יש הסכמה: בעלי זכויות יוצרים יוכלו להתאגד - אך הפיקוח יימשך - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יש הסכמה: בעלי זכויות יוצרים יוכלו להתאגד - אך הפיקוח יימשך

זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת, וכן חברת פרטנר, הגישו התגדויות להתאגדות תל"י, וגם ההממונה על ההגבלים העסקיים המליץ שלא לאפשר לבימאים והתסריטאים לגבות במשותף תמלוגים מגופי השידור משום שמדובר בקרטל שנועד להגדיל את כוח המיקוח שלהם

תגובות

משרד המשפטים תומך בהצעת החוק המאשרת את התאגדות הבימאים והתסריטאים, ויציג היום (א') גרסה חדשה להצעה המוסכמת על המציעים, משרד התרבות ורשות ההגבלים. בהצעה החדשה תישאר לרשות ההגבלים סמכות לפיקוח על איגודי היוצרים.

הצעת החוק המקורית, שאושרה על ידי ועדת השרים בפברואר, הוגשה על ידי ח"כ מירב מיכאלי (העבודה), עמרם מצנע (התנועה) וגילה גמליאל (הליכוד). ההצעה עלתה במקביל לדיונים בבית הדין להגבלם עסקיים, שדן בעתידה של תל"י ואמור היה לקבוע האם יש בהתאגדות משום הסדר כובל. זכייניות ערוץ 2 רשת ורשת, וכן חברת פרטנר, הגישו התגדויות להתאגדות תל"י, וגם ההממונה על ההגבלים העסקיים המליץ שלא לאפשר לבימאים והתסריטאים לגבות במשותף תמלוגים מגופי השידור משום שמדובר בקרטל שנועד להגדיל את כוח המיקוח שלהם.

הצעת החוק המקורית נודעה למעשה לדלג מעל הממונה על ההגבלים, ולקבוע כי יתאפשר ניהול משותף של זכויות יוצרים והיוצרים יוכלו להקים תאגיד כדי לגבות יחד את זכויות היוצרים שלהם מגופי השידור. במקרים שבהם תתגלע מחלוקת בין התאגיד למשתמשים ביצירות, יעברו הצדדים להליך גישור שייבחר על ידי הצדדים בהסכמה, ואם לא תהיה הסכמה תועבר ההכרעה לבוררות מוסכמת - או בוררות בפני נשיא בית המשפט המחוזי.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "תמלוגים הינם סכומים צנועים, ועם זאת חיוניים להמשך יצירתם של התסריטאים והבמאים בישראל. התמלוגים מהווים מרכיב קריטי ביכולת היוצר להתקיים נוכח חוסר הוודאות הכלכלית של היצירה. בימים אלה קיימת סכנה מוחשית ומיידית שהסדרת התמלוגים לתסריטאים ולבמאים תיפסק. תאגידי השידור והתקשורת הגדולים, קשת, רשת ופרטנר הגישו לבית הדין להגבלים התנגדות לפעילותה של ת"לי, מתוך כוונה למנוע תשלום תמלוגים לתסריטאים ולבמאים".

אמיל סלמן אמיל סלמן

אלא שהממונה על ההגבלים דיוויד גילה וגם חלק מגופי השידור, הביעו התנגדות להצעה בנוסח המקורי. בחברות אמרו כי ההצעה כי היא מכלילה מדי ועשויה להיות בעל השפעה רחבה על כל תחום זכויות היוצרים, שלא יהיה מפוקח. בדיון בוועדת השרים אמר גילה כי ההצעה היתה עשויה למשל לאפשר שיתוף פעולה בין מיקרוסופט לגוגל על חשבון הצרכן הישראלי. בחוק המקורי לממונה על ההגבלים לא היתה סמכות לפקח על תאגידם משותפים כאלה אלא באמצעות חוק המונופולין, שלא נעשה בו שימוש נרחב. בעקבות כך, יציג היום משרד המשפטים הצעה מרוככת להמשך פעילות תל"י, אך תוך פיקוח של הממונה על ההגבלים מכוח פרק ההסדרים הכובלים.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדובר בתיאום נוסח בין המציע, משרד המשפטים ומשרד התרבות, ובשיתוף רשות ההגבלים העסקיים, בהתאם להחלטת ועדת השרים לחקיקה. ההצעה נועדה לאפשר לתאגידים לניהול משותף של זכויות קניין רוחני, ובכללם תל"י, להמשיך את פעילותם כפי שהיא מתבצעת היום, תוך שמירת סמכויות בית הדין להגבלים עסקיים והממונה על ההגבלים העסקיים ליתן תנאים לפעילות זו, בהיותם של תאגידים אלה הסדר כובל, סמכויות הנתונות להם לפי המצב החוקי הנוכחי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם