בית המשפט: המינימרקטים והפיצוציות בת"א ימשיכו לפעול גם בסוף השבוע הקרוב

השופט ברקאי דחה הדיון לנובמבר ונזף בעירייה: "לא ייתכן שביום שלישי תוגש בקשה וביום חמישי יינתן צו סגירה" ■ ריצ'רד חדד, בעל מינימרקט ופעיל ליכוד: "קרוב ל-60% מהמכירות הן בסופ"ש - נתחשבן עם גדעון סער בבחירות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המרכולים בתל אביב ימשיכו לפעול, לפחות בסוף השבוע הקרוב. בית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב החליט שלא לסגור בינתיים את המרכולים בתל אביב, לגביהם הוגשה בקשה לסגירה בסופי שבוע על ידי עיריית תל אביב - ב-21 סניפים של הרשתות AM:PM, טיב טעם, סופר יודה, דראגסטור פוד, סופר ללא הפסקה, דור אלון ועוד.

השופט ברקאי קבע כי הדיון הבא בנושא ייערך בחודש נובמבר והודיע אין בכוונתו להמתין להחלטת שר הפנים למרות שייתכן שזו תגיע עוד בטרם החלטת בית המשפט. השופט קבע כי העירייה תגיש תצהירים תוך 15 יום וכי המרכולים הרלוונטיים יגישו תצהירי תגובה בתוך 21 ימים מהגשת המסמכים על ידי העירייה. "אני לא מקל בזה ראש ואני לא חושב שזו בקשה שיכולה להינתן בקלות ראש. לא ייתכן שביום שלישי תוגש בקשה וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק", אמר השופט.

השופט שאל את נציגי עיריית תל אביב מדוע עליו לקבל את הבקשות לסגירה. עורכת הדין מטעם עיריית ת"א השיבה כי די בפתיחה בשבת כדי לסגור את העסקים, לפי פסיקת בית המשפט העליון. השופט ברקאי אמר: "בית המשפט העליון אמר שאם יש חוק צריך לאכוף אותו, כלומר לפנות לבית המשפט ופניתם. אני שואל למה אני צריך להוציא צו לסגור את החנויות". השופט ברקאי הבהיר כי העירייה "צריכה להיערך לכך שלא רק שאלת השבת היא הקובעת אם לסגור עסק או לא וסמכות השופט לשקול היא לא רק את עצם הפתיחה בשבת אלא מעבר לזה".

סניף של AM:PM הפתוח בשבת בתל אביבצילום: עופר וקנין

עורכי דין של מרכולים רבים ביקשו לדחות את הדיון עד לאחר שתסתיים פגרת בית המשפט או עד שתתקבל החלטתו של שר הפנים, גדעון סער, בקשר לחוק העזר העירוני החדש שמנסה לאשר העיריה. הם הביעו תמיהה מהמהלך של עיריית ת"א, שהגישה במהלך יום שלישי בקשה לדיון דחוף במעמד צד אחד.

עו"ד שושני המייצג פיצוציה אמר כי בית המשפט צריך להתייחס אחרת לפיצוציה, שמפעיל רק פיצוציה אחת וכל פרנסתו תלויה באותו עסק ולהתייחס אחרת לרשת שמפעילה הרבה סניפים.

ירון קרביץ, בעלי רשת דרגסטור פוד, המפעילה 3 סניפים בשבתות, אמר לשופט: "שוטרים הגיעו לחנות שלי ביום שלישי בעשר בלילה וחשבתי שאולי מגייסים אותי למילואים בגיל 61. למעשה, באו לתת לי זימון לדיון דחוף בבית המשפט. אני פתוח בשבת משנת 1999 וזה נוהג שהשתרש כנוהג ואי אפשר לבוא בשליפה ולהגיד לנו לסגור מהיום למחר". השופט ענה לו: "זו אמירה שובת לב, אבל מה לעשות שבא השר סער והשופט יפרח ואמר שלא ייתכן שהחוטא ייצא נשכר" .

בעלי מינימרקטים ופיצוציות בתל אביב הגיעו היום הבוקר לבית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב בהמשך לבקשה לצווי סגירה בימי מנוחה שהגישה נגדן עיריית תל אביב בימים האחרונים. העירייה ביקשה מבית המשפט להוציא לאותם מרכולים צו שיורה להם להימנע לאלתר מפתיחת החנויות בימי המנוחה .

בקשת העירייה הגיעה אחרי שלפני כשבוע הגישה התאחדות הסוחרים הקטנים ובעלי מכולות בת"א לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לביזיון בית המשפט בגין הפרת פסק הדין על ידי עיריית תל אביב ורשתות השיווק, בכל הנוגע לאכיפת חוקי המנוחה הנוגעים לפתיחת חנויות בשבת. לאחר הגשת הבקשה לבית המשפט, חזרה העירייה לחלק קנסות למרכולים שפעלו בעיר בשבת האחרונה. 

הדיון בבית המשפט, היוםצילום: מוטי מילרוד

בתחילת השבוע אישרה מועצת העיר תל אביב תיקון לחוק העזר העירוני הנוגע לפתיחתם וסגירתם של מרכולים בשבתות ובחגים, המסדיר פתיחת מרכולים בשבת במתכונת מצומצמת בכשליש לעומת המצב כיום. עם זאת, התיקון לחוק העזר טעון את אישור שר הפנים, גדעון סער, וזה טרם השיב אם הוא מקבל או פוסל את התיקון.

לפני יותר מחודש החליט שר הפנים שלא לקבל את חוק העזר העירוני הקודם שהציעה עיריית תל אביב, לפיו המרכולים יוכלו להמשיך לפעול בעיר בשבת וקיבל החלטה, שמשמעותה למעשה סגירת המרכולים והקיוסקים בשבת, למעט במתחם נמל ת"א, נמל יפו והתחנה בתל אביב, כמו גם בחנויות הנוחות בתחנות הדלק בעיר.

במשך מספר שבועות נמנעה עיריית תל אביב מלחלק קנסות בטענה כי המצב הבטחוני מצריך ממנה התעסקות בעניינים אחרים. אולם בשבת האחרונה חזרו הפקחים לחלק קנסות בסך 730 שקל האחד, למרכולים שפעלו בשבת ואף הגישה בקשות לסגירתן של חנויות שקיבלו שני קנסות ומעלה בגין פעילות בשבת.

בית עסק שיקבל צו המורה על סגירה בימי מנוחה ולא יקיימו יהיה כפוף לקבלת קנסות מרתיעים בגובה של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים ואף מאסר - כך הסביר ל-TheMarker עו"ד אילן בומבך, מומחה למשפט מנהלי ומסחרי.

ריצ'רד חדד, מבעלי סופר ללא הפסקה, המפעיל 5 סופרמרקטים בתל אביב הפועלים בשבת בצירים מרכזיים ובלעדיים (פלורנטין, התקווה, ההגנה, שכונת התקווה), אמר ל-TheMarker כי "ההחלטה של שר הפנים הורגת אותנו כיוון שרוב העבודה שלנו מתרכזת בסוף השבוע ואם נצטרך לסגור בסוף השבוע אנחנו נקרוס כלכלית כי קרוב ל-60% מהמכירות הן בסופי שבוע והמכירות לא יעברו ליום אחר כי קונים ג'חנון, דברים בדרך לים, מבלים ועוד. אנחנו מעסיקים נרקומנים שהשתקמו ואלה החיים שלהם.

קובי ברמר, מיוזמי מאבק המכולותצילום: מוטי מילרוד

"החוק הזה מאיים להחזיר את אותם אנשים לסמים, לחובות, לגניבות ולכל המשתמע מכך. הדבר הזה נובע ממניעים פוליטיים שלא נוגעים אלינו ואנחנו נפגעים. אני פעיל מרכז ליכוד שתמך בסער עד היום ואני מזהיר את גדעון סער שאנחנו נכשיל אותו בבחירות ונבוא איתו חשבון והוא פגע בנו. גדעון סער צריך להבין שאנחנו לא ישנים בלילות. אנחנו נעשה אוהל מחאה מול הבית של גדעון סער והוא ירגיש את זה בעצמות".

מאבק המכולות החל לפני מספר שנים, כשמכולות בתל אביב טענו לתחרות לא הוגנת מול רשתות המזון הגדולות הפועלות בשבת, דוגמת AM:PM וטיב טעם,  בשל התנהלותה של עיריית ת"א, שלטענת המכולות מדיניות האכיפה של חוק העזר העירוני שלה ומתן קנסות מינוריים ומעטים לרשתות הפועלות בשבת הביא לאפליית המכולות אל מול הרשתות שיכלו לעמוד בקנסות. בנוסף, טען פורום מאבק המכולות, פעילות הרשתות בשבת נוגדת את חוק שעות עבודה ומנוחה משום שהיא מאלצת את המכולות לפתוח את המכולות שלהן בשבת, אם אינן רוצות להפסיד כסף למרות שאין להם את היכולת הכלכלית לעשות זאת ובניגוד לרצונן.

בית המשפט העליון קבע כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת העסקים בשבת ואילו העירייה שינתה את חוק העזר, כך שמרכולים יוכלו לפעול בתנאים מסויימים אך שר הפנים גדעון סער החליט שלא לאשר חלקים ממנו וקבע כי לא ניתן יהיה להפעיל מרכולים בשבת בטענה ש "חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "לאור פסיקת בית המשפט ואי אישור החוק שהציעה עיריית תל אביב-יפו על ידי שר הפנים, אין מנוס מנקיטת ההליכים. השבוע אישרה מועצת העיר הצעה נוספת להסדרת שירותי המרכולים בשבת, אנו מקווים שהיא תאושר בקרוב".

השופט ברקאי סיים את הדיון בהחלטה כי משום שאין להקל ראש בבקשה כזו הוא לא יגיע להחלטה היום אך אין בכוונתו להמתין להחלטת שר הפנים למרות שייתכן שהחלטת שר הפנים תגיע עוד בטרם החלטת בית המשפט. השופט קבע כי עיריית תא תגיש תצהירים תוך 15 יום וכי המרכולים הרלוונטיים יגישו תצהירי תגובה בתוך 21 ימים מהגשת המסמכים על ידי העירייה.

ממטה מאבק העסקים הקטנים ומכולות בתל אביב,שהתחילו את המאבק לסגירת המרכולים בשבת, נמסר: "הבוקר הוכח שעיריית תל אביב-יפו  ביצעה ביממה האחרונה תרגיל יחצ"ני והיא רק מעוניינת להרוויח זמן כדי להמשיך לרמוס את החלטות בית המשפט העליון. בכל הקשור לאכיפת חוקי העבודה והמנוחה, בחרה עיריית ת״א לפעול רק למען רווחיהם של הטייקונים והתאגידים הגדולים.

"לאור אוזלת ידה של העירייה, החל מיום שישי הקרוב (מחר) בעלי העסקים הקטנים והמכולות יחליפו את פקחי העירייה ברחובות כדי לאכוף את חוקי העבודה והמנוחה וכדי להבטיח שהחלטות בתי המשפט אכן מיושמות בעיר העברית הראשונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker