בג"ץ לא אוסר על רשות השידור לשדר הקמפיין נגד ארדן - בינתיים - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בג"ץ לא אוסר על רשות השידור לשדר הקמפיין נגד ארדן - בינתיים

(עדכון) התנועה למשילות ודמוקרטיה הגישה עתירה לאחר שבשבועות האחרונים יצאו עובדי רשות השידור בקמפיין מעל גבי ערוץ 1 ותחנות קול ישראל נגד מה שהם מכנים "סגירת" רשות השידור ■ במקביל, הנהלת הרשות יצאה בקמפיין לתחנות קול ישראל שבו גם יש מסרים נגד "סגירת" תחנות קול ישראל

24תגובות

בג"ץ החליט הערב (ג') שלא לתת צו ביניים מיידי להפסקת קמפיין העובדים ברשות השידור בעתירת התנועה למשילות ודמוקרטיה וקבע דיון בנושא ל-22 בחודש.

החלטת בג"ץ מגיעה לאחר שהתנועה למשילות ודמוקרטיה הגישה עתירה דחופה נגד רשות השידור בדרישה שייתן צו ביניים שיורה לרשות להפסיק מיידית את שידור הקמפיין נגד הליכי החקיקה הנוגעים לשידור הציבורי. העתירה הוגשה נגד רשות השידור, המנכ"ל יוני בן מנחם, היו"ר אמיר גילת ושר התקשורת גלעד ארדן.

בשבועות האחרונים יצאו עובדי רשות השידור בקמפיין מעל גבי ערוץ 1 ותחנות קול ישראל נגד מה שהם מכנים "סגירת" רשות השידור. במקביל, הנהלת הרשות יצאה בקמפיין לתחנות קול ישראל שבו גם יש מסרים נגד "סגירת" תחנות קול ישראל.

היועצת המשפטית של רשות השידור, חנה מצקביץ', פירסמה חוות דעת חד משמעית שלפיה השימוש במשאבים הציבוריים לקמפיין בעל אינטרס אישי של העובדים הינו בלתי חוקי, ועל המנכ"ל להפסיק מיידית את שידור הקמפיין.

אמיל סלמן

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד שמחה רוטמן, נטען כי רשות השידור עושה שימוש במשאב ציבורי לצורך הקמפיין תוך "נטילת טובת הנאה כלכלית משמעותיות ביותר בניגוד לחוק". רוטמן כתב כי צו הביניים דחוף במיוחד שכן הרשות מתכוונת לעשות שימוש במשאב הציבורי גם במהלך השידורים של חצי גמר גביע העולם בכדורגל הערב, שבו צפויה להיות כמות צופים גדולה.

"קשה לאמוד את עלותו של קמפיין שכזה, ושל הפגיעה הנגרמת לציבור מכך שרשות השידור הנמצאת בגירעון אינה מוכרת את זמן השידור היקר שלה, במיוחד בזמן שידורי גביע העולם... אולם אין ספק שקמפיין פרסומי בהיקף שכזה היה עולה לכל גורם מעוניין בתנאי שוק, מיליונים רבים של שקלים", נכתב בעתירה. בעתירה יש התייחסות לא רק לקמפיינים פרסומיים, אלא גם לאופן הסיקור העיתונאי של מחאת העובדים, כולל "ראיונות עם גורמים שונים המתנגדים לחקיקה".

לפי רוטמן, "המשאב הציבורי המוחזק בידי רשות השידור ועובדיה אינו שייך לרשות השידור או למי מעובדיה, אלא אמור לשרת את האינטרס הציבורי. שימוש במשאב הציבורי כדי לקיים תעמולה נגד החלטות דמוקרטיות המתקבלות על ידי הכנסת והממשלה, שהינן נבחרות הציבור, אינו יכול להיכלל במסגרת פעולות של נאמן הציבור. הדבר נכון לגבי כל ביקורת ותעמולה כנגד החלטות נבחרי הציבור, אולם חומרת העניין גדלה שבעתיים כאשר מדובר בנושא בו הרשות ועובדיה נמצאים בניגוד עניינים מובנה".

ביניים: מנהל קול ישראל מתחמק.

היום, במהלך דיון בכנסת בוועדת אלהרר, ניסה מנהל תחנות קול ישראל, מיקי מירו, להתחמק משאלות שנשאל בעניין. שר התקשורת גלעד ארדן אמר לעובדי הרשות: "בהמשך לעוגמת הנפש שנגרמה לצופים במשך שנים, הרשות ממשיכה לגרום עוגמת נפש גם היום. זה גם לא חוקי להפקיע את זמן השידור הציבורי וגם לשקר".

יו"ר הוועדה קארין אלהרר דרשה תשובות ממירו לגבי התנהלותו ואי החוקיות של שידורי הפרסומות. לדברי אלהרר, "לבוא ולהגיד שסוגרים את הרדיו זאת אמירה לא נכונה. אתם מטעים את הציבור. יש חו"ד משפטית שמורה לכם להפסיק להשתמש בכספי ציבור. אתה מנהל הרדיו. אתה צריך לספק תשובות".

מירו לא סיפק תשובות ורק אמר כי "את שאלת אותי שאלה, אבל אני לא שולף תשובות מהמותן. אנחנו לא במערב הפרוע. אני אבדוק ואני אמשיך בהמשך".

התנועה למשילות ודמוקרטיה עוסקת, לפי הגדרתה, ב"כשל הקיים במערכות השלטון בישראל הנובע מהיעדר איזון נכון של כוח וסמכות בין גורמים שאינם נבחרים לבין נבחרי הציבור". יהודה עמרני, יו"ר התנועה למשילות ודמוקרטיה, אמר כי : "לא ייתכן שעובדי רשות השידור ישתמשו בכספי הציבור וכדי להילחם נגד השר הממונה עליהם ולהפעיל לחץ לא לגיטימי על נבחרי הציבור. כאשר מדובר בהליכי חקיקה המתנהלים בימים אלה, הניסיון לפנות לציבור שהוא קהל שבוי, 'מעל ראשי' נבחריו פוגע במעמד הכנסת ובעקרונות המשילות והדמוקרטיה".

עו"ד שמחה דן רוטמן, היועץ המשפטי של העמותה, אמר כי "שימוש בתדרים הציבוריים ונטילת טובת הנאה בעלת ערך כספי אדיר לטובת מאבק עובדים, היא עבירה על החוק. בין אם המאבק מוצדק ובין אם לאו. אי אפשר להשלים עם ההפקרות הזאת שבשימוש לא חוקי בכספי ציבור".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם