ו"יומן", תוכניות האקטואליה והמבזקים. תפקיד דומה מילאו בשנים האחרונות רפיק חלבי, אורי לוי, יורם כהן ומשה נסטלבאום. נסטלבאום הוא אחד ממקורבי ההנהלה הנוכחית, ומינויו גרר עימותים פנימיים רבים ברשות השידור. לפני כשנה הושעה נסטלבאום מהתפקיד, לאחר שהורשע בהסדר טיעון בהתבטאות שאינה הולמת עובד ציבור, בעקבות מקרה שבו פנה לעובדים ברשות בעלי נטייה הומוסקסואלית ואמר להם, בין השאר, "לידך אני צריך ללבוש תחתוני פח" ו"אני אפתח לך מטריה בתחת". לאחר שסיים לרצות את חודשי ההשעיה מונה נסטלבאום שוב לתפקיד, אך בג"ץ קבע בצו ביניים כי המינוי לא היה כשר, ולאחר מכן נסטלבאום פרש מהמועמדות לתפקיד.

ההחלטה על המינוי היתה של העורך הראשי בפועל של רשות השידור, יונה ויזנטל, יחד עם כונס הנכסים הרשמי האן. המינוי ייכנס לתוקפו כבר היום. אתמול בשעות הצהריים כינס ויזנטל את עובדי החדשות בערוץ 1 ובישר להם על המינוי המפתיע. העובדים הגיבו במחיאות כפיים ובקריאות שמחה. "איילה היא מינוי מצוין. אנחנו מברכים על המינוי המקצועי של גורם עיתונאי שמגיע מתוך השידור הציבורי", אמר יו"ר אגודת העיתונאים בתל אביב, רותם אברוצקי.

יונה ויזנטלצילום: אייל טואג

"עיתונאית מצוינת"

חסון החלה את דרכה בערוץ 1 לפני כ-20 שנה, אז שימשה כתבת משטרה ולאחר מכן כתבת לענייני פלילים. היתה זו היא שחשפה ב-1997 את פרשת בר־און־חברון, שבמסגרתה נודע כי היה הסכם פוליטי עם מפלגת ש"ס מאחורי הקלעים של מינויו של רוני בר־און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה דאז - חשיפה שהביא להתפטרותו.

חסון חתומה על שורה של חשיפות נוספות. בשנתיים האחרונות, היא פירסמה ידיעות ותחקירים הנוגעים לפרשת הרפז. חסון היא מובילת המחנה שהתייצב נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שכולל גם את דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו. "היא אמנם אובססיבית בנושא הזה ועושה טעויות, אבל היא עיתונאית מצוינת", הודה מקור שמעורב בפרשת הרפז.

זו הפעם הראשונה שאשה תמונה לתפקיד מנהלת חטיבת החדשות בערוץ 1, וכנראה גם הפעם הראשונה שאשה עומדת בראש חברת חדשות בטלוויזיה בישראל בכלל, כולל בערוצים המסחריים.

עם כניסתו של ויזנטל לתפקיד, לפני יותר משבוע, היה ברור כי הוא צריך לצדו דמות עיתונאית חזקה, שתהיה אחראית על תחום החדשות. ויזנטל, לשעבר סמנכ"ל התוכן של yes, הוא אמנם בעל ניסיון ניהולי והוביל את תחום רכש הסדרות והיצירה המקורית בחברת הלוויין, אבל עד כה לא הוכיח ניסיון עיתונאי ועמידה בלחצים מול פוליטיקאים ובעלי הון.

חסון היא רעייתו של האמרגן ומייצג האמנים שי נשר - דמות ידועה ובעלת קשרים הדוקים בעולם התקשורת והעסקים הישראלי. נשר מיודד עם ויזנטל, ובעבר הפיק תוכניות רבות ל-yes תחת אחריותו של ויזנטל. נשר עצמו מנהל כיום מאבק נגד בנק הפועלים, במסגרת בקשה שהגיש לבית המשפט שלפיה על הבנק לחשוף את המסמכים שעל בסיסם התקבלה ההחלטה להעניק הלוואות לנוחי דנקנר.

"חסון הפגינה לאורך חייה המקצועיים מצוינות עיתונאית ואומץ לב ציבורי, בצד חריצות יוצאת דופן", מסר ויזנטל. "המינוי שלה לתפקיד הבכיר נעשה מתוך אמונה שתכונות אלה, בצד ניסיונה הרב, יוטמעו בעבודת החטיבה ויובילו אותה להישגים רבים. אין לי ספק שעובדי החטיבה וציבור הצופים ייהנו מתנופה מחודשת בשידורי החדשות".

חסון מסרה כי "העת הנוכחית, הקשה לרשות השידור, יכולה להוות עבור עובדי חטיבת החדשות הזדמנות להוכיח את יכולתם המקצועית הגבוהה ולבסס את מעמדם לקראת ההקמה של תאגיד השידור הציבורי החדש. אני מאמינה שעשייה של מצוינות תסלול את דרכם של רבים מקרב העובדים אל המשך העשייה העיתונאית".

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: דניאל בר און

הרייטינג של "מבט" - סביב 3%

לחסון לא הולכים להיות חיים קלים בחטיבת החדשות בערוץ 1. היא מקבלת את מחלקת החדשות בשפל של כל הזמנים: הרייטינג של מהדורת "מבט" נע בסביבות ה-3% - לפעמים רבע מהרייטינג של ערוץ 10 ועשירית מהרייטינג של ערוץ 2. היכולת לאושש גוף חולה כזה נראית כמעט בלתי אפשרית.

אלא שהמינוי של חסון הוא זמני בלבד, רק לתקופת הפירוק של רשות השידור - כלומר, עד סוף מארס 2015, או לכל המאוחר, סוף ספטמבר 2015. רשות השידור נמצאת כיום בהליכי פירוק, תחת כונס הנכסים הרשמי האן, ובמקביל, אמור לקום גוף חדש לשידור הציבורי.

"זה הולך להיות מסובך מאוד", אמר מקור ברשות השידור. "אתה בעצם הולך לנהל אנשים, שבקרוב אומרים להם שהם מפוטרים והמקום נסגר. מצד שני, זו עשויה להיות גם הזדמנות. אנשים יודעים שאם הם יהיו טובים ויביאו תפוקה טובה, הם יגיעו גם לגוף החדש".

מינויו של ויזנטל גם הוא זמני בלבד, אך ויזנטל הגיע לתפקיד העורך בתקופת הפירוק מתוך כוונה להתמודד על ניהול גוף השידור הבא. חסון, בשלב זה, לא מצהירה על כוונתה להתמודד על ניהול חטיבת החדשות המאוחדת של השידור הציבורי העתידי, אבל יש להניח כי אם היא קיבלה עליה את התפקיד הניהולי הנוכחי, היא תבחר להתמודד גם על התפקיד הקבוע הבא.

חסון צפויה לעמוד בקרוב בפני כמה החלטות מעניינות - למשל, זהות המגישים של מהדורת החדשות "מבט". ההערכות הן כי חסון תבחר לבצע שינוי, אך בכל מקרה, "לא תהיה עריפת ראשים, זה ייעשה מתוך מחשבה ובהבנה, לטובת המסך", אמר מקור ברשות.

במובן מסוים, ידיה של חסון כבולות כרגע. היא לא יכולה לגייס עובדים חדשים, וגם לא לפטר עובדים קיימים. כיום יש בחטיבת החדשות של ערוץ 1 כ-150 עיתונאים ועוד כ-150 צלמים, מפיקים ועובדים אחרים. חסון תורשה לנייד אותם מתפקיד לתפקיד, אך לא תוכל לפגוע בתנאיהם.

התקציב של חטיבת החדשות בערוץ 1 כיום הוא כ–160 מיליון שקל בשנה, אך חטיבה זו מפיקה עבור הערוץ רק כ–740 שעות שידור בשנה - כלומר, העלות הממוצעת להפקת שעת שידור של חדשות בשנה מגיעה ל-215 אלף שקל - פי חמישה מבערוץ 10. חסון תצטרך כבר כעת לבצע שינוי כדי להגדיל את היקף השעות ולנצל באופן מיטבי את התקציב. בכל מקרה, כדי לשמור על תקציב הרשות מאוזן, ייתכן כי תקציב חטיבת החדשות יקוצץ.

השאלה הגדולה היא האם חסון תרצה כבר כעת לבצע שינוי משמעותי בחדשות ערוץ 1, ולזעזע את המערכת. בשלב זה, יש לה אמנם שיתוף פעולה מלא מצד העובדים שאותם היא מכירה, וגיבוי מלא מההנהלה, אבל היא תאלץ לבצע את השינויים הרצויים, ולהתחרות מול חדשות 2 ו-10, בכלים העומדים לרשותה כיום. כלומר, בחודשים הקרובים ייעשו שיפורים ברמת התוכן והעריכה בחדשות ערוץ 1, אבל לא מהפכות. השלב הסופי של יישום המהפכה בשידור הציבורי יהיה, כנראה, רק לאחר הקמת הגוף החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker