הכנסת תצביע מחר ב-13:00 על סגירת רשות השידור

ההסתדרות הסירה ההתנגדות לחוק השידור הציבורי והגיעה עם משרדי האוצר והתקשורת להסכמות ■ הסעיף שלפיו לפחות 25% מהעובדים בגוף השידור החדש יגיעו מהרשות הישנה יישאר על כנו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הוועדה המיוחדת לשידור הציבורי בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) סיימה את דיוניה והחוק עובר כעת לקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, בשל עיכובים טכניים החוק לא יעלה הערב (שני) לדיון אלא מחר בשעה 13:00 והיא צפוי לעבור ברוב גדול.

מליאת הכנסת צפויה לאשר את חוק השידור הציבורי, לאחר פגישת משא ומתן בת חמש שעות בין משרדי האוצר והתקשורת לבין ההסתדרות. ההסכמות התקבלו לאחר גישור של ח"כ איתן כבל (העבודה).

הצדדים הסכימו כי יישאר הסעיף שלפיו רק 25% מהעובדים בגוף השידור החדש יגיעו מהרשות הישנה יישאר על כנו, ואולם ההסתדרות תוכל להמשיך להיאבק בנושא זה בהמשך באמצעים משפטיים או ארגוניים. מדובר על מספר מינימום של עובדים, וייתכן כי ההנהלה החדשה תגייס עובדים נוספים מהגוף הישן.

נוכח ההסכמות עם ההסתדרות, הצעת החוק צפויה לעבור ברוב גדול. בסיעות האופוזיציה, כולל במפלגת העבודה, צפוי להינתן חופש הצבעה וחברי כנסת רבים יתמכו בה, כולל כבל עצמו. גם בליכוד צפוי רוב גדול לתמיכה בחוק.

מוקדם יותר היום, קיבלה נשיאות הכנסת את בקשת שר התקשורת גלעד ארדן והעלתה לסדר היום את הצעת חוק השידור הציבורי לקריאה שנייה ושלישית. בצהריים התקיימה פגישה פסגה בין שר התקשורת גלעד ארדן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ח"כ איתן כבל (העבודה) ובכירי האוצר, שבה הוכרעה עמדת ההסתדרות בעניין.

לא רק באופוזיציה מצהירים כי יתמכו בעמדת ההסתדרות אם לא יהיו הסמכות. גם ח"כ חיים כץ (הליכוד) חבר במפלגתו של ארדן, הודיע כי יתנגד להצעת החוק וכי הוא תומך בעמדת ההסתדרות. כץ אמר כי אם לא תהיה הסתייגות בנוגע לסעיף השנוי במחלוקת העוסק במספר העובדים שיעברו מהרשות הישנה לגוף החדש - הוא יתנגד להצעת החוק כולה. ההערכות הן שגורמים נוספים בליכוד יתנגדו, בהם ח"כ אופיר אקוניס והשר ישראל כץ.

כבל הביע אופטימיות היום שהצעת החוק תאושר בהסכמה. "אנחנו נפגשנו היום ונסיים את העניין הזה", אמר בצהריים כבל ל-TheMarker. "הכל כבר סגור, וזה יהיה פשע אם על הסעיף הזה זה ייפול".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

כבל הוסיף כי "אני חד משמעית תומך בעמדת אבי ניסנקורן. לאורך כל הדרך פעלתי בדאגה לעובדים. בסופו של דבר זה חוק טוב והעניין הוא למצוא את הניסוח הנכון. אחרי הפגישה היום נדע אם החוק ייקבר לעולמים - או שנדע להתעלות".

מוקדם יותר היום, דרש שר התקשורת גלעד ארדן מיו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין (הליכוד) להעלות עוד הערב להצבעה את החוק, על אף חוסר ההסכמות עם ההסתדרות. ההערכות הן כי אם אכן החוק יעלה, חברי הכנסת מהקואליציה לא ייעזו להצביע נגד החוק הממשלתי והוא יאושר.

לוין טרם החליט אם יעלה את החוק לדיון, והוא מתייעץ עם ח"כ איתן כבל (העבודה) וחברי הכנסת מהאופוזיציה. לוין הסביר כי הוא חושש שהחוק לא יעבור. החשש הוא כי חברי הכנסת מהקואליציה, כמו אופיר אקוניס וישראל כץ, לא יתמכו בחוק השידור הציבורי. ארדן ביקש גם את מעורבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרשה שיורה ללוין להעלות את החוק להצבעה ויפעל כי הח"כים יתמכו בחוק.

הסערה התחילה לאחר שבשעות הלילה יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן החליט לפוצץ אתמול את ישיבת המו"מ עם משרד האוצר סביב חוק השידור הציבורי.

אחרי שמשרדי האוצר והתקשורת התקפלו בשבוע שעבר בפני ההסתדרות בנוגע לדרישה לבטל סעיף שמגביל את ההוצאה על כוח אדם בגוף החדש שיקום, הגיע אתמול לפגישה ניסנקורן עם דרישות חדשות. בחוק המקורי נקבע לגבי מעבר עובדים מהרשות הישנה לגוף החדש כי רבע מכלל העובדים בגוף החדש יהיו עובדים מהרשות הישנה - כלומר כ-180 עובדים. אלא שניסנקורן דורש להעלות את המספר לרוב העובדים.

הוויכוח הוא האם במסגרת ההסכם עם האוצר יוכנס סעיף שלפיו המדינה לא תוכל לעשות שימוש בסעיף החוק במאבק המשפטי. ניסנקורן מתכוון להמשיך להיאבק נגד המדינה סביב נוסח החוק, ודרש כי האוצר לא תהיה זכות טיעון שלפיה זוהי החלטת המחוקק. מנגד האוצר דורש כי לא יכלל סעיף כזה בהסכם.

לפי גורם בהסתדרות, "האוצר חזר בו לפתע והחליט להכניס סעיף חדש שמבטל הסכמות בעל פה שהיו בעבר. זה לא יעלה על הדעת".

מנגד, גורם המקורב למו"מ מבהיר כי "אנחנו עומדים כל הזמן מאחורי מה שאמרנו. היה ברור שלא נגיע להסכמה לגבי סעיף ה-25%. הגענו לנוסחה עם שני מרכיבים. מספר של 25% ואמרנו שזה מינימום עובדים. למנהל החדש תהיה סמכות לקלוט עוד עובדים לפי שיקול דעתו ולפי כישרי אותם העובדים. מעולם לא היתה הסכמה על זה. בהסכם אמרנו שהנושא נותר פתוח בין הצדדים. אבל הם רצו שאנחנו לא נטען דבר ביחס לעובדה. ניסנקורן רוצה שנבוא קשורי ידיים ולא נוכל לומר שהכנסת עשתה דבר שבתחום סמכותה. לא נסכים לזה".

ניסנקורן זוכה לתמיכה של יו"ר הקואליציה יריב לוין, שעשוי לסרב להעלות את החוק להצבעה היום בקריאה שנייה ושלישית ללא הסכמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker