בעלי סטימצקי החדשים: חשש 
לאי סדרים כספיים בתקופת בראל

מקורב לבראל: "מדובר בספין נואש של אנשים לא ישרים, שמשתמשים באיומים, הפחדות והשמצות תקשורתיות כדי לא לשלם את מה שסטימצקי מחויבת"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעלי סטימצקי, בראשות יפית גרינברג והוצאת קוראים, מנהלים בדיקה לגבי אי־סדרים לכאורה בהתנהלותה הכספית של סטימצקי בעת כהונתה של המנכ"לית הקודמת, איריס בראל. זאת, לאחר שנתקלו לכאורה בפרטים מחשידים לאחר שרכשו את החברה מידי קרן מרקסטון ביוני — כך נודע ל–TheMarker.

מקורב לבעלי סטימצקי אמר כי הבדיקה מתקיימת לצד מחלוקת לגבי גובה הבונוס שתקבל בראל בגין מכירת החברה במהלך תקופת כהונתה, וכי היא עשוייה להגיע לבית המשפט. סעיף המופיע בהסכם ההעסקה שלה מול קרן מרקסטון מקנה לה 2 מיליון דולר על הנייר אם סטימצקי תימכר בתקופת כהונתה, אך בעלי סטימצקי, שרכשו את החברה כשהיא מצוייה בקשיים, לא מעוניינים לשלם לבראל את הבונוס.

"בראל התפטרה ובמקרה כזה אין היא זכאית לבונוס כלשהו. מכל מקום, דירקטוריון סטימצקי לא אישר תשלום בונוס בסכום של 2 מיליון דולר. גם אילו אושר בונוס כזה, לא היתה לו שום הצדקה מוסרית ומשפטית. על רקע זה ועל רקע תמיהות בקשר להתנהלות הכספית בעבר, המעלים לטענת הרוכשים חשש לאי־סדרים בתקופת כהונתה, סטימצקי עורכת כעת בדיקות שעם סיומן יקבל הדירקטוריון החלטה בעניין", אמר המקורב. מנגד, גורמים בענף הספרים מעלים תהייה אם הבדיקה של בעלי סטימצקי היא רק צעד שנועד להימנע מלשלם לבראל סכום כה גבוה, שכלל לא בטוח שיש בידיהם.

מקורבים לבראל מסרו כי בראל מוכנה לקיזוז של כ–30% מהבונוס, בהתאם לתספורת שנעשתה לספקים האחרים של סטימצקי אחרי רכישתה, וכפי שבעלי סטימצקי החדשים התחייבו בפניה בכתב. בנוסף, לדבריהם, בראל לא התפטרה אלא התבקשה לעזוב ולהישאר כיועצת לחברה.

לגבי הבדיקה של אי־הסדרים אמרו המקורבים כי "מדובר בספין נואש של אנשים לא ישרים, שמשתמשים באיומים והפחדות והשמצות תקשורתיות כדי לא לשלם את מה שחברת סטימצקי מחויבת כלפי עובדים, מנהלים וספקים. סטימצקי, לאורך כל שנות קיומה, עמדה מאחורי הסכמים וחוזים. כל צורת עבודה אחרת של הבעלים החדשים רק תפגע בחברה".

לקחה בונוס של 
650 אלף שקל

בראל זכתה לביקורות רבות באחרונה מצד ספקי הרשת והעובדים. הביקורות עסקו, בעיקר, בהחלטתה לקחת לעצמה בונוס בסך כ–650 אלף שקל, ככל הנראה בגין ביצועי הרשת ב–2013 — זאת, בסמיכות להיוודע המצב הקשה של הרשת והעיכובים בתשלום לספקים. מצד שני, יש הטוענים כי בראל לא היתה אחראית למצב הקשה שבו היתה מצוייה רשת סטימצקי, ולקרן מרקסטון, שהכבידה על הרשת עם הלוואות גדולות כבר מיום שרכשה אותה מידי המייסד ערי סטימצקי, יש יד רבה בעניין.

מרשת סטימצקי נמסר כי "הרשת אינה מנהלת את ענייניה בתקשורת". בראל סירבה להגיב.

איריס בראלצילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker