המאבק על השבת בת"א עולה מדרגה: על הכוונת - החנויות בנמלים ובמתחם התחנה

האם גם החנויות בנמל ת"א יאלצו לסגור בשבת? התאחדות הסוחרים מתכננת פנייה לבג"ץ בכדי שיאסור פתיחת החנויות בנמל ת"א, מתחם התחנה ונמל יפו ■ יו"ר התאחדות הסוחרים: "אני ממש לא מפסיק את המאבק לסגירת עסקים בשבת"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

האם גם החנויות בנמל ת"א ויפו ובמתחם התחנה ייסגרו בשבתות? אחרי שסיימו עם המכולות, המאבק על סגירת עסקים בתל-אביב בשבתות עולה מדרגה: התאחדות הסוחרים, שהגישה את העתירות נגד פעילות המרכולים בשבת בתל-אביב ביחד עם ארגון המכולות, מתכננת לעתור לבג"ץ בכדי שזה יאסור על מסחר גם בשלושת המתחמים היחידים שאושרו בעיר כמתחמי פנאי ותיירות שיורשו לפעול בשבת: נמל ת"א, מתחם התחנה ונמל יפו. העתירה, באם וכאשר תוגש, תבקש את סגירתם של כל עסקי המסחר במתחמים הללו, כמו חנויות אופנה ועשה זאת ועצמך, ולא רק את סגירת המרכולים.

לפני כשבוע שר הפנים, גדעון סער, לא אישר לעיריית תל-אביב לעגן את חוק העזר שחוקקה, המאשר פתיחת מרכולים ופיצוציות בשבת. סער אישר חלק מחוק העזר כשקבע כי כן ייתכן מסחר על סוגיו בשלושה מתחמים מרכזיים בעיר וכן בחנויות נוחות לצד תחנות דלק. בהתאחדות הסוחרים טוענים כי אישור פתיחת העסקים במתחמים נוגד את חוק שעות עבודה ומנוחה ומנוגד לערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

בעוד שהמסחר בנמל ת"א עובד בשבתות מזה שנים ארוכות, ובנמל מדווחים על כ-25 אלף מבקרים בשבת, מתחם התחנה ליד נווה צדק נפתח רק בחודשים האחרונים ופועלים בו בעיקר מסעדות ובתי קפה אך גם חנויות אופנה רבות, חנויות הנעלה ועוד וגם שם מדווחים על עשרות אלפי מבקרים בסופי השבוע. 

נמל תל אביב, בשבתצילום: אייל טואג

"הצלחנו עם סגירת המכולות בתל-אביב אבל אני ממש לא מפסיק את המאבק לסגירת עסקים נוספים בשבת. אנחנו בוחנים את ההחלטה של גדעון סער ובהחלט שוקלים לפנות לבג"ץ גם בנושא עסקים שאינן מכולות. אין שום סיבה ש-300 חנויות בנייה במרחב תל-אביב תהיינה סגורות בשבת בעוד שחנות אייס בנמל ת"א עובדת. למה ליצור את העיוות הזה? אסור שתהיה אפליה בין מגזר כזה לאחר. זה שהעירייה נתנה היתר זמני לפעול בנמל ת"א זה לא בסמכותה כי מנוגד לחוק שעות עבודה ומנוחה", אמר ל-TheMarker יאיר קורח, יו"ר התאחדות הסוחרים.

לדבריו, בהתאחדות הסוחרים לא מעוניינים שיאשרו לכלל העסקים באזורים שונים בתל-אביב לפתוח את חנויותיהם בשבת, אלא שיצוו על החנויות בנמל תל אביב והתחנה לסגור. "אנחנו לא רוצים שיאשרו לכולם לפתוח בשבת כי הם לא יכולים לעמוד במעמסה הנפשית והכלכלית הכרוכה בכך והם רוצים לנוח יום אחד". קורח מספר כי כבר לפני כעשור ניהלה התאחדות הסוחרים מאבק בשם בעלי עסקים בכפר סבא, שנפגעו מפתיחת קניון ערים שבעיר בששבתות. "עתרנו לבית המשפט והושגה פשרה לפיה הקניון יהיה סגור בשבתות. אין סיבה שזה לא יקרה גם הפעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker