ג. יפית שיכנעה את שלוש ההוצאות הגדולות לחתום על תספורת לסטימצקי

ידיעות ספרים וכתר ספרים הצטרפו לכנרת זמורה-ביתן ■ הוצאות כמו מודן ועם עובד טרם הסכימו לתספורת אך ספק אם יוכלו לסרב אחרי שכל ההוצאות הגדולות הביעו הסכמה למהלך ■ משרד הכלכלה בודק האם התספורת חוקית לאור חוק הספרים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קבוצת גרינברג מתקרבת להסכם עם המו"לים. ל-TheMarker נודע כי ידיעות ספרים הסכימה לתספורת של 30% בחובות סטימצקי אליה ותשלום שייפרס על-פני חצי שנה. בנוסף, ידיעות ספרים הסכימה לקיצוץ בתשלום החוב גם של ההוצאות השותפות שלה, כמו אחוזת בית ועליית גג.

שבוע לאחר שחתמה על הסכם לרכישת סטימצקי, קבוצת גרינברג, בראשות גרינברג יפית, הצליחה לשכנע את שלוש ההוצאות לאור הגדולות לחתום על תספורת של 30% מהחוב בפריסה של חצי שנה.

עד כה כנרת זמורה ביתן היתה ההוצאה היחידה שהסכימה לתספורת וידיעות ספרים וכתר, שניהלו בעצמן כל אחת משא ומתן לרכישת סטימצקי, נמנעו ואף שקלו לפנות לבית המשפט כדי שיבדוק את הסכם הרכישה של סטימצקי ובתקוה ימנע אותו. ראשונה להסכים לתספורת היום בבוקר היתה ידיעות ספרים וכתר ספרים הצטרפה אליה עכשיו. הוצאות כמו מודן ועם עובד טרם הסכימו לתספורת אך ספק אם יוכלו להמשיך לעמוד מול רוכשי סטימצקי אחרי שכל ההוצאות הגדולות הביעו הסכמה למהלך.עם זאת, מודן עדיין לא חתמה על ההסכם.

אך האם ה'תספורת' של קבוצת גרינברג חוקית בכלל? כפי שפורסם, משרד הכלכלה בודק האם סעיף בחוק הספרים עלול לפגוע בעסקת הרכישה של סטימצקי על ידי קבוצת גרינברג.

ייתכן כי מבלי ידיעתם עברו הרוכשים על סעיף 8 בחוק הספרים, בכך שדרשו וקיבלו מחלק מההוצאות לאור 'תספורת' בחוב. קבוצת הרוכשים, בראשות יפית גרינברג, ביקשה מהספקים של סטימצקי, ובראשם המו"לים, 'תספורת' בחובות של 30% הנחה על סך כל החובות.

גורמים בענף הספרים טוענים כי הדבר נוגד את חוק הספרים, שנכנס לתוקפו בפברואר, וקובע שחנות ספרים לא תוכל לקחת הנחה מעבר להנחה שנקבעה מול המוציא לאור. סעיף 8 ב' בחוק אומר כי "חנות ספרים לא תדרוש ולא תקבל הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא מעבר להנחה שנקבעה בהסכם הנחה עם מוציא לאור, לרבות תמורה בעד הקצאת שטחי תצוגה מועדפים, או תמורה בעד שירות אחר שהמוציא לאור מחויב ברכישתו או בשימוש בו". לפי בירורים שערך דה מרקר עם מו"לים שהסכימו להסכם התספורת, ההנחה היתה גורפת על כל הסכום - גם על ספרים ישנים שנמכרו וגם על ספרים חדשים. מסטימצקי נמסר בנושא כי :"סטימצקי פועלת על-פי כל חוק לרבות חוק הספרים".

אך האם ה'תספורת' של קבוצת גרינברג חוקית בכלל? כפי שפורסם, משרד הכלכלה בודק האם סעיף בחוק הספרים עלול לפגוע בעסקת הרכישה של סטימצקי על ידי קבוצת גרינברג. ייתכן כי מבלי ידיעתם עברו הרוכשים על סעיף 8 בחוק הספרים, בכך שדרשו וקיבלו מחלק מההוצאות לאור 'תספורת' בחוב. קבוצת הרוכשים, בראשות יפית גרינברג, ביקשה מהספקים של סטימצקי, ובראשם המו"לים, 'תספורת' בחובות של 30% הנחה על סך כל החובות. גורמים בענף הספרים טוענים כי הדבר נוגד את חוק הספרים, שנכנס לתוקפו בפברואר, וקובע שחנות ספרים לא תוכל לקחת הנחה מעבר להנחה שנקבעה מול המוציא לאור. סעיף 8 ב' בחוק אומר כי "חנות ספרים לא תדרוש ולא תקבל הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא מעבר להנחה שנקבעה בהסכם הנחה עם מוציא לאור, לרבות תמורה בעד הקצאת שטחי תצוגה מועדפים, או תמורה בעד שירות אחר שהמוציא לאור מחויב ברכישתו או בשימוש בו". לפי בירורים שערך דה מרקר עם מו"לים שהסכימו להסכם התספורת, ההנחה היתה גורפת על כל הסכום - גם על ספרים ישנים שנמכרו וגם על ספרים חדשים. מסטימצקי נמסר בנושא כי: "סטימצקי פועלת על-פי כל חוק לרבות חוק הספרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker