המפיקים חוששים מקשת ורשת: "עושים לנו חיסול ממוקד. מפחדים מהזכייניות" - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפיקים חוששים מקשת ורשת: "עושים לנו חיסול ממוקד. מפחדים מהזכייניות"

המפיקים הגדולים בישראל התאגדו בשנה האחרונה למאבק נגד זכייניות ערוץ 2, שלטענתם פוגעות בזכויותיהם ■ אלא שכעת, כשקמה ועדה ממשלתית בנושא, המפיקים חוששים: "עושים לנו חיסול ממוקד. מפחדים מכוחן של הזכייניות" ■ הזכייניות מנגד: "התנהלות בכפייה פוגעת בשוק"

2תגובות

מפיקים בכירים בשוק הטלוויזיה מתכוונים להימנע מלהגיש את עמדותיהם לוועדת אייל, שאמורה לדון בכשלים בשוק הטלוויזיה ובתחום ההפקות, ובשאלה אם להגביל את כוחם של גופי השידור. מפיקים בכירים בשוק הסבירו כי הם חוששים שמהלך כזה יגרור תגובה מצד שתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת - שלא יספקו להם עבודה.

חלק מהמפיקים סיפרו כי קיימו שיחות בעניין עם הזכייניות, כשמצד קשת הופעלו לחצים כבדים שלא להביע את עמדתם בוועדת אייל, ולכן הם חוששים כי אם יעשו זאת, לא יזכו לקבל הפקות מהזכיינית. את עמדות הציבור לוועדה ניתן להגיש בתחילה עד סוף השבוע, אך בוועדה החליטו להאריך זאת עד ה–13 לחודש. גורם בתחום ההפקה הגדיר זאת כ"חיסול ממוקד. מתנהל הליך דמוקרטי, אבל המפיקים מפחדים מהזכייניות ולא מעזים להביע את עמדתם". גורם אחר בתחום ההפקה אומר כי "זה התחום הכי ריכוזי והכי אלים שיש. אף אחד לא מעז לדבר".

בקשת הבהירו כי לא הפעילו כל לחצים ולא העבירו מסרים מאיימים למפיקים, וברשת טענו כי הם כלל לא עוסקים בנושא. עם זאת, בשני הגופים סבורים כי אין מקום לנהל דיונים בנושא בוועדה ממשלתית וכי אין כשל שוק בנושא. "ראוי שהמפיקים ינהלו עמנו משא ומתן ישיר ולא עקיף, ולא יפעלו כקבוצת לחץ במטרה לשפר את תנאיהם המסחריים", אמר גורם בערוץ 2. לדבריו, "בסופו של דבר התנהלות בכפייה גורמת להרעה במצב של כל השוק, ופוגעת בסיכוי שניתן יהיה לעבוד בהרמוניה".

בשנים האחרונות התפתחו מאבקים קשים בין חברות ההפקה המקומיות לבין גופי השידור - בעיקר קשת ורשת. חברות ההפקה ניזונות בעיקר מקשת ורשת, אך גם מערוץ 10, וכן מפלטפורמות של HOT ו–yes. החוק שמכוחו פועלים גופי השידור מחייב אותם להפנות כ–65% מהיקף ההשקעה בתוכן (בגופי השידור המסחריים) לרכש הפקות קנויות. המטרה בחוק זה היא להגביר את הפלורליזם בשידורים ולאפשר שוק תחרותי תוסס של מפיקים עצמאיים. אלא שבחברות ההפקה טוענים מזה זמן רב כי בשל כוחן הרב של הזכייניות - בעיקר קשת ורשת - בפועל המפיקים אינם עצמאים ליצור לבדם את התכנים ונאלצים להישמע לתכתיבים של גופי השידור בנושאים כספיים ובנושאים הקשורים לתוכן.

דודו בכר

מי מרוויח ממכירת פורמטים לחו"ל?

מחלוקת מהותית נוספת בין המפיקים לבין גופי השידור היא סביב הבעלות על הזכויות בפורמט, בכל הקשור למכירתם לחו"ל או לשידורם בפלטפורמות נוספות. בשנים האחרונות החלה התעשייה הישראלית להצליח במכירות הבינלאומיות של פורמטים ותוכניות מתוסרטות. גופי השידור הגדולים נכנסו לתחום, והחלו להפיץ בעצמם את התוכניות ששודרו לאחר שאלה עבור את מבחן השוק המקומי.

המפיקים טוענים כי הזכייניות, שמממנות את ההפקות, דוחקות את רגליהם ולא מאפשרות להם להחזיק בנתח ראוי ביצירותיהם ממכירות לחו"ל או לפלטפורמות נוספות. לטענתם, כיום הם נותרים לעתים רק עם 20% מההכנסות מתוכנית שפותחה על ידם, ואינם יכולים להחליט מי יהיה הגורם שיפיץ אותה בעולם. בחברות ההפקה דורשים ליישם את סעיף החוק שלפיו הפקות חיצוניות אמורות להיות עצמאיות ובבעלות שווה עם גופי השידור.

מנגד, בגופי השידור שוללים את טענות המפיקים. הם מסבירים שדווקא הם אלה שסובלים מהמצב בענף ומפסידים כסף מהפעילות. ״חברות ההפקה רושמות בכל מקרה על כל הפקה רווח של 10%–15%, בעוד שגופי השידור הפסידו מאות מיליוני שקלים בשנים האחרונות. מנהלי חברות ההפקה הרוויחו הרבה כסף בזמן שאנחנו הפסדנו״, אומר גורם בענף.

קבלני ביצוע

בגופי השידור גם מתייחסים לחברות ההפקה כאל קבלני ביצוע, שמספקים את ההפקות לגופי השידור על בסיס תכנים שפותחו על ידי יוצרים עצמאיים, או על ידי גופי השידור — ולכן אין סיבה להגדיל את חלקם של המפיקים בהכנסות התמלוגים. עוד טוענים בגופי השידור כי הם אלה שמנהלים את הקשר מול היוצרים, הם בוחרים את התכנים ולבסוף נוטלים את הסיכונים העסקיים, ולכן ראוי שהם יהיו הבעלים של הפורמטים. גורם בערוץ 2 אומר שהחוק הנוכחי, המחייב העברת 65% מההפקות לשוק, הוא "עיוות" ואילו ההפקות היו נותרות בתוך גוף השידור השוק היה מתנהל בצורה מאוזנת יותר, והעובדים היו זוכים לתנאים טובים יותר.

אם עד לפני כשנה המפיקים לא ניסו להיאבק, בשנה האחרונה הם החלו להתאגד באמצעות איגוד המפיקים, קיימו פגישות ויצאו למאבק בנושא. במאבק נטלו חלק בין השאר המפיקים הבכירים בישראל, בהם טמירה ירדני (טדי הפקות), אלעד קופרמן, אסף גיל, יוסי עוזרד וליסה שילוח (יולי אוגוסט), גיא המאירי ואיתן אבוט ויואב פרץ (אולפני הרצליה). כל חברת הפקה הקדישה עשרות אלפי שקלים למימון המאבק. המפיקים שכרו משרד לובינג והם נעזרים בעו"ד אמיר רוזנברג. במקביל, גויסה למאבק גם עו"ד נגה רובינשטיין, לשעבר היועצת המשפטית של משרד התקשורת וכיום מנהלת מחלקת רגולציה במשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן.

המפיקים הבולטים אף קיימו פגישות עם שר התקשורת, גלעד ארדן. במאי התקיים גם דיון בוועדת הכלכלה שעסק בבעיות בתחום ההפקה לאור כניסת אנדמול כשותפה בזכיינית רשת - אך אף מפיק גדול לא הגיע להביע את עמדתו שם מלבד יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר.

בעקבות הפעילות השקטה של המפיקים, הקים ארדן במאי ועדה שאמורה לעסוק בעניין. בראשה עומד ד"ר לכלכלה ומשפטים עדי אייל מאוניברסיטת בר אילן. במקביל, הוגשה גם הצעת חוק חדשה שאמורה להסדיר את הנושא לטובת המפיקים. לפי ההצעה, לגופי השידור יהיה אסור להפיץ את ההפקות הקנויות המשודרות בערוצים המסחריים, וחלקם בהכנסות משידורים בפלטפורמות נוספות וממכירה לחו"ל לא יהיו יותר מ–15%.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בשל גודל האוכלוסייה בישראל, מספרם המצומצם של הגופים המשדרים שידורי טלוויזיה, מגבלות השימוש בשפה העברית בישראל והייחודיות התרבותית, יש כשל שוק בתחום הפקות המקור בישראל שחייב אסדרה הקובעת את החובה להפיק הפקות מקור על סוגיה השונים". עוד נכתב כי שוק ההפקה הישראלי הצטמצם משמעותית בעקבות כשליו.

אלא שכאמור בשלב זה המפיקים חוששים מלהתעמת חזיתית עם גופי השידור. ירדני, לשם המחשה, הצהירה מפורשות בפני המפיקים כי היא מפסיקה את פעילותה בנושא. גם קופרמן, שכעת נמצא בבעלות אנדמול, השותפה ברשת, אינו פעיל עוד בנושא. מפיקים גדולים אחרים שזוכים להפקות משמעותיות מהזכייניות אינם מעוניינים להתבטא בנושא מפורשות.

"היו פגישות שבהן נאמרו דברים בצורה ברורה מאוד", אומר בכיר בתום ההפקה. "ניסינו להוביל מהלך משמעותי, אך גופי השידור הצליחו להשתיק את המפיקים". גורם אחר בתחום הוסיף כי "אם ועדת איל תדע לקרוא את המפה, היא תוכל לעשות את עבודתה. אבל כרגע רק גופי השידור מגישים את עמדותיהם, ואילו המפיקים מפחדים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם