המכולות יגישו תביעת פיצויים בסך עשרות מיליוני שקלים נגד AM:PM וטיב טעם

לטענת בעלי המכולות, אי סגירת הרשתות בשבת מנעה הכנסות מבתי עסק בתל אביב שנותרו סגורים ■ "נתבע את העירייה והרשתות על כל השנים שהן הרוויחו על הגב שלנו", אמר קובי ברמר, יוזם מאבק המכולות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעלי מכולות בתל אביב מתכננים להגיש בקרוב תביעה נזיקית בסך עשרות מיליוני שקלים נגד הרשתות AM:PM וטיב טעם ונגד עיריית תל אביב. בעלי המכולות יטענו כי AM:PM וטיב טעם הפרו חובה חקוקה לסגירת העסקים בשבת, ובכך גרמו להם נזק כספי בשל הפסד המכירות שהמכולות היו זוקפות לזכותן אילו הרשתות היו נסגרות.

במסגרת הכנת התביעה הזמינו המכולות בדיקה כלכלית מקיפה שתבחן מה היה ההפסד הכספי למכולות בכל השנים שבהן פעלו הרשתות בשבת. "בכוונתנו להגיש תביעה נזיקית כלכלית נגד העירייה והרשתות על כל השנים שהן הרוויחו על הגב שלנו. נצרף לתביעה עסקים נוספים שפונים אלינו, כמו טמבוריות קטנות, שנפגעות מהרשתות שפועלות בשבת", אמר ל-TheMarker קובי ברמר, בעל מכולת בשינקין ויוזם מאבק המכולות.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, בתל אביב פועלים בימי שבתון 400–500 עסקים בתחום המזון והסופרמרקטים, שגורפים פדיון של כ–50 מיליון שקל בחודש. הרשתות AM:PM וטיב טעם מפעילות כ–50 סניפים בתל אביב. להערכת החברה, מחצית מפדיון הקניות בשבת תעבור לימים אחרים, ומחציתו האחרת תעבור לחנויות מחוץ לתל אביב או תאבד כליל.

סניף של טיב טעם בתל אביבצילום: עופר וקנין

הערב פירסם שר הפנים, גדעון סער, פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הוא משתלח בעיריית תל אביב: "האופן שבו אכפה עיריית תל אביב את החוק הוא המשך של מדיניות הישראבלוף, כפי שהגדיר זאת בית המשפט העליון בפסק דין בנושא. לא פחות מגוחכות היו ההצהרות של נציגי הטייקונים - המרכולים - על מחויבותם לצביון העיר (לא חלילה לרווחים כספיים). שלטון החוק אינו עיקרון שניתן לנופף בו מול מגזרים מסוימים כשזה נוח פוליטית ולרמוס ברגל גסה כשזה לא נוח". עיריית תל אביב לא מסרה תגובה לדברים.

הסופרמרקטים והפיצוציות בתל אביב היו פתוחות בשבת חרף האיום בקנס בסך 700 שקל. עיריית תל אביב מסרה כי עשרה פקחים חילקו 30 קנסות. קובי כהן, מנכ"ל רשת המרכולים סופר יודה, סיפר כי "היתה שבת מאוד מעניינת. פתחנו את החנויות כצעד של מחאה, אף שקיבלנו מכתב התראה מהעירייה".

כהן מספר כי "קיבלנו דו"חות על כל החנויות למעט אחת. כשהלקוחות ראו את הפקחים, היתה התרעמות גדולה מצדם. לקוחות רבים אמרו שהם מוכנים להשתתף אתנו בעלות הדו"ח רק כדי שנישאר פתוחים בשבת. זו מלחמה של התל אביבים על זכותם לתל אביב חופשייה".

כפי שפורסם היום 
ב–TheMarker, אנשי עסקים דתיים מימנו חלק מקמפיין סגירת העסקים בשבת. אלה רצו להביא לסגירתם של עסקים בשבת במדינת ישראל - אם מטעמים דתיים ואם מתוך מחשבה כי סגירת עסקיהם של המתחרים בשבת תגדיל את מכירותיהם.

קובי ברמר במכולת שלו בתל אביבצילום: דניאל בר און

עם התורמים הסודיים נמנה מייסד קופיקס וקרן הגשמה, אבי כץ, שהעסקים שבבעלותו אינם פועלים בשבת. כץ הוא גם המייסד והמממן של חברת שבת מנוחה, המקדמת את שמירת השבת בישראל. עוד הוזכר כמי שתמך בקמפיין איש העסקים הדתי אברהם פוקס, מבעלי קבוצת האופנה פוקס, שכל סניפיה סגורים בשבת, למעט במגזר הערבי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker