מפיצול ערוץ 2 ועד התחרות ב-HOT 
ו-yes: שוק התוכן המקומי לקראת זעזועים - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מפיצול ערוץ 2 ועד התחרות ב-HOT 
ו-yes: שוק התוכן המקומי לקראת זעזועים

הטלטלה בשוק הטלוויזיה אינה פוסחת על תחום התוכן המקומי. כיצד הרפורמה המתוכננת בערוץ 1 והשינויים בטלוויזיה המסחרית ישפיעו על ההשקעות בתוכן? האם התוכנית להציל את ערוץ 10 תביא דווקא לצמצום התחרות? ומה מאיים על חברות הכבלים והלוויין?

תגובות

כשנה לאחר תחילת פעילות ערוץ 10, לפני מעט יותר מעשור, הערוץ כשל ושקע בהפסדים. למשרדיו של יוסי מימן, בעל השליטה בערוץ, הגיעו אז אנשי הרשות השנייה והציגו הצעה. הערוץ ניסה אז להיות בידורי ולהתחרות במדורת השבט, ערוץ 2. מנכ"ל הרשות השנייה דאז, מוטי שקלאר, הציע למימן לשנות את חוקי הרגולציה ולהפוך את ערוץ 10 לאח הקטן של ערוץ 2, שיספק בעיקר תוכן חדשותי, תוכניות דוקו וסדרות, ולא ייקלע לתחרות קשה עם ערוץ 2. מימן סירב. "יש לי ולילדים שלי די והותר כסף כדי לחיות טוב", אמר. "אני יכול להשקיע בערוץ הזה, ואנצח אתו את ערוץ 2".

יותר מעשר שנים חלפו, ערוץ 10 נקלע שוב ושוב למשברים קיומיים ונחלץ באמצעות הקלות והלוואות, וכעת התוכניות ההיא שבה ועולה על הפרק. עובדי הערוץ וחברת החדשות מקיימים בימים האחרונים דיונים סביב הצעה חדשה להפוך את ערוץ 10 לערוץ אלטרנטיבי לערוץ 2, שיתמקד בתוכן כמו חדשות, תוכניות דוקו ותחקיר וסדרות דרמה.

הצעה מעין זו נוגדת לחלוטין את הרוח הניהולית שהביא עמו המנכ"ל הנוכחי, רפי גינת. המטרה בגיוסו היתה יצירת תחרות ישירה מול ערוץ 2, באמצעות תוכניות בידור וריאליטי יקרות. אלא שגם גינת מודע למצבו הנוכחי של הערוץ ולקשיים בגיוס משקיעים. הוא גם נמצא בעמדת נחיתות בערוץ לאחר פרסום תנאי השכר המפליגים שלו. לכן בשלב זה הוא נאלץ לשתף פעולה עם היוזמה של עובדי הערוץ.

הצעה מעין זו ניסח במקביל מנכ"ל הרשות השנייה לשעבר, מנשה סמירה, ששיגר מכתבים בעניין ליו"ר מועצת הרשות השנייה, איל אבישר, ולשר התקשורת, גלעד ארדן. ההצעה מגיעה על רקע הסגירה הצפויה של ערוץ 10 בסוף השנה, לאור העובדה שלא השיג משקיע ולא הציג את היכולת הפיננסית לקבל רישיון לשידורים בסוף השנה.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, בתמיכת ארדן, מגבש הצעת חוק שלפיה בתרחיש שבו ערוץ 10 אכן ייסגר, יוקדם הפיצול של זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, שיעברו לשדר כל אחת באפיק נפרד שבעה ימים בשבוע כבר בתחילת 2014. סמירה כתב כי "הניסיון לכפות בחקיקה שינוי מציאות ושינוי מבנה קיים של גופי השידור ולא במהלך משותף ומוסכם שגוי ואף פגום. לחוסר הרצון יש השלכות רבות, שיובילו לכאוס ומשברים משפטיים שיצריכו התערבות חקיקתית בלתי נסבלת, סחבת ומאבקים רבים".

ההצעה של סמירה היא להשאיר את ערוץ 2 במתכונת הזו בהתאם לחוק (כלומר שבתנאים מסוימים יוכל להמשיך לפעול עד סוף 2017). במידה שערוץ 10 לא יצליח להשיג משקיע, יש לשנות את החוק או את הכללים, ולאפיין את ערוץ 10 כערוץ "אקטואליה והרחבת דעת", כשהז'אנרים העיקריים והמחייבים יהיו חדשות, משדרי אקטואליה, תוכניות דוקומנטריות, תחקירים ותוכניות מרחיבות דעת.

לפי סמירה, באמצעות תכנים אלה הערוץ יוכל להשיג שיעורי צפייה של 8%–10% בפריים טיים ו–4%–5% ברצועות אחרות. ההוצאה על שידורים כאלה תגיע לכ–150 מיליון שקל, במקום הוצאות שמגיעות לכ–350 מיליון שקל על תוכן כיום. המשמעות היא ירידה דרמטית בהוצאה על תוכן בישראל. לכאורה זו פגיעה בענף, אלא שסמירה מסביר שהשוק התנהל באופן לא רציונלי עד כה, עם הוצאות תוכן מוגזמות - הן בשל חובות רגולטוריות והן בשל תחרות פרועה בשוק - וכעת הוא צריך לחזור לפרופורציות המתאימות.

"זה אינטרס של זכייניות ערוץ 2"

ההצעה הזו זוכה להתנגדות נרחבת. ברשות השנייה הבהירו שהרעיון לא על דעתם ושהם מתכוונים להמשיך בכוונתם לאשר את החוק לפיצול זכייניות ערוץ 2. "הנהלת הרשות השנייה תומכת מקצועית ועובדת באופן מלא על תזכיר החקיקה שמקדם משרד התקשורת בעניין פיצול ערוץ 2", נמסר מהרשות. גורמים נוספים בענף מביעים התנגדות נחרצת להצעות סמירה והעובדים. "זה הרי אינטרס ברור של זכייניות ערוץ 2 להיות ערוץ החזק ולהציג עלה תאנה של תחרות מצד ערוץ 10", אומר בכיר בענף. "זה עצוב שהטלוויזיה מתנהלת שלנו בקומבינה ועם אינטרסים כאלה. זה לא הפתרון".

נתי דינר, לשעבר סמנכ"ל בערוצים 2 ו–10, סבור כי שינוי מהותי שכזה בערוץ 10 לא היה הייעוד המקורי בחוק. "השר והרגולציה צריכים לייצר מצב שמישהו יהיה מוכן לקחת רישיון לערוץ טלוויזיה מסחרי ולהציע לציבור תוכן ראוי ומבדר, ולא רק להציע פתרון לחברת החדשות של ערוץ 10", הוא אומר.

אלא שהשינוי בערוצים 2 ו–10 אינו היחיד שצפוי בקרוב בשוק התוכן. על הפרק נמצא גם המהלך לביצוע סגירה־פתיחה של ערוץ 1, וכן תחרות גוברת בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית וכניסה של ערוצים חדשים, למשל ערוץ המורשת או ערוצים נושאיים במערך עידן פלוס. בכל הקשור לערוץ 1, השינוי המוצע בחוק כרגע הוא עלייה להוצאה של כ–200 מיליון שקל עבור תוכן מהשוק המקומי (לעומת כ–75 מיליון שקל כיום). באמצעות הוצאה כזו, אמור ערוץ 1 למלא 2,300 שעות שידור בשנה, כלומר עלות ממוצעת לשעת שידור היא כ–87 אלף שקל.

היוצרים בשוק הביעו תמיכה גורפת בחקיקה החדשה בערוץ 1. אלא יש יותר ויותר גורמים בענף שסבורים כי הוצאה כזו אינה מספיקה, ובעיקר דורשים להוציא את ההוצאה של כ–40 מיליון שקל על ספורט, שכלולה בהוצאה על התוכן, ולהעבירה לתחום ההוצאה על חדשות ואקטואליה.

אילן דה פריס, מבכירי שוק התוכן בישראל ומי ששימש סמנכ"ל התוכן של רשת, שיגר לשר התקשורת מכתב שבוא התריע מפני סעיף זה. "התקציב המוצע אינו מספיק ולכן מדובר יהיה במשדר ציבורי רזה", כתב דה פריס, והתריע גם כי ההשקעה בתוכן טלוויזיוני כמו דרמה נעשית כשנתיים מראש, ויהיה צורך בהקצאת משאבים מראש.

גם בנוגע לתמהיל התוכן המוצע, הוא סבור שיש לבצע שינויים. "ההצעה משאירה 90 מיליון שקל בשנה מובטחים לז'אנר עליון (דרמה ותעודה) ויש לברך על כך, אבל לתחומי תרבות, בידור, מורשת וידע יישארו תקציבים מוגבלים מדי. חישוב פשוט מראה שבחלוקה ממוצעת ל–40 שבועות בשנה, יישארו להפקת תחומים אלה כ–1.6 מיליון שקל בשבוע שידורים. זה תקציב שלא יאפשר למנהלים ולעורכי התוכן לייצר מסך ראוי ומרתק".

פרטנר וסלקום מצטרפות לחגיגה

השינויים הצפויים בשוק התוכן אמורים להגיע בקרוב גם לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית. HOT ו–yes, שמשקיעות יחד בשנה כ–300 מיליון שקל בתוכן מקומי שמשודר בערוצים השונים, נמצאות כיום תחת איום לקראת כניסת המפעילים החדשים - סלקום, פרטנר ואולי גם רמי לוי וגולן טלקום. המחויבות של שתי הפלטפורמות הקיימות להשקיע בתוכן היא נגזרת מההכנסות, ואם ההכנסות יתכווצו כתוצאה מהתחרות גם ההשקעה בתוכן תרד. מנגד, ועדת שכטר יושבת כיום על המדוכה ואמורה לקבוע אם השחקנים החדשים בענף הטלוויזיה הרב־ערוצית יחויבו להשקיע בתוכן מקומי.

במקביל, שוק התוכן המקומי אמור להתרחב עם העלייה לאוויר בקרוב של הערוץ הייעודי למורשת ישראל, שאמור להשקיע בשנים הקרובות כ–10 מיליון שקל בשנה בתוכן מקומי - בעיקר בתוכניות מלל. במקביל, במועצת הכבלים והלוויין מכינים בימים אלה את המכרזים לערוצים הנושאיים שיעלו על גבי פלטפורמת עידן פלוס המורחבת. המכרזים יהיו לערוצים שיעסקו בתחומי ספציפיים, כמו חדשות, סדרות או סרטים. על שלושה מבין תשעת הערוצים החדשים שייצאו למכרז נקבעה חובת הוצאה להפקות מקור.

בטווח הרחוק יותר, שוק התוכן המקומי מאוים במיוחד בעיקר בגלל שינוי בהרגלי הצפייה וההתחזקות של הצפייה בתכנים באינטרנט, שבהם לא נמצא עדיין מודל הכנסות ברור. כבר בקיץ האחרון ניתן לראות ירידה בשיעורי הצפייה בערוצים המסחריים, והמשך ירידה בצפייה עשוי להשפיע על השוק כולו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם