סופר־פארם נגד אופטיקנה: רוצה לפגוע בתחרות בשוק העדשות

הרשת מבקשת להצטרף כמשיבה לעתירת מועצת האופטומטריסטים ואופטיקנה נגד גרמן, הדורשים לאסור מכירת עדשות מגע ללא מרשם

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סופר פארם יוצאת למאבק נגד אופטיקנה ומועצת האופטומטריסטים והגישה בקשה לבית המשפט העליון להצטרף כמשיבה לבג"ץ שהגישו אופטיקנה והמועצה נגד שרת הבריאות, יעל גרמן, כדי שזה יאסור על מכירת עדשות מגע ללא מרשם תקף של אופטומטריסט או רופא עיניים. בעתירה טוענת סופר־פארם, המוכרת עדשות ללא מרשם, כי תוצאת המהלך תהיה ניתוב הצרכנים לחנויות האופטיקה הפרטיות.

מנתונים המוצגים בבקשה עולה כי שוק עדשות המגע מגלגל כ–133 מיליון שקל בשנה, כשסופר־פארם מחזיקה לטענתה ב–15% ממנו. ברשת טוענים כי התחרות הובילה בשנים האחרונות להורדה של כ–70% במחיר עדשות המגע החד־פעמיות, ולתוספת של מאות נקודות מכירה, וכי מאחורי העתירה עומדת מורת רוחם של האופטומטריסטים מהתחרות החדשה.

בבקשה נטען כי "כל חפצן של העותרות הוא להחזיר לעצמן את השליטה הבלעדית בשוק וברמת המחירים הנהוגה בו, וזאת לתועלת הפרטית שלהן. העותרות אינן דואגות באמת לבריאות הציבור שכן העותרת 1 (אופטיקנה) ובתי עסק רבים המיוצגים על ידי העותרת 2 (מועצת האופטומטריסטים), נוהגים למכור בעצמם עדשות מגע חד־פעמיות לצרכנים, בחנויותיהם וברשת האינטרנט, מבלי לבדוק שברשותם מרשם תקף ומעודכן".

אופטיקנה והמועצה טוענות כי מכירת עדשות מגע ללא מרשם פוגעת בבריאות הציבור. מנגד, לטענת סופר־פארם אין כל עבודה המצביעה על כך שבשנים שבהן נמכרו עדשות באופן חופשי ברשתות נרשמה עלייה בשיעור הסיבוכים. בנוסף, היא טוענת שדווקא קבלת העתירה מסוכנת משום שתביא לניגוד עניינים, עקב היעדר הפרדה בין רושם ומספק המרשם.

צילום: אסף עברון

בתגובת אופטיקנה, היא טוענת שמשרד הבריאות התחייב בבג"ץ שהוגש ב–2005, להסדיר את נושא מכירת עדשות מגע בפרק זמן סביר ולחייב מכירתן במרשם רופא או אופטימיטריסט. בקשר לטענת סופר־פארם כי הורידה מחירים, אומרים באופטיקנה שכששירותים ניתנים על ידי מי שאינם אנשי מקצוע ברור שהעלויות יירדו, אך הדבר גובה מהצרכנים מחיר יקר בטווח הארוך, כולל נזק בריאותי.

במקביל, מועצת האופטימטריסטים צפויה להגיש בג"ץ נגד משרד הבריאות גם בעניין קרולינה למקה וסופר־פארם, שמציעות שכפול משקפיים, שהביא גם כן לירידת מחירים ופגע באופטומטריסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker