מימן, אנג'ל וורטהיים יקבעו את גורל הטלוויזיה שלכם

ערוץ 10 העתידי, אם ישרד, יהיה ערוץ רזה מאוד, המשיג שיעורי רייטינג נמוכים יחסית

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרבה מאוד גורמי אי ודאות משפיעים בימים אלו על תעשיית הטלוויזיה המסחרית. ההכרזה של קשת כי בכוונתה לצאת לרשיון בנובמבר 2015 מסירה קצת מאי הוודאות, אך יוצרת הרבה מאוד שאלות מהותיות: מה תהיה התגובה של רשת? מה תהיה החקיקה שיובילו משרד התקשורת והרשות השנייה? כיצד יתבצע הפיצול בין שני הזכיינים, ומה יעלה בגולה של חברת החדשות של ערוץ 2? אך השאלה הגדולה שמשפיעה יותר מכל על החלטות של השחקנים בזירה היא: מה יעלה בגורלו של ערוץ 10?

הסיכון הגדול ביותר שקשת לקחה על עצמה כאשר הודיע לשר התקשורת, גלעד ארדן, כי בכוונתה לצאת לרשיון, הוא האפשרות שערוץ 10 ימשיך לשדר במתכונתו הנוכחית גם לאחר שערוץ 2 יפוצל. עבודות כלכליות רבות, שאחרונה בהן נעשתה על ידי הרשות השנייה רק לפני כמה חודשים, מצביעות כי שוק הפרסום הישראלי אינו מסוגל להחזיק שלושה ערוצים מסחריים המשדרים 7 ימים בשבוע - כלומר 21 ימי שידורים בשבוע. בניגוד לתחזיות שנעשו כאשר ערוץ 10 נכנס לזירה, שוק הפרסום בטלוויזיה צמח בשיעור נמוך מאוד, וכיום מסתכם בכ–1.1–1.2 מיליארד שקל בשנה, לאחר עמלות הפרסום. סכום זה אינו מצליח לתמוך בשלושה בעלי רישיונות, המחוייבים על פי תנאי הרישיון שלהם להוצאות הפקה מינימליות. על כן, רשת וקשת חייבות להבין מה גורלו של ערוץ 10 לפני שהן מחליטות אם להתפצל זו מזו ולהקם ערוץ עצמאי המשדר 7 ימים בשבוע.

העובדה כי קשת הסכימה לצאת לרשיון מצביעה כי בזכיינית הגיעו למסקנה כי גם אם ערוץ 10 יינצל וימשיך לשדר לאחר תום מועד הזיכיון שלו בדצמבר 2014, הוא כנראה לא יהווה מתמודד מהותי על עוגת הפרסום. קשת כנראה הבינה כי הבעלים של ערוץ 10 והנהלתה הנוכחית ויתרו סופית על השאיפה הבלתי מושגת ליצור חלופה בידורית לערוץ 2. ערוץ 10 העתידי, אם ישרד, יהיה ערוץ רזה מאוד, המשיג שיעורי רייטינג נמוכים יחסית ונוגס נתח קטן בלבד מעוגת הפרסום.

בכל מקרה, מי שיקבע את גורל התעשייה הם בראש ובראשונה הבעלים של הערוצים. יוסי מימן, בעל השליטה בערוץ 10, לקח כבר את ההחלטה מבחינתו והורה למנכ"ל ערוץ 10 לכווץ את הערוץ, להגיע לאיזון, ולהפחית במודע את הנתח שלו בעוגת הפרסום. מוזי ורטהיים, ובתו דרורית, החליטו כי הם מוכנים לממן עבור קשת את המשאבים הנדרשים כדי לעבור ל–7 ימי שידורים. היחיד שצריך עתה לקחת החלטה הוא אודי אנג'ל, הבעלים של רשת, שרוצה בצדק למזער עד כמה שניתן את היקף הזרמת המזומנים לרשת. בתעשייה מעריכים, כי אנג'ל ומשפחת עופר העומדת מאחוריו, יסכימו בסוף לבצע את ההשקעה הנדרשת, במיוחד לאור ההתפתחויות האחרונות.

יוסי מימן
יוסי מימןצילום: עופר וקנין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker