חוק השידור הציבורי אושר בוועדת אלהרר: "שמחה ועצב יחד" - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוק השידור הציבורי אושר בוועדת אלהרר: "שמחה ועצב יחד"

"השלב הזה הוא רק הראשוני, עכשיו מגיע היישום", אמר שר התקשורת והוסיף כי הוא "מבין לחלוטין את עובדי הרשות. הייתי נוהג בדיוק כמותם ומבקש את סליחתם" ■ ההצעה תעלה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בקרוב

10תגובות

הלילה אושרה סופית הצעת חוק השידור הציבור בוועדת אלהרר. ההצעה תעלה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בקרוב. שר התקשורת גלעד ארדן אמר אמש כי "מהולים פה שמחה ועצב יחד. רשות השידור היתה מוסד מפואר והחוק הזה מסיים את דרכו של השידור הציבורי הישן. מתחיל עידן חדש בשידור הציבורי. השלב הזה הוא רק הראשוני, עכשיו מגיע היישום. אבל יש חשיבות לשידור ציבורי. בגלל הריכוזיות יש המון נושאים שהשידור המסחרי לא ייגע בהם. אני מבין לחלוטין את עובדי הרשות. הייתי נוהג בדיוק כמותם ומבקש את סליחתם".

ח"כ קארין אלהרר, שניהלה אתה וועדה, אמרה כי "אלה היו שבועות אינטנסיביים. לא היתה פה קואליציה או אופוזיציה. כולם עבדו במשותף. היה ברור שצריך להקים שידור ציבורי אמיתי. כל מי שדיבר כאן דיבר מדם ליבו וזה בסדר. התחיל פה שינוי שאזרחי ישראל מייחלים לו".

ח״כ איתן כבל, שהיה השר האחראי על רשות השידור וניסה להוביל רפורמה ללא הצלחה, אמר כי "לא סיימנו את המלאכה. צריך לטפל בסוגיית העובדים". לדבריו, "זו סגירת מעגל בשבילי. כל מה שעשיתי ושילמתי מחירים פוליטיים היה מתוך רצון ואמונה בשידור הציבורי. אני מסיר את הכובע בפני השר ארדן".

לקראת סיום הדיונים אתמול, באופן חריג, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הגיע בשעות הערב לדיוני ועדת אלהרר על  חוק השידור הציבורי, ודרש לשנות סעיפי החוק רגע לפני סגירת החוק - וזאת במטרה למנוע מינויים פוליטיים בגוף החדש. הדרישה הגיעה דרך שרת המשפטים ציפי לבני. 

דניאל בר און

החוק מנע מינוי של אנשים שהיו בעלי זיקה אישית או עסקית לשר, או שעסקו בפעילות מפלגתית בחמש השנים האחרונות. ואולם אנשים שיש להם "זיקה פוליטית" יכולים להתמנות לתפקיד אם יש להם כישורים מיוחדים, בהתאם למינויים בשירות הציבורי. 

ליכט דרש להוסיף את הסעיף ולפסול כל מינוי של אדם בעל זיקה פוליטית. "הלכתם כמה צעדים אחורה ובצורה שמפספסת את המטרה", אמר ליכט. "התוצאה של התיקון היא שיכול להיות שימונה אדם שיש לו זיקה לשר משרי הממשלה או זיקה פוליטית ויש לו כישורים מיוחדים. העובדה שיושב אדם פוליטי בגוף שיושב על השידורים זו תקלה. זו ההצעה שלכם".

ח"כ קארין אלהרר הבהירה כי התנגדה לנוסח הזה מוקדם יותר משום שלא היה ברור מהי ההגדרה של זיקה פוליטית. גם ח"כ איתן כבל התנגד. "תגדירו לנו מה זו זיקה פוליטית. מספר האנשים שיוכלו לגשת במכרז הזה הוא מצומצם. זה כבר טהרנות וצדקנות. יגידו 'ראיתי אותו יושב לקפה עם השר' ויפסלו אותו". 

ליכט השיב: "אני שרוט ממספר הליכי מינוי, גם במועצת הרשות השנייה וגם ברשות השידור. האנשים הפוליטיים נכנסים על סעיף הכישורים המיוחדים. אני לא רוצה לנקוב בשמות. אם העיסוק הדומיננטי שלו הוא פוליטי זו בעיה. כתיבת מאמר לא פוסלת אותו". 

ארדן התנגד גם הוא להצעה של ליכט: "סעיף זיקה יחול גם על עיתונאים. אמנון אברמוביץ' מופיע כל ערב. גונן גינת שמגן כל שבוע בישראל היום על ראש הממשלה, הוא יכול להיות מנכ"ל?".

אמיל סלמן

בסופו של דבר אישרו חברי הכנסת הצעה של היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנלדר, שלפיה ייאסרו מינוי של אדם שעסק בפעילות פוליטית או מפלגתית, אך הבעת עמדה או השתתפות בהפגנה אינה תיחשב פעילות פוליטית".

ההצעה אושרה וחברי הכנסת החליטו להחיל אותה גם על מינוי חברי ועדת האיתור, גם על חברי המועצה, גם על המנכ"ל וגם על ראש חטיבת החדשות.

ביום הדיונים האחרון נכנסו כמה שינויים הנוגעים לאופן מינוי המנכ"ל הראשון. בנוסף, בעקבות אי ההסכמות עם ההסתדרות, הוכנסו סעיפים בחוק הנוגעים לעובדי רשות השידור הקיימים.

בחוק המקורי, המנכ"ל אמור להתמנות על ידי מועצת השידור הציבורי ללא מעורבות השר האחראי. ואולם במשרד מעוניינים להקים כבר כעת בהנהלה לתאגיד השידור, ולכן הוצעה הוראת שעה שלפיה המנכ"ל הראשון ימונה לשנתיים על ידי ועדת האיתור - ועדה בראשות שופט בדימוס שאמורה למנות את חברי מועצת הרשות.

באיגודי העיתונאים טעו כי זהו "מחטף מופקר שמבטיח לממשלה את מינוי המנכ"ל שהיא תשאף למנות - ללא שקיפות ציבורית, ללא מועצה ציבורית וללא כל הגנה בין הדרג הפוליטי לבין המנכ''ל הנבחר". ארגוני העיתונאים קראו לשר התקשורת, גלעד ארדן, לסגת מהוראת השעה. מנגד, ארדן טען כי "העובדים מפיצים שקרים. יש צורך לקצר את הזמן בין תהליך הפירוק להקמת הגוף החדש".

לאחר מו"מ בין האוצר ומשרד התקשורת הגיעו הצדדים להסכמות, שלפיהן ימונה מנכ"ל זמני בלבד לשנתיים על ידי ועדת איתור ייעודית בראשות שופט בדימוס. המנכ"ל החדש יעסוק בנושאי תשתית והקמת מערך השידורים, ולא יוכל להתערב בנושאי תוכן. המנכ"ל הזמני יוכל לגייס 20 עובדים בלבד.

המחלוקת העיקרית בין ההסתדרות למשרדי האוצר ומשרד התקשורת היא סביב מכסת העובדים שיעברו מרשות השידור הנוכחית לתאגיד השידור החדש. ההסתדרות דורשת שרוב העובדים בגוף החדש יגיע מהרשות הישנה, ואילו בהצעת החוק המקורית נקבע כי לא תהיה כל מכסה או התחייבות לעובדים. מכיוון שאין הסכמה, ההערכה במשרדי האוצר והתקשורת שהסעיף לפיטורי כל העובדים לא יעמוד במבחן בג"ץ.

לכן, יזם משרד התקשורת הצעה שלפיה ינוסח בחוק מכסה שבמסגרתה לפחות רבע מכלל עובדי התאגיד החדש יהיו עובדים מהגוף הישן או מהחינוכית. כלומר, 150–200 ינוידו לגוף החדש. בנוסף, התאגיד החדש יוכל לקבל עוד עובדים ללא חובת מכרז, אם אלה יהיו מרשות השידור או מהחינוכית, במשך חצי שנה. העובדים מתנגדים בנחרצות להצעה זו ובהסתדרות ובאיגודי העיתונאים מתכוונים להיאבק בהחלטה.

עוד החליטה הוועדה אתמול כי תקציב תאגיד השידור הציבורי החדש יגיע ל–750 מיליון שקל לשנה, לעומת הערכה של 720–650 מיליון שקל שהופיעו בדו"ח ועדת לנדס. עם זאת, המנגנון החדש להכנסות הרשות ישלול אפשרות של גידול בהכנסות מתקציב המדינה, אלא ייקבע סכום קבוע שלא יהיה תלוי בגידול מהכנסת מאגרת הרכב.

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, התנגד לשינוי. לדבריו, "יש בכך אמנם יתרון שתקציב השידור הציבורי יגדל כבר כעת ויגיע ל–750 מיליון שקל - סכום שאמור היה להתקבל רק ב–2019. ואולם המשמעות היא שבעוד חמש או שש שנים, בהתאם לקצב גידול האוכלוסייה, תאגיד השידור יזדקק לתוספת תקציב, אך ההכנסות ממשרד התחבורה יהיו קבועות".

הוועדה גם דנה אתמול בהצעה שהגיעה מטעם יו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר, שלפיה תאגיד השידור הציבורי יוכל להעביר מדי שנה 6 מיליון שקל להשקעה בקולנוע, וזו תיכלל בחישוב של ההשקעה בסוגה עילית. ההצעה אושרה לאחר שר התקשורת הביע תמיכה בהצעה זו. עם זאת, גוף השידור לא יחויב להשקיע בקולנוע.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם