ח"כ אלהרר: "אין מקום להתערבות שר האוצר בשידור הציבורי"

שר התקשורת מסכים לוותר על הסעיף המחייב את אישור התקציב על ידי שר האוצר ■ ח"כ איתן כבל: "זה לא יהיה הוגן מצד הממשלה להגיע לסוף הדרך בלי לסיים את עניין העובדים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

האם שר האוצר יהיה שזה שיחליט כיצד יכין גוף השידור הציבורי החדש את תקציבו וגם יאשר אותו? בדיון בוועדה המיוחדת לעניין החוק לשידור הציבורי אמר שר התקשורת, גלעד ארדן "מבחינתי אנחנו נמחק את זה מהחוק ונוריד את כל הסעיף הזה של אישור התקציבי על ידי השרים". עם זאת, ארדן אמר כי הנושא עדיין נמצא בדיון מול משרד האוצר.

את הדרישה לביטול אישור התקציב על ידי השרים העלתה יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). לדבריה, אין סיבה ששר האוצר יהיה מעורב בנושאי התקציב של השידור הציבורי. "השידור הציבורי צריך להיות נקי מדריסת רגל לא עניינית".

עוד אמרה אלהרר כי "כאזרחי המדינה אנחנו רוצים לראות שידור ציבורי אמין, ביקורתי ונקי מהשפעות פוליטיות ואחרות שאינן ענייניות לקיומו. על אף שנאמר כאן שמדובר בסעיף טריוויאלי שקיים בכל תאגיד סטטוטורי, אני סבורה שבגלל הרגישות והעדינות של השידור הציבורי, אין לו מקום בהצעת החוק הנוכחית".

קארין אלהררצילום: ויקיפדיה

בדיון תקף ארדן את הקמפיין שמתקיים בתחנות הרדיו של קול ישראל, שבהם נשמעים אנשי ציבור ואמנים המתנגדים ל"סגירת" תחנות הרדיו של קול ישראל. "מתנהל קמפיין שאנחנו סוגרים את קול ישראל. הם מנצלים את התמימות של אישיות תרבות ואישי ציבור. הם היו יכולים לבוא ולשאול אותנו האם סוגרים. אנשי הרדיו יושבים פה ודנים איתנו על החוק".

בחוק עצמו התווסף סעיף שמתייחס ישירות לכך שגוף השידור הציבורי העתידי יפעיל תחנות רדיו. "זו הפעם הראשונה שזה מעוגן בחוק", אמר ארדן. במקביל, יתווסף לחוק סעיף מחייב כי מחצית מהמוסיקה בתחנות קול ישראל תהיה מוסיקה ישראלית.

הנוכחים בוועדה מטעם ארגוני היוצרים מחו כל הסכומים הקטנים, שלדבריהם אינם מספיקים, לשידורי הטלוויזיה השונים – הפקות חיצוניות, החינוכית והשידורים בערבית. "עם 40 מיליון שקל לחינוכית אי אפשר לייצר טלוויזיה איכותיות לילדים שהיא ראויה ושיש בה תכנים ראויים ומאתגרים", אמר הבמאי יריב הורוויץ. "אנחנו נקבל סרטים מצוירים ברמה מאוד נמוכה שמייצרים פועלי יזע בסין".

ארדן השיב כי 40 מיליון שקל יוקדשו כולם להפקות מקומיות, ואילו משרד החינוך יתקצב בסכומים נוספים את הטלוויזיה החינוכית לתכנים לימודיים.

התקציב של חברת החדשות של השידור הציבורי יגיע ל-160 מיליון שקל, ואילו תקציב התוכניות יגיע ל-200 מיליון שקל (מהם 180 מיליון שקל לרכש הפקות ישראליות). במהלך הדיונים סוכם כי ההוצאות על ספורט יהיו על חשבון חברת החדשות והאקטואליה ולא על חשבון התוכניות. כיום מוציאה הרשות כ-40 מיליון שקל על שידורי ספורט.

שחר בוצר, מנכ"ל איגוד השחקנים שח"ם, הביע התנגדות לתקציב המופנה לדרמה. "לא מתקבל על הדעת ששידור הציבורי החדש ישקיע 45 מיליון שקל בדרמה, שזה 48 דקות דרמה בשבוע. זה אומר פרק אחד בשבוע של דרמה", אמר בוצר. "זה פחות ממה שהרשות משקיעה כיום".

במהלך הדיון התפתח ויכוח חריף בין ח"כ אילן גילאון (מרצ) לבין ארדן סביב סוגיית העובדים. "אתם מפקירים את העובדים. זה לא ייתכן שתמשיכו בחוק הזה לפני שתסיימו את העניין עם העובדים", אמר גילאון. ארדן השיב: "איפה היית ברפורמת הסלולר כשפיטרו 8,000 איש? למה אז לא מחיתם? רק על עובדי מדינה אתם מגנים?"

ח"כ איתן כבל (העבודה) תמך בגילאון ואמר: "לא נשתף אתכם פעולה בשום דרך כל עוד שלא ייפתר העניין של העובדים. העובדים היו שותפים להרבה מאוד דברים אבל המנהלים שלהם היו אשמים עוד יותר. זה לא יהיה הוגן מצד הממשלה להגיע לסוף הדרך בלי לסיים את עניין העובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker