דן אנד ברדסטריט: אחד מכל חמישה עסקים בדרום נמצא בסכנת סגירה

מאז תחילת המבצע: 1,250 עסקים בדרום נוספו למעגל העסקים ברמת סיכון גבוהה לסגירה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מתחילת מבצע צוק איתן רמת הסיכון בעסקים באזור הדרום קפצה דרמטית. כך עולה מנתוני חברת דן אנד ברדסטריט. מהנתונים עולה כי 21% מהעסקים באזור הדרום מוגדרים ברמת סיכון גבוהה מאוד ואחד מכל חמישה עסקים בדרום נמצא בסכנת סגירה. עד תחילת המבצע, כ-17% מהעסקים בדרום הוגדרו ברמת סיכון גבוהה.בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה פועלים כ-25 אלף עסקים, המהווים 4.8% מכלל העסקים הפעילים בישראל. מתוכם, כ-32% עוסקים במסחר, כ-44% עוסקים במתן שירותים, כ-24% עוסקים בתעשייה.

"הנתונים מאוד משמעותיים כי הם למעשה אומרים שעוד 1,250 עסקים בדרום נכנסו לרמת סיכון גבוהה במהלך השבועיים החולפים של המבצע. כמובן שככל שהמבצע יתארך המצב יחמיר עוד יותר ועסקים נוספים יהיו בסכנת סגירה", מסביר צח ברקי, סמנכ"ל כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט.

"הפגיעה בתוצר העסקי, בקרב אוכלוסיית ה-40 ק"מ היא משמעותית והיא חוצה ענפים, החל מענפי המסחר, הסובלים מתנועת קונים נמוכה, המשך בענף החקלאות המתקשה לעבד ולקצור אדמות, ובענף התיירות שבו שיעור התפוסה ירד משמעותית וכלה בענף הבניה שעלול לאחר בקצב התקדמות הפרויקטים ומסירת הזכויות בנכסים. העסקים הפגיעים ביותר הם העסקים הקטנים בענפי המסחר, המתמודדים עם תנועת קונים נמוכה שתוצרתה אובדן הכנסה ולחץ תזרימי ומצד שני עם הוצאות תקורה קשיחות וגבוהות ביחס למחזור. אגב, גם בתקופות שגרה, אנו מעריכים כי זהו סגמנט העסקים ברמת הסיכון גבוהה, אדרבא בתקופות חירום".

מאז תחילת המבצע סיפרו עסקים רבים ל-TheMarker על אובדן הכנסות לצד הוצאות קבועות, שרובן לא השתנו גם בימים קשים אלה. במקומות כמו נתיבות ושדרות דיווחו בעלי עסקים על ירידה של כ-80% במחזור המכירות, באשקלון ובאשדוד על ירידה של כ-60% ובבאר שבע על ירידה בהיקף המכירות של כ-40% בממוצע. גם בגוש דן והשפלה מספרים על ירידה במכירות של כ-25% ובשרון על ירידה של כ-15% בהכנסות. בעיקר נפגעו עסקים בתחומי הבילוי,הפנאי והמותרות, כמו חנויות אופנה, בתי קפה ומסעדות. רשתות המזון והפארם נפגעו פחות.

סניף קפה-קפה הריק בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker